میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۴
 
 
دومین نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی چرا تعطیل شد؟
همچنان کپی می‌کنم پس هستم!
همچنان کپی می‌کنم پس هستم!
 

نمـــــایشگــاه جنجال‌برانگیز «آن دیگری» که در برگیرنده دومین مجموعه از نقاشی‌های کپی تهمینه میلانی در گالری آریانا بود، به دلیل تشدید اعتراضات مردمی زودتر از موعد تعطیل شد.
همزمان با بالا گرفتن اعتراضات مردمی و تماس‌های مکرر مردم با دفتر امور تجسمی وزارت ارشاد،‌ مدیران گالری آریانا تصمیم به تعطیلی بی سرو صدا و زودتر از موعد این نمایشگاه بگیرند.
این در حالی است که میلانی پیش از این در شهریورماه ۹۷ نیز نمایشگاه کپی دیگری را با عنوان «فیلم‌هایی که نساختم» در گالری ایوان به نمایش گذاشته بود که این نمایشگاه نیز پیش از افتتاحیه با هشتگ «گالری جای شما نیست» مورد اعتراض نقاشان و هنرمندان جوان قرار گرفته بود.
معترضین معتقد بودند شهرت سلبریتی‌ها باعث شده آنها در هر رشته‌ای گام بگذارند بی‌آنکه صلاحیت لازم در آن رشته را داشته باشند. بر این اساس، با افزایش دامنه اعتراض‌های مردمی و کشیده شدن این اعتراضات به روز افتتاحیه، نمایشگاه نخست میلانی نیز فرجامی جز تعطیلی پیش از موعد نیافت.
اما پرسش کلیدی اینجاست که چگونه یک فرد می‌تواند برای دومین‌بار سازوکار نظارت بر گالری‌های هنری را دور بزند و آثار ضعیف و کپی شده خود را در معرض نمایش عمومی بگذارد؟ آیا متولیان امر نباید از تجربه رخ داده در بار نخست درس می‌گرفته و راه را بر تکرار چنین وقایعی می‌بستند؟ آیا می‌توان به برخورد قانونی با گالری‌ها و هنرمندان متخلف در این زمینه امیدوار بود؟ آیا مسئولین حوزه تجسمی تمهیدی برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی در آینده اندیشیده‌اند؟
به نظر می‌رسد ضعف مفرط و عدم کارایی سازوکار نظارتی فعلی بر نمایش آثار هنری در گالری‌ها اکنون بیش از همیشه رخ عیان کرده است.
اکنون بیش از هر زمان دیگری ضروری است سیاستگذاران و تصمیم‌سازان حوزه تجسمی هرچه زودتر نسبت به ترمیم ساز و کار نظارتی فعلی اقدام کرده و اعمال برخوردهای قانونی قاطعانه با متخلفین را در دستور کار قرار دهند تا در آینده شاهد وقوع اتفاقات مشابهی از این دست که توهین بزرگی به همه اهالی فرهیخته هنرهای تجسمی کشور قلمداد می‌شود، نباشیم. پویا

کد مطلب: 108715
 
Share/Save/Bookmark