میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۷
 
 
رسانه آمریکایی گزارش داد؛
دولت ترامپ به دنبال تغییر نام برجام است

یک رسانه آمریکایی در یادداشتی می‌نویسد، دولت دونالد ترامپ به دنبال آن است که تجربه دولت کنونی در قبال نفتا را درباره برجام و ایران تکرار کند.
اوایل مهرماه بود که رئیس‌جمهور آمریکا رسما اعلام کرد که این کشور، کانادا و مکزیک به توافقی برای جایگزین کردن نفتا رسیده‌اند؛ نفتایی که ترامپ آنرا توافقی‌ فاجعه‌بار خوانده و بعد از آغاز ریاست جمهوری آن را لغو کرده بود. نفتا یا قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی یک سازمان منطقه‌ای است که در ۱۹۹۴ میان آمریکا، کانادا و مکزیک امضا شد. طبق این توافق می‌بایست تمام محدودیت‌های تجارت و سرمایه‌گذاری میان سه کشور به تدریج برداشته می‌شد.
بلومبرگ در یادداشت نوشت: طی هفته قبل دونالد ترامپ با ستایش حصول توافق تازه تجاری با مکزیک و کانادا آن را توافقی عالی برای هر سه کشور خواند. شاید این‌طور باشد اما این توافق جایگزین نفتا به طرز شگفت‌انگیزی شبیه به نفتا است.
این رسانه آمریکایی معتقد است: به نظر می‌رسد این رویکرد (ترامپ) بیشتر شبیه به همان رویکردی است که او در تلاش برای توافق با کره شمالی پیگیری کرده است؛ ابتدا با تقبیح و تهدید کار را شروع کن، سپس برای حصول به یک پیشرفت نسبتا کوچک، تلاش کن. آیا همین رویکرد در قبال ایران هم می‌تواند کارساز باشد؟
در این گزارش آمده است: اکنون برای همه روش مذاکره کردن ترامپ روشن است. او ابتدا با حملات به توافق‌ها و قرار و مدارهای موجود ایجاد بحران می‌کند. به دنبال آن مذاکرات پیگیری می‌شود و سپس یک چرخش دیگر از همان قرار و مدارهای از قبل موجود برقرار می‌شود. این قرار و مدار تازه خیلی شبیه به قرار و مدار قبلی است اما نام جدیدی به خود می‌گیرد و ترامپ برای خودش به دلیل نجات کشور از اشتباهات پیشینیانش اعتبار می‌خرد.
بلومبرگ معتقد است: جایگزین نفتا توافق آمریکا-مکزیک-کانادا نامگذاری شد و البته برخی تغییرات قابل توجه در توافق قبلی انجام شد اما مهم‌ترین این تغییرات از پیمان تجاری اقیانوس آرام یا شراکت ترنس-پسیفیک گرفته شده است، توافقی که توسط باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق مذاکره شد و ترامپ گفته بود به محض آغاز ریاست جمهوری آن را به سطل زباله خواهد انداخت.
رسانه آمریکایی با اشاره به سختی‌های تغییر نام برجام و مذاکره با ایران افزود: تغییر نام دادن توافق با ایران شاید سخت‌تر باشد. کره شمالی از تعامل با آمریکا در سطح نشست سران خوشحال بوده و با این نشست بدون هرگونه هزینه به مشروعیتی بی سابقه دست یافت. رهبران ایران اما در صورت نشستی علنی با ترامپ، با ریسک سیاسی قابل توجهی مواجه خواهند شد. ترامپ با خروج از توافق هسته‌ای مورد مذاکره دوره ریاست جمهوری اوباما، بدترین توافق خواندن آن و آغاز کارزار فشار حداکثری و جنگ تجاری، هم رهبران و هم مردم ایران را عصبانی کرده است.
این رسانه درباره توافق اخیر گروه ۱+۴ با تهران برای ادامه کانال‌های مالی با ایران به منظور ادامه توافق برجام اینطور پیش‌بینی کرده است: به نظر می‌‌رسد تلاش‌های اروپایی برای ایجاد یک مکانیسم ویژه پرداخت به منظور امکان ادامه پرداخت بین کشورها و شرکت‌ها با ایران به ارزهایی غیر از دلار و دور زدن تحریم‌های آمریکا محکوم به شکست است.
این رسانه آمریکایی مانند دیگر هم قطاران غربی خود، فضای سیاست داخلی ایران را به دو گروه تندروها و میانه‌روها تقسیم کرد و با هشدار درباره مواضع دولت ترامپ نوشت: (مواضع دولت آمریکا) دارد تندروهای ایرانی را تقویت می‌کند. تسنیم

کد مطلب: 106348
 
Share/Save/Bookmark