میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
سفیر ونزوئلا در تهران:
ایران و ونزوئلا دشمن مشترک دارند

سفیر ونزوئلا در ایران می‌گوید که در شرایط فعلی، همکاری اقتصادی فی‌مابین به یک استراتژی برای مبارزه با تحریم های یکجانبه و غیرقانونی امپراطوری آمریکای شمالی تبدیل شده است. در این راستا، برای اطلاع هر چه بیشتر از سطح فعلی روابط ایران- ونزوئلا و همچنین آینده این روابط، خبرگزاری مهر گفت‌وگویی با کارلوس آنتونیو آلکالا کوردونس سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در تهران داشته است.

سطح فعلی همکاری‌های سیاسی و اقتصادی بین ایران و ونزوئلا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما این سطح همکاری کافی و رضایت بخش است؟
ماه گذشته، جمهوری بولیواری ونزوئلا و جمهوری اسلامی ایران، هفتادمین سالگرد روابط دیپلماتیک خود را جشن گرفتند. از این ۷۰ سال، ایران ۴۱ سال از انقلاب اسلامی و ونزوئلا ۲۱ سال از انقلاب بولیواری را سپری کرده‌اند. می‌توان گفت که در طول سال‌های انقلابی دو کشور بوده است که روابط دو جانبه به یک سطح استراتژیک رسیده است. اقدامات فرمانده ابدی ونزوئلا «هوگو چاوز» در ذهن من ماندگار است و اینکه وی تلاش بسیار ویژه‌ای برای تقویت روابط بین المللی بکار گرفت چراکه عمیقاً به ساخت جهانی چند قطبی اعتقاد داشت و رئیس جمهور فعلی ما «نیکلاس مادورو» نیز بر همین باور است.
هر دو کشور در برابر تهدیدات امپراطوری آمریکای شمالی شجاعت زیادی نشان دادند و اثبات این امر این بوده است که علیرغم محاصره اقتصادی و تحریم‌های یک جانبه فرامرزی، هر دو کشور به تجارت با یکدیگر نه تنها در حوزه انرژی بلکه در حوزه‌های مواد غذایی و بهداشتی نیز پرداخته‌اند.
من معتقدم که رابطه بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا بیشتر از آنکه رضایت بخش باشد یک رابطه برادرانه استراتژیک و رو به رشد است. رابطه دو کشور در حوزه‌های مختلف مانند انرژی، امنیت، فناوری، دفاع و بهداشت رو به رشد و در حال پیشرفت است.

در چه زمینه‌هایی دو کشور می‌توانند از نظر سیاسی و اقتصادی با هم همکاری داشته باشند؟ آیا به عنوان سفیر ونزوئلا شما برنامه‌ای برای تقویت و توسعه روابط بین دو کشور دارید؟
تاکنون جلسات مهم دوجانبه ای در زمینه‌های مختلف بین دو کشور برگزار شده است که در چارچوب مقدمات برگزاری نهمین کمیسیون مشترک ایران و ونزوئلا بوده است. هر دو کشور در راستای اهداف خود بصورت جداگانه ای در حال برگزاری جلساتی در بالاترین سطح هم در تهران و هم در کاراکاس هستند. جلسات مختلفی برای همکاری‌های دو کشور در حوزه انرژی، بهداشت و مواد غذایی و دارویی در حال برگزاری است که ما امیدواریم در پایان سال با حضور رؤسای جمهور دو کشور، توافقاتی که طی این جلسات به انجام رسیده نهایی و عملیاتی شوند.
دو کشور ایران و ونزوئلا هر دو با دو دشمن به نام‌های آمریکا و رژیم اسرائیل در مقابله هستند. آنها با قدرت و اختیاراتی که دارند همواره در حال تلاش برای اقداماتی هستند که با فعالیت‌های ما مقابله کرده و در برابر اقدامات ما مشکلاتی را ایجاد کنند. بنابراین با توجه به این مسائل و برای جلوگیری از اقدامات این کشورها، بسیاری از جلسات بین ایران و ونزوئلا محرمانه هستند.

در حالی که هر دو کشور ایران و ونزوئلا تحت تحریم‌های آمریکا هستند به نظر شما اهمیت همکاریهای اقتصادی این دو کشور چیست؟
همانطور که گفتید هر دو کشور تحت تحریم‌های شدید آمریکا هستند و آمریکا با اعمال تحریم‌ها شرایط را برای هر دو کشور سخت کرده است. اما با این شرایط و علیرغم همه این فشارها، هر دو کشور به همکاری‌های اقتصادی خود با یکدیگر ادامه می‌دهند. همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور در این شرایط به یک استراتژی برای مبارزه با تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی امپراطوری آمریکای شمالی تبدیل شده است. این همکاری‌ها موجب خنثی سازی تلاش‌های بی ثبات کننده آمریکا که مدعی اعمال فشار بر دو کشور مستقل مانند ایران و ونزوئلا شده است خواهد شد و نشانه‌ای برای کشورهایی است که تحت همان یوغ امپریالیستی قرار دارند.

به نظر شما ادامه همکاریهای اقتصادی دو کشور با وجود تحریم‌های آمریکا چه پیامی برای دنیا دارد؟
پیام واضح و مشخص است. هژمونی امپراطوری به پایان رسیده است. علاوه براین، همکاری‌های دو کشور حاوی این پیام است که ما می‌توانیم علیرغم تمام فشارها و تحریم‌ها به فعالیت‌های اقتصادی خود ادامه دهیم. از طریق دیپلماسی صلح و دیالوگ می‌توانیم به اهدافی که مد نظر هست برسیم. کشورهای ایران و ونزوئلا به دنبال جنگ و خشونت نیستند و فقط در راستای مقابله با اقدامات یکجانبه آمریکا عمل می‌کنند و به کشورهای دیگر نیز این پیام را القا می‌کنند که آنها نیز می‌توانند با یکجانبه گرایی مقابله کنند. همانگونه که مطلع هستید اخیراً ایران ۵ کشتی مواد نفتی را به ونزوئلا و در شرایطی ارسال کرد که به آنها شدیداً نیازمند بودیم. بعد از آن ایران اقدام به افتتاح فروشگاه «مگاسیس» کرد. ایران و ونزوئلا دو کشوری بودند که نشان داند که می‌توان در مقابل امپریالیسم و هژمونی آمریکا مقابله کرد و آنها را شکست داد.

کد مطلب: 115410
 
Share/Save/Bookmark