میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۵۵
 
 
چرا داوطلبین خدمت به دولت و ملت را نمی‌بینید؟
بالاتر از بنفش رنگی هست
بالاتر از بنفش رنگی هست
 

سوم شهریورماه بود که حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم تجدید بیعت هیئت دولت با آرمان‌های حضرت امام در حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی اعلام کرد که:«تنها گذاشتن دولت اشتباهی نابخشودنی است.» اما بلافاصله بعد از این سخن رئیس سازمان بسیج مستضعفین اشاره کرد که «به دولت برای کمک کردن نامه‌ای زده که بی‌جواب مانده است.» این نخستین‌باری نیست که دیده می‌شود به درخواست کمک به دولت توسط افراد یا گروه‌ها پاسخی داده نشده است.
ماجرا از این قرار است که یک روز بعد از سخنرانی روحانی برای تنها نگذاشتن دولت سردار غیب پرور در پاسخ به درخواست رئیس‌جمهور که «دولت را تنها نگذارید»، گفت: «بیش از یک سال است که به شما اعلام آمادگی و همکاری کرده، نامه زده و در تربیون‌های مختلف اعلام کرده‌ایم ولی پاسخی دریافت نکرده‌ایم. شما اگر بخواهید تنها نیستید؛ فرهیختگان بسیج در اصناف، پزشکی و صنعت و اقشار مختلف بسیج در خدمت شما هستند اما راه بسته است، راه را باز کنید بسیج متعلق به نظام و نسخه شفابخش است. شما بخشی از توانایی بسیج را در عرصه سازندگی و در زلزله کرمانشاه دیده‌اید و مردم حلاوت خدمت‌رسانی بسیج را چشیده‌اند.
پیش از این نیز گروه‌های جهادی برای کمک به برطرف کردن مشکل ریزگردها، پرفسور کردوانی برای حل مشکلات آلودگی و آقای قالیباف برای حل معضلات خوزستان داوطلب شده بودند که این اعلام همکاری‌شان با همراهی و همکاری در دولت منجر نشده بود.

کاربران از #ظرفیت_بسیج نوشتند
اما با گذشت دو روز از این اظهارات رئیس‌جمهور پاسخی به این صحبت سردار غیب‌پرور نداد و کاربران شبکه‌های مجازی درباره این اعلام آمادگی کمک و همکاری فرمانده بسیج مستضعفان خطاب به رئیس‌جمهور مطالبی را با هشتگ #ظرفیت_بسیج و #اگر_بخواهید از فعالیت‌های بسیج بنویسند.
بر این اساس کاربران فضای مجازی در واکنش به سخنان غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفان با هشتگ #ظرفیت_بسیج و #اگر_بخواهید واکنش نشان دادند و از فعالیت‌های بسیج در شهرهای مختلف ایران تصاویری به اشتراک گذاشتند. برخی از کاربران نیز قسمت‌هایی از سخنان رهبری در رابطه با بسیج را منتشر کردند. کاربران با تمرکز بر این قسمت از سخنان غیب‌پرور هشتگ #اگر_بخواهید را منتشر کردند و در کنار آن از فعالیت‌های مختلف بسیج در اصناف مختلف و در شهرهای مختلف با هشتگ #ظرفیت_بسیج نوشتند و تصاویری را در این رابطه به اشتراک گذاشتند و این مطالب در توئیتر و اینستاگرام و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده است.

چرا باید به دولت کمک کرد؟!
باید به دولت کمک کرد تا مشکلاتش حل شود چون به قول مقام معظم رهبری دستاوردهای دولت به نفع نظام است و مشکلاتش هم از دید مردم به حساب نظام گذاشته می‌شود. پس آنهایی که نظام را دوست دارند و می‌خواهند نظام پیش رود برای همکاری به برچسب و حزب و دسته آدم‌ها نگاه نمی‌کنند. بسیج هم که اصلا جناح و دسته ندارد و می‌تواند در کنار هر دولتی با هر دید سیاسی خدمات خود را داشته باشد مانند آنچه در کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه رخ داد.
بر همین اساس است که معتقدیم که جناح‌های رقیب دولت‌ها در هر زمان قطعا در صورتی که آینده نظام برایشان مهم است دست یاری به دولت دراز می‌کنند و شاید این دولت‌ها باشند که برای نخستین‌بار دست یاری را پس می‌زنند تا منتقدان به جای مشاوره دادن به آنها به مصاحبه و ارائه راهکار در جراید بپردازند.

خاصیت فراجناحی بودن
یکی از مشکلاتی که باید در دل جناح‌ها حل شود این است که در صورت روی کار آمدن از متخصصان بدون دیدن رنگ پرچم جناحشان برای رسیدن به منافع ملی بهتر استفاده شود. در این مسیر هم خود جناح برنده کرسی و هم جناح بازنده نقش بسزایی دارند اما شاید نقش مهم آنی که صندلی ریاست را برده است از آنی که باخته برای جلب نگاه‌های مختلف پر‌رنگ‌تر باشد. جناب روحانی در نخستین سالی که دولت تدبیر و امید را بر دست گرفت از دیگر کاندیدا دعوت کرد که بنشینند و کمک کنند اما این کار خوب در سال‌های بعدی و خصوصا در دور دوم از دولت کمتر دیده شد که جای تامل و مطالبه دارد.

ناامید کردن دشمن
این تجمیع تخصص‌ها ضمن توان مضاعف برای پیشبرد اهداف کشور مهمترین خاصیت را داراست یعنی ناامید کردن دشمن از نفوذ در دل مسئولان و مردم و بر هم زدن رابطه آنها که امری مهم و حیاتی است. بر همین اساس امید داریم این دست‌های دراز شده برای کمک از سوی دولت به گرمی فشرده شود.
امیدواریم برای اینکه همه طیف‌ها تلاش مضاعفی در کارآمدی نظام داشته باشند با هم در حراست از خواسته‌های مردم و مطالبات به حق آنها هماهنگ بده و بدون چشمداشت و فکر به حزبی که سر کار است به کمک دولت شتابند. در این مسیر دولت نیز اگر واقعا درد مردم برایش مهم است باید بدون توجه به پیشینه حزبی افراد داوطلبی آنها برای کمک به خودش را با آغوش باز پذیرا شود.

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 105817
 
Share/Save/Bookmark