میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
تبعات انتشار یک عکس بیشتر است یا بی‌اعتباری امضای رفیق؟!
وزیر امور خارجه کشورمان، کسی که به خاطر امضای برجام نشان لیاقت گرفت شب میلاد حضرت فاطمه(س)، هم تبریک گفت...

وزیر امور خارجه کشورمان، کسی که به خاطر امضای برجام نشان لیاقت گرفت شب میلاد حضرت فاطمه(س)، هم تبریک گفت، هم عذرخواست و هم استعفا داد! او شب میلاد حضرت فاطمه(س)، شبی که ما به راحتی با دور زدن نهادهای اطلاعاتی منطقه‌ای بشار اسد را تا تهران آوردیم که با رهبری و رئیس‌جمهوری دیدار کند و کسی نفهمد تا خودمان خبرش را پخش کنیم، شبی که برنامه‌ریزی کردیم تا اجلاس شرم‌الشیخ را کوچک شماریم! به‌یکباره استعفا داد و رفت!
استعفای ظریف فارغ‌ از اینکه خوب یا بد باشد و جدای از اینکه نمی‌تواند مانع بررسی و ادامه مطالبات افکار عمومی درباره عملکردش خصوصا درباره برجام شود، متاسفانه در بدترین شرایط منتشر و دستاوردهای کشور را در شب رقابت با دشمنان تحت‌الشاع قرار داد، ظریف با انتشار متن استعفا در فضای مجازی آنهم در چنین شبی مانند بازیکن فوتبالی که زمانی که در فینال جام جهانی تیمش از حریف جلو است و شروع به ایجاد یاس در تیم می‌کند و روی اعصاب بازیکنان اثر می‌گذارد عمل کرد. ظریف دیپلمات کارکشته‌ای که درسش را در امریکا خوانده، درست مانند یک فرد معمولی بدون درنظر گرفتن موقعیت و زمان استعفا داد آنهم به صورت مجازی!
او همه آن هورا کشیدنها و حضور مردم در خیابانها را آنی فراموش کرد و تنها درباره چرایی این تصمیم در پاسخ به انتخاب گفت:«بعد از انتشار عکسهای دیدارهای امروز محمدجواد ظریف در دنیا اعتبار ندارد» از این جمله وزیر خارجه اینطور می‌توان برداشت کرد که او از دیدار بشار اسد با روحانی و رهبری که بدون حضور وی و با حضور قاسم سلیمانی انجام شده دلخور است!
اما جناب ظریف انگار فراموش کردند که چندی پیش ضمن دیدار با سردار سلیمانی گفتند که هر دوی آنها مکمل دیپلماسی هم هستند! اگر این سخن ظریف از اعماق وجود و با اعتقاد بیان شده باشد نباید باعث دلخوری او از اتفاق رخ داده شود ضمن اینکه چنین اتفاقی که به قول حسام الدین آشنا یک ناهماهنگی بوده! اول باید با رئیس‌جمهوری که به جای وزیر خارجه سردار سلیمانی را دعوت کردند صحبت می‌شد و بعد استعفا علنی می‌شد! مگر نه اینکه ظریف پیش از این بارها در خفا استعفا داده و متنش را منتشر نکرده! حال چرا به یکباره در چنین شبی با تصمیمی شتابزده روبه رو می‌شویم؟!
از استعفای دیپلماتی که علی‌رغم نتیجه تلاشهای زیادی کرد خوشحال نمی‌شویم و دوستانش نمی‌توانند ما را کنار اسرائیل قرار داده و بگویند که ما هم خوشحالیم اما از رفتاری که او به عنوان سردمدار دیپلماسی کشور از خود بروز داده دلخوریم و بابت این قضیه هم به روحانی توصیه داریم این استعفا را هر چه سریعتر بپذیرد.
دلخوریم چون ظریف آن موقع که اعتبار امضای کری که تضمینش کرده بود نابود شد، آن موقع که دو سال بعد از توافق امریکا به راحتی آب خوردن برجام را پاره کرد و هیچ تبعاتی ندید، آن موقع که اروپا نفت دربرابر غذا را به ملت شریف کشور پیشنهاد داد، اینطور حس نکرد که ارج و قربش مقابل مردم کشورش و افکار عمومی داخلی خدشه دارد شده و هیچ یک از این موارد به استعفای علنی و واقعی او ختم نشد، حتی موقعی که برخلاف تعهد برجام تحریمها تشدید شد ظریف سخنی از استعفا نگفت اما در کمال ناباوری می‌بینیم که با انتشار یک عکس و احتمال تفکر افکار عمومی جهان درباره وزیر خارجه او سریعا استعفا می‌دهد! اصلا باید از او پرسید افکار عمومی داخلی برایش مهم بود یا خارجی؟۱ او وزیر خارجه ملت ایران بود یا جهان؟!

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 108111
 
Share/Save/Bookmark