میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۲
 
 
تداوم گرانی ها رقم زد؛
حذف وام بانک مسکن از سبد خانوارها

با افزایش قیمت مسکن طی ۲ سال اخیر،‌ وام خرید بانک مسکن اثرگذاری خود را برای متقاضیان آن در بازار مسکن از دست داده و این وام در حال خروج تدریجی از سبد تقاضای خانوارهاست.
بر اساس آخرین آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی طی مهرماه امسال در مناطق ۲۲گانه به ۱۲ میلیون و ۸۴۸ هزار تومان رسید. این قیمت در مقایسه با متوسط قیمت فروردین‌ماه سال گذشته ۷۷درصد و نسبت به مردادماه سال ۹۲ بالغ بر ۲۳۵درصد افزایش افزایش یافته است.
افزایش قیمت مسکن با شیب تند در اواخر سال ۹۶، سال ۹۷ و اوایل امسال شرایطی را به‌وجود آورده تا قدرت خرید بخش عظیمی از مردم به‌شدت کاهش یابد و آنها نتوانند وارد بازار مسکن شوند. گرچه طی چهار سال اخیر سقف تسهیلات خرید مسکن به ۱۶۰میلیون تومان (در قالب صندوق پس انداز یکم) افزایش یافته بود، اما این تسهیلات تحت تأثیر مستقیم گرانی مسکن، اثرگذاری خود را در سبد تقاضای خانوارها (خانه اولی‌ها) از دست داده و واکنش کارشناسان و نمایندگان مجلس را به‌دنبال داشته است. اواسط ماه گذشته رئیس کمیسیون عمران مجلس از پیگیری‌ها برای افزایش تسهیلات خرید مسکن خبر داده و به تسنیم گفته بود: وام کنونی مسکن در حال حاضر حداکثر خرید ۱۰ متر را در بازار مسکن پوشش می‌دهد. بر اساس آمار رسمی قیمت مسکن در مدت اشاره‌شده حدود صددرصد افزایش یافته و این مسئله کاهش شدید قدرت خرید مردم در بازار مسکن را موجب شده است.
محمدرضا رضایی‌کوچی با بیان "رکود حاصل از این افزایش قیمت طی ماه‌های اخیر باعث شکسته شدن حدود ۲۰درصدی قیمت‌ها در بازار مسکن شده است"،‌ افزود:‌ این میزان کاهش قیمت، در مقابل افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها، راضی‌کننده و مقبول نیست.
وی با تأکید بر این‌که کاهش قیمت‌ها حداقل باید ۵۰درصد باشد تا نرخ مسکن به قیمت واقعی نزدیک شود، تصریح کرد: به‌نظرم یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث افزایش قیمت مسکن شد عدم تولید مسکن مناسب است.
وی همچنین با بیان این‌که تسهیلات ارائه‌شده از سوی بانک‌ها برای خرید مسکن به هیچ عنوان با قیمت‌ها متناسب نیست، افزود: در حال حاضر سهم وام‌ مسکن از قیمت خرید یک واحد مسکونی حداکثر ۱۰ متر است که همین مسئله باعث‌شده مردم تمایلی به استفاده از وام نداشته باشند.
وی با تأکید بر این‌که وام‌های خرید و ساخت مسکن تأثیر آنچنانی در قدرت خرید مردم و سازندگان ندارد، تصریح کرد:‌ مجلس پیگیری‌های لازم را برای افزایش سقف وام مسکن انجام می‌دهد.
مطابق آمار وزارت راه و شهرسازی تعداد قراردادهای مسکن طی مهرماه امسال ۲۹۳۰ فقره بود که کمترین رقم طی شش سال اخیر به شمار می‌رود. کاهش قدرت خرید مردم به واسطه افزایش قیمت مسکن یکی از مهم‌ترین دلایل این اتفاق است که بازار مسکن را وارد یک رکود عمیق غیرتورمی کرده است.
در این شرایط البته اظهارنظرهای جالبی نیز درباره وام خرید مسکن بیان می‌شود. استاندار فارس یکی از مقامات دولتی است که در یک همایش درباره وام مسکن‌بان مسکن گفته است:‌ «نقش تسهیلات بانک مسکن در تشویق خانه‌اولی‌ها برای خانه‌دارشدن، همچنین احیای بافت فرسوده شهری و افزایش سطح مطلوبیت پروژه‌ها بسیار مهم است».
فارغ از این اظهارنظر بسیار خوشبینانه، واقعیت آن است که سقف تسهیلات خرید مسکن یک سال و چند ماهی است که با قیمت‌ها همخوانی ندارد. فروردین امسال محمدحسن علمداری مدیر اعتبارات بانک مسکن از مخالفت بانک مرکزی با وام ۲۸۰میلیون تومانی خرید مسکن خبر داده و گفته بود: بر اساس سیاست‌های بانک مسکن وام ساخت به ۱۷۰میلیون تومان افزایش یافت.
اخیراً هم زمزمه افزایش وام مسکن به ۲۵۰میلیون تومان مطرح شده که البته نه مدیران بانک مسکن و نه وزیر راه و شهرسازی آن را تأیید نکرده‌اند. در هر صورت باید به این‌ نکته اشاره شود که افزایش وام به ۲۸۰ یا ۳۰۰میلیون تومان مدنظر نمایندگان مجلس نیز نمی‌تواند گره از کار متقاضیان مسکن باز کند. مهم‌ترین چالش وام ۲۸۰ یا ۳۰۰ میلیون تومانی اقساط آن است که قطعاً با شرایط و ضوابط کنونی بانک مسکن، بازپرداخت آن از عهده کمتر کسی برمی‌آید. مدت‌هاست که وام خرید مسکن بانک مسکن اثرگذاری حداقلی خود را در افزایش قدرت خرید مردم از دست داده و این وام در حال خروج تدریجی از سبد تقاضای خانوارهاست.

کد مطلب: 111739
 
Share/Save/Bookmark