میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۴
 
 
کارشکنی آمریکا در کنفرانس بازنگری کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی
سیاسی بازی واشنگتن برای حفظ منافع
سیاسی بازی واشنگتن برای حفظ منافع
 

درحالی آمریکا با کارشکنی در چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، مانع از تصویب سند اجماعی پیشنهادی از سوی اکثریت به اتفاق دولت‌های عضو شد که ناظران سیاسی نگرانی از به خطر افتادن منافع آمریکا را دلیل کارشکنی کاخ سفید در این کنفرانس بیان کردند.
چند روز پیش نیز کاخ سفید با اتهامات شیمیایی علیه ایران در نشست اخیر سازمان منع تسلیحات شیمیایی ضمن تقلا برای باز کردن پرونده‌ای دیگر علیه ملت ایران آن هم به بهانه‌های واهی و دروغین موج ایران هراسی در عرصه جهانی را به راه انداخت و از طرف دیگر تقلا داشت تا افکار عمومی جهان را از آنچه سران سعودی در یمن با همین سلاح‌های شیمیایی انجام می‌دهند منحرف کند.
چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در حالی با مخالفت آمریکا از تصویب سند اجماعی باز ماند که کشورهای عضو تقریبا به مراحل نهایی تصویب این سند نزدیک شده بودند.
این کنفرانس که به ریاست سفیر السالوادور و با حضور دولت‌های عضو در مقر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در هلند برگزار شد، مذاکره پیش نویس سند نهایی را در دستور کار خود قرار داد و با وجود اختلاف نظرهای موجود رضایت اکثریت قاطع هیأت‌ها را به عنوان سند اجماعی به دست آورده بود.
با این وجود سفیر آمریکا نسبت به استقبال دولت‌های عضو از عضویت دولت فلسطین در این سازمان و عدم درج اتهامات غربی‌ها علیه سوریه در مورد کاربرد سلاح شیمیایی اعتراض داشت و در عین حال تاکید نمود، اعطای وظیفه انتساب کاربرد سلاح شیمیایی به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی باید در سند نهایی گنجانده شود.وی با اشاره به اینکه حصول اجماع نباید مانع توجه کامل به کاربرد سلاح شیمیایی شود، ضمن تکرار برخی اتهامات علیه روسیه، سوریه، ایران و ونزوئلا نسبت به متن پیش‌نویس ابراز نارضایتی کرد و به ‌دنبال آن برخی کشورهای غربی مثل کانادا، فرانسه و انگلیس نیز مواضع مشابهی اتخاذ کردند.
به نظر می‌رسد آمریکا با این کارشکنی به دنبال حفظ منافع خود است؛ چرا سران سعودی با سلاح‌های شیمیایی خریداری شده از آمریکا به جان مردم یمن افتادند و در سوریه گروه‌های تروریستی تکفیری نیز از سلاح های شیمیایی علیه مردم این کشور استفاده کردند.
وقتی آمریکا ملت ایران که بزرگترین قربانی سلاح شیمیایی است را به استفاده از یک برنامه سلاح شیمیایی متهم می‌کند؛ این خود تقلا برای باز کردن پرونده‌ای دیگر جهت ایران هراسی است. در همین رابطه مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت خارجه ایران با انتقاد از نقش مخرب آمریکا در شکست چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، گفت: سیاسی کردن کار سازمان ممکن است به فروپاشی آن بینجامد.
رضا نجفی در سخنرانی پایانی این کنفرانس ضمن رد اتهامات آمریکا به عنوان بزرگترین کشور استفاده کننده از سلاح‌های کشتار جمعی و ناقض مقررات بین‌المللی از نقش مخرب این کشور در شکست کنفرانس انتقاد کرد.
وی گفت: کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در ۲۰ سال گذشته براساس اصل امنیت یکسان برای همه که در قاعده اجماع تحقق یافته به خوبی کار کرده است. سیاسی کردن کار سازمان منع تسلیحات شیمیایی در کنفرانس ویژه و رویکرد منفعت طلبی در تفسیر مقررات کنوانسیون شکاف خطرناکی را در ساختار سازمان ایجاد کرده که ممکن است به فروپاشی آن بینجامد.
نجفی تصریح کرد: آمریکا نمی‌تواند اراده خود را از طریق دستکاری آیین کار(با رای کمتر از نصف) به طرف دیگر تحمیل کند. آمریکا به عنوان استفاده کننده از بیشترین تسلیحات کشتار جمعی از جمله تسلیحات شیمیایی و حامی استفاده کنندگان این سلاح‌ها به ویژه رژیم صدام و گروه‌های تروریستی در مقامی نیست که راجع به اقدامات اعضا صحبت کند.
وی بیان کرد: آمریکا که با سیاست‌های مخرب و تفرقه افکنانه‌اش تمام تعهدات و رویه‌های بین‌المللی را نقض کرده، شایستگی آن را ندارد که به تصمیمات کنفرانس کشورهای عضو در باره انتخاب هیأت رئیسه ایراد وارد کند. با توجه به شکست این کنفرانس، در حال حاضر مهمترین مسئله آینده سازمان است. ایران به عنوان بزرگترین قربانی سلاح‌های شیمیایی ضمن محکوم کردن کاربرد این سلاح‌ها توسط هر کس، در هر کجا و تحت هر شرایطی، به مفاد و روح معاهده پایبند بوده و برای ایجاد جهانی عاری از تسلیحات شیمیایی از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کند.
مدیرکل صلح و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان رویکرد سیاست زده برخی کشورهای غربی را که سعی در تحمیل وظیفه انتساب کاربرد سلاح شیمیایی به سازمان را دارند و سعی می‌کنند خواسته‌های خود را به سازمان دیکته کنند، عامل اصلی شکاف در سازمان دانست و هشدار داد که در صورت عدم اقدام به موقع و مناسب، سازمان به سمت فروپاشی حرکت خواهد کرد.
در همین رابطه جیمز دورسی محقق ارشد موسسه مطالعات خاورمیانه آمریکا و استاد مدرسه مطالعات بین المللی دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور در خصوص ادعاهای شیمیایی مطرح شده از سوی امریکا علیه ایران در سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی گفت: بله ادعاهایی که توسط امریکا علیه ایران مطرح شد پیش از این سابقه نداشت. وی افزود: صرفنظر از درستی یا نادرستی ادعاهای مطرح شده باید توجه داشت که این موضوعات برای فشار بیشتر بر ایران مطرح شده است.
دورسی در ادامه یادآور شد: ایران نیز برای اینکه نادرستی ادعاهای مطرح شده توسط امریکا را نشان دهد اقدامات شفاف سازی را انجام می‌دهد تا نشان دهد در صدد تولید تسلیحات شیمیایی نیست.
محقق ارشد موسسه مطالعات خاورمیانه آمریکا در خصوص این موضوع که آیا امریکا قادر به اجماع سازی علیه ایران در خصوص این ادعاها هست یا خیر گفت: اینکه امریکا قادر به اجماع سازی علیه ایران نزد متحدان خود است یا خیر به مدارک و اسنادی بستگی دارد که امریکا در اختیار آنها قرار دهد.
وی در خصوص رد قطعنامه پیشنهادی روسیه و چین و عدم رای آوردن آن که نشان از دسیسه جدید غرب در خصوص مسائل شیمیایی است نیز گفت: به هر حال قطعنامه به تصویب نرسیده است و قطعنامه غربی‌ها در این خصوص به تصویب رسیده است.

کد مطلب: 107013
 
Share/Save/Bookmark