میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۵
 
 
برگزاری بیست و چهارمین شنبه اعتراضات ضد سرمایه‌دای در فرانسه
حربه مالیاتی ماکرون نقش برآب شد
حربه مالیاتی ماکرون نقش برآب شد
 

ماکرون با طرح کاهش مالیات‌ها در حالی به دنبال کاهش اعتراض‌های مردمی بود که حضور گسترده مردم فرانسه در بیست و چهارمین شنبه ضد سرمایه‌داری، ناکامی این حربه ماکرون را آشکار می‌سازد.
فرانسه طی هفته‌های اخیر صحنه اعتراض‌های گسترده مردمی به سیاست‌های دولت ماکرون است که به اعتقاد مردم برگرفته از حاکمیت نظام سرمایه‌داری و مغایر با منافع ملی کشورشان است. بیست و چهارمین شنبه اعتراضات به نظام سرمایه داری در حالی در سراسر فرانسه برگزار شد که مردم معترض پس از دیدن و شنیدن صحبتهای امانوئل ماکرون در کنفرانس مطبوعاتی و اینکه پاسخی به اعتراضات و مطالباتشان داده نشد؛ خشمگین تر از گذشته و در ناامیدی کامل به دولت در خیابانها حاضر شده اند.بیش از ۱۶۰ روز متوالی اعتراضات سراسری به سیاست های دولت فرانسه با ۱۰ کشته و حدود ۱۳ هزار بازداشتی یا زخمی از جمله ده ها نابینا و قطع عضو حاصل از استفاده خطرناک از اسلحه فلش بال و در مقابل واکنش خنثی هیات حاکمه فرانسه به این اعتراضات بی سابقه مردمی، قضیه را پیچیده و عجیب کرده است به نحوی که برخی از صاحب نظران و کارشناسان این فرضیه را مطرح می کنند که با توجه به سیاست خارجی استعماری فرانسه چه بسا ادامه اعتراضات در داخل خواست خود دولت است.
به هرحال، دیروز و در شنبه بیست و چهارم مردم و بخشی از جنبش اعتراضی که به امید حل مشکلات به طرح گفت و گوهای ملی ماکرون در سه ماه اخیر دل بسته بودند ؛ بار دیگر تظاهرات خیابانی را برای رساندن صدایشان به الیزه نشینان انتخاب کرده و جمعیت بیشتری به خیابانها آمدند. این در حالیست که همچنان دولت فرانسه با اتخاذ سیاست مشت آهنین و سازماندهی ده ها هزار پلیس ضدشورش و نیروی امنیتی و ممنوع کردن تظاهرات در اکثر شهرها در صدد کنترل اوضاع است.
علاوه بر تظاهرات در شهرهای بزرگی چون پاریس، بوردو، لیون ، لیل، تولوز و مارسی ، تظاهرات ملی در شهر استراسبورگ در شرق فرانسه که مقر پارلمان اروپاست و کمتر از یکماه دیگر شاهد برپایی انتخابات حساس این نهاد در سراسر اروپا هستیم؛ برگزار شد. تمام شواهد نشان می دهد آتش خشم جلیقه زردها با عقب نشینی دوباره رئیس جمهوری فرانسه و کاهش مالیات ها فروکش نکرد. دو روز پس از اعلام امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که بسیاری از فرانسوی ها اظهارات او را به عنوان حرف های بیهوده و بدون تاثیر در زندگی روزمره خود می دانند، معترضان به سیاست های اقتصادی دولت موسوم به جلیقه زردها در بیست و چهارمین هفته اعتراض ها دوباره به خیابان ها آمدند.
اعتراض های جلیقه زردها در حالی پیگیری می شود که به نوشته رویترز، چهره های مشهور جلیقه زردها از جمله «ژاکلین مورو» ، «پریسیلیا لودوسکی» و«اینگرید لوواواسور» روز جمعه در بیانیه ها و توئیت های جداگانه ای تداوم حرکت های جنبش اعتراضی فرانسویان را خواستار شده بودند. امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه گذشته در کنفرانس خبری وعده داد که ضمن کاهش مالیات ها و افزایش بازنشستگی، تغییراتی هم در خدمات رفاهی بدهد و در عین حال گفت فرانسوی ها باید بیشتر کار کنند. اگر چه ماکرون خواستار بازگشت آرامش شده اما در عین حال پذیرفته که مردم به سیستم اعتمادی ندارند. کاهش مالیات ‌ها به میزان پنج میلیارد یورو، بازگرداندن قانونی که حقوق مستمری بگیران بویژه کسانی که زیر ۲هزار یورو در ماه در آمد دارند، را با توجه به میزان تورم بالا می‌ برد، تمرکززدایی بیشتر از دولت، سهولت امکان برقراری رفراندوم و تعطیلی دانشگاه ENAکه بسیاری از روسای جمهوری و مدیران عامل شرکت های فرانسوی دانش آموخته این دانشگاه هستند از جمله وعده های ماکرون در کنفرانس خبری روز پنجشنبه بود. طبق آخرین نظرسنجی ها، محبوبیت امانوئل ماکرون در فرانسه همچنان زیر ۳۰ درصد در مقابل ۶۰درصد روزهای آغازین ریاست جمهوری اش است.
فیگارو با تکیه بر نتیجه یک نظرسنجی درباره اظهارات روز پنجشنبه امانوئل ماکرون، اقدام وی از نظر فرانسوی ‌ها را متقاعدکننده نخواند و نوشت: در این نظرسنجی، اکثریت گفته ‌اند که پیشنهادهای او به انتظارات آنان پاسخ نداده است.در جریان اعتراض های جلیقه زردها که از ۱۷نوامبر ۲۰۱۸ آغاز شده است، تاکنون ۱۱نفر کشته و دست کم ۲هزار تظاهرکننده و یک هزارنیروی پلیس زخمی و حدود ۱۰هزار نفر بازداشت شده اند.

کد مطلب: 108616
 
Share/Save/Bookmark