میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
متجاوزان شکست خورده
سوریه در حالی به مراحل پایانی مبارزه با تروریسم نزدیک می‌شود که همزمان رژیم صهیونیستی به تجاوزات نظامی و البته...

سوریه در حالی به مراحل پایانی مبارزه با تروریسم نزدیک می‌شود که همزمان رژیم صهیونیستی به تجاوزات نظامی و البته تبلیغات گسترده در قالب جنگ روانی علیه دمشق ادامه می‌دهد. بمباران مناطق مختلف سوریه و البته ادعاهای مطرح شده مبنی بر مقابله با حضور ایران در مرزهای سوریه نمودی از این رفتارها است. در این میان اولین نکته مهم در رابطه با حملات اخیر رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف سوریه عبارت است از اینکه این حملات تجاوز به خاک یک عضو رسمی سازمان ملل و نقض رسمی تمام قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل است.
وی با توجه به عدم موضع‌گیری مجامع جهانی در قبال تجاوز رژیم صهیونیستی به سوریه می‌توان گفت که سکوت مجامع بین‌المللی نقض و نادیده گرفتن حقوق سوریه است. این امر جای تأمل دارد که چرا کشورهای مدعی حقوق بشر در برابر این تجاوزها سکوت کرده‌اند. این امر نشانه ناکارآمدی ساختار نظام بین‌الملل و واهی بودن ادعاهای مدعیان حقوق بشر است. قدرت‌های بزرگ همواره با ادعای حمایت از ثبات و امنیت کشورها به لشکرکشی نظامی و دخالت در امور این کشورها پرداخته‌اند.
در باب دلایل این تجاوزات نیز باید گفت رژیم صهیونیستی در عرصه داخلی دچار شکاف و چنددستگی است. اختلافاتی میان نتانیاهو و رئیس رژیم صهیونیستی وجود دارد. پرونده‌های قضایی علیه نتانیاهو و اعتراضات ساکنان سرزمین‌های اشغالی به رفتارهای این رژیم از جمله این مسائل است. در کنار آن گروه‌های فلسطینی در غزه توانستند به توافقاتی دست یابند و نوعی آشتی ملی در فلسطین قابل‌ مشاهده است.
مجموعه تحولات مذکور نوعی شکست برای نتانیاهو قلمداد می‌شود. نتانیاهو با انجام حملاتی به سوریه به دنبال انحراف افکار عمومی از چالش‌‌های درونی و ناکامی‌های این رژیم است. در همین حال باید توجه داشت که بخشی از اقدامات رژیم صهیونیستی را در قبال مسئله حزب‌الله دانست. رژیم صهیونیستی به‌ طور مستقیم نتوانسته است بر حزب‌الله غلبه کند.با توجه به اینکه مجلس نمایندگان آمریکا طرح ۳۳۴۲ را برای تشدید تحریم‌های حزب‌الله تصویب کرد می‌تواند گفت متحدان و دوستان رژیم صهیونیستی مانند آمریکا در کنگره به دنبال اعمال فشارهای تحریمی علیه حزب‌الله هستند. این رژیم با حمله به سوریه می‌خواهد چنان القا کند که توانسته اقداماتی علیه حزب‌الله انجام دهد. صهیونیست‌‌ها از این طریق تلاش می‌‌کنند شکست‌های خود را به حاشیه ببرند.
حلقه تکمیلی این رفتارها که با حمایت آمریکا و سعودی نیز صورت می‌گیرد، استعفای سعد حریری از نخست‌وزیری لبنان آن هم در سفر به عربستان است که محور اصلی آن را بحران‌سازی در لبنان بویژه علیه جبهه مقاومت تشکیل می‌دهد. آنها بر این گمانند که با این تحرکات می‌توانند کام مردم و مقاومت لبنان را از پیروزی بر تروریسم تلخ سازند. در همین حال باید در نظر داشت هدف دیگر رژیم صهیونیستی از انجام حملات به سوریه به تحولات میدانی مربوط می‌‌شود. این رژیم به دنبال جبران شکست­‌های تروریست‌ها و حمایت از آن‌ها است. با توجه به آنچه ذکر شد می‌توان گفت که اقدامات صهیونیست‌ها علیه سوریه و حزب‌الله نه از روی قدرت بلکه ناشی از شکست‌ها و چالش‌های گسترده آنان است که با این بحران‌سازی‌ها به دنبال پنهان‌سازی آن هستند. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 101749
 
Share/Save/Bookmark