میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۳
 
 
فرصت دیپلماسی را آمریکا نابود کرد
اگر تصور می‌شود که ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند ایرانی برای از میان بردن فرصت دیپلماسی بود...

اگر تصور می‌شود که ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند ایرانی برای از میان بردن فرصت دیپلماسی بود، برداشت و تحلیل غلطی است، چرا؟ دلایل را در ادامه بخوانید.
بارها اقدامات تروریستی علیه ایران و علیه شخصیت‌ها و دانشمندان جمهوری اسلامی ایران از سوی دشمنان انجام شده است.
حتی از سوی گروه‌هایی همچون منافقین و داعش، عملیات‌های تروریستی در ایران صورت گرفته، چگونه است که آن ترورها ضربه به دیپلماسی محسوب نشده است اما در باره ترور شهید فخری‌زاده چنین تحلیل‌هایی ارائه می‌شود. فرصت دیپلماسی اگر نخواهیم به گذشته نگاهی بیندازیم زمانی از دست رفت که آمریکای دوران دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی ایالات متحده از برجام خارج شد و علیرغم این که در طول اجرای توافق هسته‌ای به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرد، رسماً برجام را زیر پا گذاشت و نابود کرد.اما ایران همچنان بر دیپلماسی تأکید داشت و به تعهدات خود پایبند و همچنان پایبند است. جمهوری اسلامی پس از خروج آمریکا از برجام تلاش کرد توافق هسته‌ای را با اروپا و چین و روسیه ادامه دهد.
مذاکرات و گفت‌وگوهای زیادی میان ایران و تروئیکای اروپایی انجام شد اما هیچگاه به نتیجه نرسید. دیپلماسی زمانی به پایان خط رسید که آمریکا در یک اقدام تروریستی آشکار سردار قاسم سلیمانی را در خاک عراق به شهادت رساند و مقامات ایالات متحده نیز با افتخار از اقدام خود دفاع کردند و سازمان‌های بین‌المللی و اتحادیه اروپا نیز موضعی منفعلانه از خود نشان داد. دیپلماسی زمانی نابود شد که آمریکا و اروپا با وجود تعهداتی که در برجام داشتند، تحریم‌های اقتصادی، نفتی، بانکی و دارویی ایران را لغو نکردند.
زمانی که دنیا درگیر ویروس کرونا شد، فرصت دیپلماسی آنگاه از بین رفت که آمریکا و اروپا مانع رسیدن تجهیزات پزشکی و دارویی به ایران شدند. فاتحه دیپلماسی ادعایی آن زمان خوانده شد که پول‌های نفت فروخته شده به کشورهایی چون کره جنوبی، ژاپن، هند و حتی چین آزاد نشد و همچنان گروگان این کشورها است.چگونه می‌توان از خطر از دست رفتن فرصت دیپلماسی با ترور شهید فخری زاده دانشمند هسته‌ای و دفاعی ایران سخن گفت در حالی که آمریکا مانع تحقق درخواست وام ایران از بانک جهانی شد تا آن را در راه مقابله با کرونا هزینه کند؟
اکنون که زمان انتقام از اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی است، همه به یاد دیپلماسی افتاده‌اند و نگرانند که خدشه‌ای به اصل روابط بین‌الملل وارد نشود. ترور شهید فخری زاده، یک ترور عادی نبود، پیچیده و مدرن به گونه‌ای که شاید نمونه آن هنوز در دنیال دیده نشده باشد. سیستم‌های ماهواره‌ای که قابلیت کنترل از راه دور را دارد، در ترور دانشمند ایرانی نقش اساسی داشت. گرچه جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا که ۲۰ ژانویه اول بهمن ماه راهی کاخ سفید می‌شود و یکی از برنامه‌های سیاست خارجی خود را موضوع ایران و توافق هسته‌ای قرار داده است، اما با توجه به مواضع او درباره برجام، آیا می‌توان به دیپلماسی فکر کرد؟ بایدن گفته است ایران باید به تعهداتی که تاکنون نقض کرده باز گردد آنگاه آمریکا نیز به برجام باز می‌گردد! رئیس جمهور منتخب آمریکا حتی در سخنان خود اشاره نکرده است که با بازگشت آمریکا به برجام چه اتفاق مثبتی خواهد افتاد؟ آیا تحریم‌های اقتصادی ایران برداشته خواهد شد یا این که سیاست تکراری دوران اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا اجرا خواهد شد؟
طرح راهبردی مجلس شورای اسلامی، گامی کوچک در جهت پاسخگویی به ترور شهید فخری زاده است.
اتفاقاً طرح راهبردی مجلس راه دیپلماسی را باز گذاشته تا ببینیم طرف مقابل چه رفتاری از خود بروز خواهد داد. اگر آمریکا و اروپا قائل به دیپلماسی باشند باید تعهدات برجامی خود را اجرا کنند، بدون کم و کاست، اگر آنها چنین اقدامی انجام دادند جمهوری اسلامی نیز آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است. اما آمریکا، اروپا و رژیم صهیونیستی نباید تصور کنند که ترور شهید فخری زاده بی پاسخ خواهد ماند. مقوله برجام و توافق هسته‌ای و ادعای بازگشت بایدن به برجام یک مقوله است، ترور دانشمند ایرانی و انتقام خون او از سوی ایران مقوله‌ای دیگر و هیچ ارتباطی به بحث دیپلماسی ندارد.
آنهایی دست به اقدام تروریستی زدند باید فکر آن را هم می‌کردند که این اقدام ضربه به فرصت دیپلماسی هست یا نه؟!فرصت را آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها و صهیونیست‌ها نابود کردند نه ایران.
البته بایدن می‌تواند همچنان امیدوار به دیپلماسی باشد، اگر رئیس جمهور منتخب آمریکا فرزند نامشروع خود را تنبیه کند و تحریم‌های اقتصادی ایران را لغو کند، آنگاه شاید ایران درباره دیپلماسی نیز بیندیشد.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 116437
 
Share/Save/Bookmark