میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۳
 
 
دوران پسا انتخابات فرصت ناب «نقد»
دوران « پساانتخابات» همانند دوران بعد از هر انتخاباتی، باردیگر فرارسیده است. وضعیت امروز جامعه...

دوران « پساانتخابات» همانند دوران بعد از هر انتخاباتی، باردیگر فرارسیده است. وضعیت امروز جامعه از مناظر مختلف گواه این واقعیت است که این فرصت به خوبی شناخته نشد و طبعا از آن به نحو مطلوبی استفاده نشد.
دوران پسا انتخابات، فرصت نابی را برای بازخوانی برنامه‌ها، رفتارها و گفتارها با هدف طراحی رفتار، گفتار و برنامه جدید فراهم می‌کند. البته این فرصت نیز تاریخ مصرف دارد و گذشت زمان اثرگذاری و کارآیی آن را به محاق می‌برد.
اکنون و در فرونشست قیل‌وقال‌های رایج و مصطلح میدان رقابت‌های انتخاباتی بار دیگر فرصتی فراهم آمده تا بهتر و دقیق‌تر رفتار و گفتار جریان‌های انتخاباتی در کوران رقابت‌های انتخاباتی مورد ارزیابی و بررسی نقادانه قرار گیرد. این فرصت را باید قدر شناخت و از آن بهره‌ گرفت.
رقابت‌های انتخاباتی اخیر نیز مولد اتفاقات قابل تامل در صحنه انتخابات بود. زایش جبهه مردمی نیروهای انقلاب موسوم به جمنا،‌ حضور توامان شخص رئیس‌جمهور مستقر و معاون اول وی در رقابت‌ها، شکل‌گیری دوباره پدیده انصراف و نمایش نوعی از بداخلاقی‌ها و بی‌اخلاقی‌های سیاسی در مناظرات تلویزیونی از قابل ‌توجه‌ترین آن‌هاست و باید برای پاسخ به سئوالات افکار عمومی در این باره چاره‌اندیشی کرد.
درباره چرایی و چگونگی‌ شکل‌گیری جمنا گفتنی‌هایی است که طرح آن خارج از موضوع این یادداشت بوده و فرصت دیگری را طلب می‌کند. اما نباید از این واقعیت به سادگی گذر کرد که شکل‌گیری و زایش جمنا از یک‌سو شکاف پدید آمده میان اصولگرایان را به تصویر کشید و از دیگر سو از اختلافات قابل توجه درون‌گروهی این جریان نیز پرده برگرفت.
به گزینه دیگر، جمنا برخلاف تصور پدیدآورندگان آن نه تنها به وحدت و همگرایی اصولگرایان نینجامید بلکه خود زمینه ساز اختلافات و گسترش دامنه آن در اردوگاه اصولگرایان شده است. حضور مستقل نامزدهایی با گرایش اصولگرایان در انتخابات اخیر خود گواه غیرقابل انکاری براین واقعیت است.
از دیگر سوی،‌ رفتار، گفتار و نوشتار برخی اعضای جمنا در مواجهه با مقوله انتخابات و نامزدهای انتخاباتی جریان رقیب نشان داد که این تشکل برای رسیدن به بلوغ سیاسی خود، همراه سازی و ایجاد زمینه همراهی و همگرایی جریان اصولگرایی با خود راه سختی در پیش دارد و باید فعلا کسب تجربه کند. گفتار و نوشتار برخی از اعضای این تشکل سیاسی بعد از اولین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخاباتی از جمله مصادیق غیر قابل کتمانی است که نشان داد این تشکل نوپا و جویای نام باید مدت زمان مناسبی را صرف تعلیم آداب سیاست ورزی کند و بیاموزد بایستی برای هر رفتار سیاسی دست‌کم زمانی مشخص صبر پیشه کرد و از شتاب‌زدگی در تولید محتوا دوری‌ کند. نکته‌ای که در جریان رقابت‌های انتخاباتی اخیر بسیار چشم‌نوازی می‌کرد.
دوران پسا انتخابات اخیر همچنین فرصتی را برای آسیب‌شناسی و نقد جدی جریان ریشه‌دار و اثرگذار اصولگرایی بدون ملاحظات سیاسی فراهم کرده که قطعاً این مهم از توان جمنای مدعی خارج است. جمنا بایستی همچنان مشق سیاست و سیاست‌ورزی کند.
حضور توأمان رئیس‌جمهور مستقر و معاون اول وی درمیدان رقابت‌های انتخاباتی از دیگر اتفاقاتی است که سوای آن‌چه در جریان رقابت‌های انتخاباتی در مواجهه با این پدیده مطرح شد،‌ باید از منظری همه سو نگر به نقد آن پرداخت. به راستی امور اجرایی کشور در این دوران به کدام فرد یا دستگاه‌ واگذار شده بود؟ در دوران انتخابات گذشته شخص معاون اول عهده‌دار نظارت، پایش و رصد چگونگی امور محوله وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی بود اما در جریان انتخابات اخیر کدام فرد یا دستگاهی وظایف رئیس‌جمهور و معاون اول وی را برعهده داشته است؟
انصراف دو تن از نامزدهای انتخاباتی در این دوره از انتخابات – به رغم اعلام قبلی یکی از آنان و مانور تبلیغی دیگری بر روی آن- شبهاتی را درباره چرایی آمد و رفت تبلیغاتی آنان در اذهان عمومی تولید کرده است.
دوران پسا انتخابات این فرصت را فراهم می‌کند که اولا سیاست‌ مأخوذه درباره این نامزدها مبنی بر واگذاری میدان رقابت به دیگران مورد نقد کارشناسانه قرار گیرد. این نکته بیش از نامزد کنار رفته اصلاحات درباره نامزد کناررفته اصولگرایان قابل بررسی است. به راستی سیاست کناره‌گیری نامزد اصولگرایان چقدر در جلب آرای عمومی به سمت و سوی دیگر نامزد اصولگرا موثر بود؟ این سئوال و سئوالاتی از این جنس، اذهان هواداران جریان اصولگرا را به شدت به خود مشغول کرده است.
گفتارهای قابل نقد نامزدهای انتخاباتی در جریان مناظرات تلویزیونی و همچنین سفرهای استانی نیز در دوران پساانتخابات باید مورد ارزیابی کارشناسانه و بررسی نقادانه‌ قرار گیرد. اکنون و با عبور از فضای غبارآلود رقابت‌های انتخاباتی می‌توان بر این نکته تاکید موکد داشت که محتوای مناظرات تلخ و گزنده بود! به راستی چرا برای کسب آرای عمومی این‌گونه رفتار شده و می‌شود؟ چرا در مناظرات تلویزیونی « اخلاق» و « اخلاق‌مداری» قربانی می‌شود؟ و ..... دوران پسا انتخابات بهترین فرصت برای واکاوی وضع موجود، ضعف‌ها و قوت‌های سناریوهای انتخاباتی و پاسخ به این گونه سئوالات است.

محمد کریمی

کد مطلب: 99363
 
Share/Save/Bookmark