میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ تير ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
ایران - بوسنی امشب ساعت ۲۰:۳۰
می‌خواهیم در برزیل بمانیم
می‌خواهیم در برزیل بمانیم
 

مطمئن باشید که ما می‌خواهیم تا جایی که می‌شود در برزیل بمانیم. این پیام بازیکنان تیم‌ملی فوتبال ایران به مردم است.
مطمئناً کمتر تیمی در این جام مثل تیم‌ملی کشورمان دفاع منظم و سازمان‌دهی شده‌ای داشته است و این لیونل مسی بود که با جادوی خود توانست این دفاع را از هم باز کند وگرنه این دفاع و البته ساختار دفاعی تیم ایران نفوذناپذیر است.
چند ساعت دیگر، ایرانِ ما برابر بوسنی قرار می‌گیرد. حریف امشب ما تیمی است که با هزار امید به نخستین جام‌جهانی تاریخش قدم گذاشته بود اما غرور و بی‌تجربگی راه دیدگانش را بست تا افتخارآفرینی ما را نبیند. سرمربی بوسنی همین چند روز پیش و قبل از آن که فستیوال جام‌جهانی آغاز شود، گفته بود که جنگ صعود به مرحله بعدی جام، پس از آرژانتین بین تیم او و نیجریه است.
سه سال و اندی پیش فوتبال ایران، پا در راهی طولانی گذاشت و اسبش را برای رسیدن به قله‌ای به ظاهر دست‌نیافتنی زین کرد. سه سال و اندی پیش، راهی را شروع کردیم که بسیار دشوار بود. آنقدر سخت که بارها از رسیدن به مقصد ناامید شدیم و باز با کورسویی در دوردست امید در ما جان می‌گرفت و از جا بر‌خاستیم و ادامه دادیم. در میانه راه برخی تاب نیاوردند و راه آمده را برگشتند اما آنها که ماندند، مردانه ماندند و جنگیدند. با سختی‌ها، کمبودها، نداری‌ها و سنگ‌پرانی‌ها مبارزه کردند و راه را به انتها رساندند.
حالا اینجاییم. در یک قدمی فتح رویای‌مان. یک قدم آن طرف‌تر اتفاقی چشم انتظار ماست که فوتبال پیرِ ایران سال‌هاست آرزویش را دارد.
صعود از مرحله گروهی جام‌جهانی فوتبال. البته اتفاقی نیست که آرزوی فوتبال ایران در سطح آن متوقف شود اما همین هدفِ به ظاهر معمولی سال‌ها به بزرگترین آرزوی‌مان تبدیل شده بود و حالا چیزی نمانده که این آرزو به خاطره‌ای بدل شود.
فوتبال در خون مردم ما جاری است. آن قدر در زندگی مردم رخنه کرده که با باختِ غرورانگیزش هم به خیابان می‌آیند و پایکوبی می‌کنند.
"سوشیچ" در حالی تیمش را برابر ایران به صف‌ می‌کند که بلیت بازگشت به خانه را برای او و تیمش رزرو کرده‌اند. این‌جا دیگر مجال ارائه آمار و ارقام نیست. همین قدر کافی است که ایران تا به حال قافیه را به بوسنی نباخته است. هر چه بوده برد ما بوده و این‌بار هم چیزی جز این نخواهد بود.
اکنون زمان افسوس خوردن هم نیست. اگر آن "دو دقیقه کشنده" نبود، "مسی" نبود و سوت داور هم "خاموش" نبود و "بخت با ما یار" بود ... دیگر فایده ندارد و اصلا فکر کردن به آنها لزومی ندارد. ایران ما امشب برنده از زمین بیرون می‌آید؛ همان‌طور که تاکنون برنده بوده است، صعود یا حذف، هر نتیجه‌ای که رقم بخورد، یک "ایران" به "افتخارآفرینانش" می‌بالد.
اینجا ایستگاه آخر نیست اما می‌تواند پایان انتظاری چندین ساله باشد. تیم‌ملی فوتبال ایران در سومین دیدارش در جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل باید برابر مردانی از قلب اروپای شرقی، از بازمانده‌های یوگسلاوی صف‌آرایی کنند. مردان بوسنیایی که وداع زودهنگامی از جام داشته‌اند، فقط برای حفظ آبرو می‌جنگند و آنقدر انگیزه دارند که اگر غفلت کنیم، آرزوی‌مان را می‌ربایند و گل یاس تقدیم‌مان می‌کنند.
ایران تاکنون در دیدارهایش با بوسنی بازنده نبوده هر چند دو تیم تاکنون دیداری در این سطح مهم، حیاتی و تاریخی با هم نداشته‌اند. یک ۹۰ دقیقه دیگر هم با تیم‌ملی ایران همراهیم، ۹۰ دقیقه‌ای که می‌تواند آخرین دقایق حضورمان در برزیل ۲۰۱۴ نباشد. صعود به یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی، انتهای آرزوی ایرانیان نیست اما شروعی بر پرواز شاهین فوتبال ایران در آسمان موفقیت و مجالی برای جهش این یوزپلنگ آسیایی برای فتح بلندترین قله‌های دست‌یافتنی است؛ همه منتظریم و امیدوار که چند ساعت دیگر، این آرزو به خاطره‌ای تعریف کردنی و شیرین تبدیل شود.
علیرضا حقیقی، دانیل داوری، رحمان احمدی، سیدجلال حسینی، پژمان منتظری، امیرحسین صادقی، هاشم بیگ‌زاده، مهرداد پولادی، حسین ماهینی، خسرو حیدری، مهرداد بیت‌آشور، رضا حقیقی، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، اشکان دژآگه، احسان حاج‌صفی، رضا قوچان‌نژاد، محمدرضا خانزاده، مسعود شجاعی، کریم انصاری‌فرد، قاسم حدادی‌فر، احمد آل‌نعمه و بختیار رحمانی. این نام‌ها را به خاطر بسپارید، تاریخ از آنها به نیکی یاد خواهد کرد.

