میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۸
 
 
منطقه‌ای شدن تسهیلات خرید مسکن

سرانجام بعد از سال‌ها مطرح شدن پرداخت منطقه‌ای تسهیلات خرید مسکن ظاهرا این پیشنهاد از سوی بانک مسکن جدی شده و قرار است، این طرح در بانک مرکزی بررسی و اگر تایید شد اجرایی شود.
افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید در یک سال گذشته باعث شد، تا مسئولان ارشد بانک مسکن طرحی را که سال‌ها قبل پیشنهاد داده بودند، اما مخالفت‌هایی برای اجرای آن شده بود، مجددا رونمایی و آن را برای بررسی بیشتر مدنظر خود قرار دهند.
طرح منطقه‌ای شدن تسهیلات خرید مسکن به نظر می‌رسد می‌تواند طرح موفقی باشد و متقاضیان خرید مسکن که توانایی بازپرداخت اقساط را با نرخ سود کنونی (در بافت فرسوده ۶ درصد) دارند می‌توانند براساس میزان توانایی در بازپرداخت اقساط میزان سقف تسهیلات را نیز انتخاب کنند.
حال با توجه به اینکه تسهیلات کنونی (سقف ۸۰ میلیون تومان) کفاف خرید مسکن در کلان شهرها را نمی‌دهد این منطقه‌ای شدن شاید بتواند تا حدودی به خرید مسکن با تسهیلات مسکن کمک کند و براساس آن تسهیلات مسکن براساس قدرت خرید و توان بازپرداخت به متقاضیان ارائه می‌شود. پیش از این به منظور تنظیم و عرضه تسهیلات در حوزه‌های ساخت و خرید از ‌سقف‌های تسهیلاتی استفاده می‌شد، اما در بسته جدید، سعی شده تا از سایر پتانسیل‌هایی که تاکنون کمتر استفاده شده است، استفاده شود. به این ترتیب که تا پیش از این از سقف‌های تسهیلات ثابت استفاده می‌شد به این معنا که مه متقاضیان‌ دهک‌های سوم تا هفتم که گروه هدف ما هستند، از سقف تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی استفاده می‌کردند، در حالی که در بسته جدید براساس قدرت خرید و توان بازپرداخت افراد، سقف‌های تسهیلاتی به صورت متغیر تعیین می‌شود و افراد براساس قدرت خرید و بازپرداخت اقساط می‌توانند از تسهیلات متناسب با شرایط خود استفاده کند که اجرایی شدن این پیشنهاد نیازمند مصوبه شورای پول و اعتبار است.
سقف وام صندوق پس انداز مسکن یکم در تهران ۸۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون و برای سایر مناطق تا ۴۰ میلیون تومان است. برای زوجین نیز در تهران تا ۱۶۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۲۰ میلیون و سایر مناطق تا ۸۰ میلیون تومان اختصاص پیدا می‌کند. به این ترتیب متقاضی اگر به طور انفرادی اقدام کند، می‌تواند نصف مبلغ وام مورد نظر را برای یک دوره سپرده‌گذاری کرده و در سررسید یک ساله مبلغ خود را دریافت کند.

کد مطلب: 108733
 
Share/Save/Bookmark