داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۱۵
 
 
رياض و واشنگتن هزينه اشغال‌گري‌هاي يكديگر را مي‌پردازند تباني 3 ميليارد دلاري بر سر عراق و بحرين
  رياض و واشنگتن هزينه  اشغال‌گري‌هاي يكديگر را مي‌پردازند  
تباني 3 ميليارد دلاري بر سر عراق و بحرين
 
آمريكا و عربستان در ادامه تعاملات منطقه‌اي هزينه جا‌ه‌طلبي‌هاي يكديگر را مي‌پردازند بگونه‌اي كه رياض در ازاي پذيرش ادامه اشغال بحرين با اختصاص 3 ميليارد دلار راه را براي حضور آمريكا در عراق هموار مي‌سازد.
تحولات منطقه اكنون بر دو اصل خروج نيروهاي آمريكايي از عراق و نيروهاي سعودي از بحرين استوار مي‌باشد. با توجه به اينكه هيچكدام از طرفين خواستار خروج از عراق و بحرين نمي‌باشند برآنند تا به نحوي حضور خود در اين كشورها را محقق سازند. امري كه تباني سياسي و مالي طرفين را به همراه داشته است. عربستان با هزينه 3 ميليارد دلاري عراق را براي حضور بلند مدت آمريكا مهيا مي‌كند و آمريكا نيز شرايط سياسي و نظامي را براي حضور عربستان در بحرين تامين مي‌سازد.
عربستان سعودي با محوريت "اياد علاوي " و اعمال فشار بر لائيك‌هاي سني و رايزني با كردها و پيشنهاد رشوه 3 ميليارد دلاري به آنها خواستار تمديد حضور نيروهاي آمريكايي در عراق است.
يك منبع مطلع عراقي اعلام كرد كه عربستان سعودي كه از خروج نيروهاي آمريكايي در عراق به شدت نگران شده است به وسيله رايزني با جريان علاوي ، كردها و بخشي از گروه‌هاي لائيك سني تلاش دارد فضا را براي تمديد حضور نيروهاي آمريكايي در عراق آماده كند.
اين منبع همچنين سفير اخير "ويليام هيگ "، وزير خارجه انگليس به عربستان و ديدار وي با مقامات سعودي را در اين راستا ارزيابي كرد.
طبق توافقنامه امنيتي امضاء شده ميان بغداد و واشنگتن تمام نيروهاي آمريكايي بايد تا پايان سال جاري ميلادي خاك عراق را ترك كننددر اين چارچوب مولن رئيس‌ ستاد مشترك ارتش آمريكا اعلام كرد كه واشنگتن و بغداد در حال برگزاري مذاكراتي در خصوص احتمال تمديد حضور نظاميان آمريكايي در عراق پس از ضرب‌الاجل نهايي 2011 مي باشند. در اين ميان مقتدي صدر رهبر جريان صدر ضمن محكوم كردن اقدام واشنگتن در بازگشايي كنسولگري خود در بصره، خواستار تحريم عراقي‌هايي شد كه با آمريكا در ارتباطند.
خبر ديگر از عراق آنكه مردم استان واسط با برگزاري همايشي به نام "سكوت دربرابر قاتلان عراق تا كي؟ " خواستار اخراج منافقين از خاك اين كشور شدند.
از سوي ديگر دادگاه حقوق بشر اتحاديه اروپا اعلام كرده است انگليس بايد ده‌ها هزار دلار به بازماندگان كساني كه در دوران تجاوز به عراق كشته شده‌اند، غرامت بپردازد.
آمريكا در حالي به دنبال اشغال عراق است كه بحران در ارتش اين كشور به شدت در حال افزايش است بگونه‌اي كه آمريكا براي تامين نيرو حتي اخلاقيات را كنار نهاده چنانكه دادگاهي در آمريكا به دولت رئيس‌جمهوري اين كشور دستور داد تا ازدواج همجنس‌گرايان در ارتش آمريكا را آزاد گذارد.بر اساس قانون "نپرس، نگو " نظاميان همجنس‌گرا اجازه ندارند گرايش جنسي خود را علني كنند. در همين چارچوب اوباما رئيس‌جمهوري آمريكا ضمن صدور حكمي يك بازنشسته ارتش اين كشور به نام "بريندا فالتون " را كه علنا نيز بر همجنس‌باز بودن خود اعتراف كرده است، به عنوان يكي از اعضاي عاليرتبه دانشكده ارتش آمريكا منصوب كرد.خبر ديگر از ارتش آمريكا آنكه با استعفاي ويليام لين معاون رابرت گيتس وزير دفاع سابق آمريكا نخستين چالش براي لئون پانتا وزير دفاع جديد اوباما رقم خورد.
اوباما در كنار نظامي‌گري در حوزه سياسي نيز با چالشهاي بسياري مواجه است چنانكه رئيس‌جمهور آمريكا متعاقب نشست مذاكرات كسري بودجه و بحران بدهي با رهبران عاليرتبه احزاب كنگره اعلام كرد كه دو حزب همچنان درباره چگونگي كاهش بدهي تا حد زيادي با يكديگر اختلاف‌نظر دارند.اوباما پيشنهاد كاهش 4 تريليون دلار از هزينه‌‌هاي دولتي را مطرح كرد.

كشتار آل سعود در بحرين
عربستان در حالي براي ماندن آمريكا در عراق فعاليت مي‌كند كه واشنگتن نيز با سكوت و كمك نظامي از سركوب‌گري‌هاي آل سعود در بحرين حمايت مي‌كند. نيروهاي رژيم آل‌خليفه با پشتيباني نظاميان آل سعود با شليك گاز اشك‌آور و بمب‌هاي صوتي به تظاهرات مسالمت‌آميز مردم اين كشور حمله كردند.گزارش‌ها حاكي است نيروهاي آل خليفه تظاهرات روستاي سهنة شمالي را سركوب كردند.
در اين ميان جمعيت ملي اسلامي الوفاق بحرين جلسات موسوم به گفتمان ملي رژيم آل خليفه را تحريم كرد و دليل آن را عدم حضور چهره‌هاي برجسته معارضان در گفت‌وگو دانست كه بدون آنها چنين گفت‌‌وگوهايي به نتيجه نمي‌رسد.ديروز مردم بحرين با برپايي تظاهرات سراسري لغو اين مذاكرات را خواستار شدند. بسياري از ناظران سياسي تاكيد دارند كه عربستان در تباني پنهان با آمريكا حضور بلند مدت خود را در بحرين اجرايي مي سازد و در مقابل نيز عراق را به آمريكا حضور بلند مدت آمريكا مهيا مي‌سازد.
کد مطلب: 67304
 
Share/Save/Bookmark