بررسی احتمالات صعود ایران به دور بعد
پرسشی که در حال حاضر در مورد آینده فوتبال ایران در رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل مطرح بوده، این است که تیم ملی در چه صورت می‌تواند به دور بعدی این رقابت‌ها صعود کند.
تیم فوتبال آرژانتین با برد یک بر صفر مقابل ایران، با ۶ امتیاز و تا پیش از برگزاری دیدار پایانی، به عنوان تیم صدرنشین گروه F راهی دور بعدی رقابت‌ها شده است. بوسنی و هرزگوین هم با شکست یک بر صفری که برابر نیجریه متحمل شد و با قبول شکست مقابل آرژانتین در دیدار نخست، از دور رقابت‌ها حذف شد.
با این نتایج صعود آرژانتین به مرحله دوم جام قطعی شده اما اکنون همه چیز برای دو تیم ایران و نیجریه به بازی آخر کشیده شده است. حال پرسش اینجاست چه تیمی به عنوان تیم نخست راهی مرحله بعدی می‌شود و چه تیمی از بین ایران و نیجریه حذف خواهد شد.
نیجریه در صورت پیروزی مقابل آرژانتین به عنوان تیم نخست گروه راهی مرحله بعد خواهد شد و با تیم دوم گروه E که احتمالا یکی از تیم‌های سوییس و اکوادور خواهد بود، بازی می‌کند. با این نتیجه تیم ایران از دور رقابت‌ها حذف می‌شود و احتمالا آرژانتین در مرحله بعدی با تیم اول گروه E، یعنی فرانسه رودررو می‌شود.
حالت دوم تساوی نیجریه با آرژانتین است. در این صورت هم آرژانتین با ۷ امتیاز و نیجریه با ۵ امتیاز راهی مرحله بعد می‌شوند. چراکه ایران در صورت پیروزی بر بوسنی و هرزگوین باز هم چهار امتیازی شده و وداع تلخی با جام بیستم خواهد داشت.
حالت سوم هم باخت نیجریه مقابل آرژانتین است که البته خود این هم چند حالت دارد. اگر نیجریه ببازد و ایران مقابل بوسنی و هرزگوین به پیروزی دست پیدا نکند، این تیم آفریقایی پس از آرژانتین، به عنوان تیم دوم گروه راهی مرحله بعد خواهد شد.
اما اگر نیجریه با اختلاف بیش از یک گل به آرژانتین ببازد، ایران با هر نتیجه‌ای بوسنی و هرزگوین را ببرد، به عنوان تیم دوم گروه به مرحله دوم صعود خواهد کرد. اگر نیجریه با یک گل به آرژانتین ببازد، ایران باید با تفاضل ۲ گل مقابل بوسنی و هرزگوین به برتری برسد تا بدون هیچ حرف و حدیثی به عنوان تیم دوم، راهی مرحله بعدی شود.
البته در حالت سوم هم اگر نیجریه با یک گل به آرژانتین ببازد و ایران با یک گل از سد بوسنی و هرزگوین بگذرد، آن گاه پای قرعه کشی به میان می‌آید و این قرعه است که تعیین می‌کند چه تیمی باید در رقابتها بماند و چه تیمی به خانه بازگردد.

کد مطلب: 87843
 
Share/Save/Bookmark