میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گفتگو
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
دکتر بهنام طالبی طادی مطرح کرد؛
الحاق به اف‌ای‌تی‌اف حتی جان تجار و تولیدکنندگان ایرانی را هم به خطر می‌اندازد
الحاق به اف‌ای‌تی‌اف حتی جان تجار و تولیدکنندگان ایرانی را هم به خطر می‌اندازد
 
گروه ویژه اقدام مالی پولشویی «اف‌ای‌تی‌اف» در سال ۱۹۸۹ در نشست سران جی ۷ در پاریس برای مبارزه با مشکل رو به رشد پولشویی تأسیس شد. اکنون بحث الحاق ایران به این سازمان وجود دارد که در این رابطه با توجه به سابقه و نوع تعهداتی که ایران باید به این سازمان به صورت داوطلبانه بدهد باعث انتقاد بسیاری از کارشناسان شده است در این رابطه تسنیم با دکتر بهنام طالبی‌طادی پژوهشگر مرکز رشد و استاد دانشگاه امام صادق گفت‌و‌گو کرده است. وی با اشاره به سوابق نهادهای بین‌المللی و عدم مستقل عمل کردن این نهادهای بین‌المللی گفت: تعجب‌آور است که برخی می‌خواهند به یک سازمان بین‌المللی بپیوندند که تمامی تراکنش‌های مالی همه افراد کشور را در اختیار آنها قرار بدهد و اکنون سوال این است که چرا نمایندگانی که حاضر نیستند رایشان در محضر ملت واضح باشد و رای به محرمانه ماندن رای خود داده‌اند اکنون مجوز می‌دهند شخص ثالثی از ریز تمامی تراکنش‌های مالی آنها با خبر باشد. این کارشناس مرکز رشد دانشگاه امام صادق با اظهار تأسف از اینکه تاکنون هیچ نهاد بین‌المللی در هیچ موردی نتوانستند حامی کشورهای مستقل در مقابل کشورهای استعمارگر باشند گفت: همین مسأله باعث انحلال جامعه ملل در سال ۱۹۴۶ شد و بی‌شک برای هر الحاقی باید خاستگاه آن را بررسی کرد.

استفاده از سازمان بین‌المللی؛ شیوه جدید استعمار
طالبی‌طادی با اشاره به استعمارگری‌های غرب در قرن گذشته گفت: آیا استعمار کشورهای آسیایی و آفریقایی به وسیله اروپائیان در قرن گذشته افسانه است و اگر این طور نیست کشورهای غربی استعمارگر چگونه از دیگر تمایل به استعمار ندارند آیا تغییر آیین داده‌اند یا وسیله عوض شده است.
وی با اشاره به اینکه اکنون جهان در مسیری قرار گرفته است که شیوه‌ای آسانتر برای استعمار وجود دارد افزود: در شیوه جدید استعمار کشورهای مستعمره از اینکه مورد عنایت غرب هستند شادمان نیز هستند در حالی که استعمارگران به اهداف خود دست پیدا می‌کنند.
این کارشناس اقتصادی با تصریح به اینکه بسیاری از نهادهای بین‌المللی برای استمرار روحیه استعماری کشورهای غربی است که برای ملت‌های دیگر طرح‌ریزی شده است گفت: به عنوان نمونه سازمان تجارت جهانی نسخه هایی برای کشورهای دیگر پیچیده که هیچگاه کشورهای بنیان گذار آن به این نسخه پایبند نبوده‌اند و برای اثبات این ادعا کافی است وضع تعرفه‌هایی که ایالات متحده برای کالاهای وارداتی وضع می‌کند بررسی شود و مبلغ یارانه‌ای که دولت آمریکا برای حمایت از کالای داخلی خود وضع می‌کند در نظر گرفته شود که در این صورت نیاز به استدلال یا مناظره نیست و فقط در نظر گرفتن این دو عدد گویای همه اتفاقات در سازمان‌های بین‌المللی برای حق‌جویان است.
طالبی‌طادی با انتقاد از مباحثی که برخی برای پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی مطرح می‌کنند گفت: چند ابهام برای نیت طرح کنندگان الحاق به گروه ویژه اقدام مالی وجود دارد؛ اول اینکه تاکنون ملت ایران از کدام نهاد بین‌المللی سود برده است که اکنون مجاب شده اید این امتیازات و تعهدات بی‌حد و حصر به اف‌ای‌تی‌اف داده شود تا برای ملت ایران سودی حاصل آید و ابهام دیگر این است در برجام که امتیازات ولو محدود به صورت مشخص وجود داشت و قطعنامه سازمان بین‌المللی را نیز به همراه داشت طرف مقابل زیر آن زد و آب از آب تکان نخورد حال که نهادی همچون گروه ویژه اقدام مالی با اعضای بسیار محدودتر و امتیازات مبهم چه عاملی ما را مجاب کرده است که به آن بپیوندیم.
وی با هشدار نسبت به تبعات پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف گفت: بارها اتفاق افتاده است که مفاد محرمانه سازمان‌های بین‌المللی در مورد ایران را از مقامات یا رسانه‌های بیگانه شنیده‌ایم مثلا سازمان به اصطلاح بین‌المللی انرژی اتمی گزارش محرمانه‌ای که از تجهیزات اتمی کشور تهیه کرده است و باید محرمانه برای خودش باقی بماند از رسانه‌ها و مقامات صهیونیستی اطلاع‌رسانی می‌شود اکنون که می‌خواهیم ریز تراکنش‌های مالی خود را در اختیار این نهادها قرار بدهیم آیا تاجر ما امنیت خواهد داشت.
طالبی‌طادی افزود: اگر این اطلاعات برای شناسایی شخصیت‌های تاجر و تولیدکننده کشور باشد که به وسیله تراکنش‌های مالی اشان شناسایی شده و ترور شوند آیا آنها خواهند توانست به راحتی به تجارت خود ادامه دهند و به سایر کشورهای دیگر برای تجارت سفر کنند.

امکان شناسایی و گرا دادن اف‌ای‌تی‌اف به دستگاه‌های اطلاعاتی بیگانه برای ترور تجار و تولید کنندگان داخلی
این استاد دانشگاه امام صادق با هشدار نسبت به اینکه سرنوشت دادن اطلاعات به سازمان انرژی اتمی شناسایی و ترور دانشمندان هسته‌ای به وسیله دستگاه‌های جاسوسی آمریکا و اسرائیل بود گفت: از کجا این اطمینان وجود دارد که چنین سرنوشتی را برای تجار و تولیدکنندگان مؤثر کشور با استفاده از اطلاعات تراکنش‌های مالی دشمن در نظر نگرفته باشد.
وی با بیان اینکه پی بردن به ماهیت سیاسی اف‌ای‌تی‌اف کار چندان سختی نیست و کافی است که از آنها بپرسیم برای شناخت تروریست چه تعریفی را قبول دارد و طبق آن تعریف آیا اقدام اخیر شهر اهواز تروریستی بود یا خیر و اگر بود چرا حامیانش تحریم نمی‌شوند.

استفاده دشمن از انواع وسایل و حتی جان انسان‌ها در جنگ اقتصادی
طالبی‌طادی با تصریح به اینکه سوءاستفاده از نهادهای بین‌المللی سابقه‌دار است گفت: دشمن در جنگ اقتصادی از هر ابزاری استفاده می‌کند در حالی که ادعا دارد با ملت ایران مشکل ندارد و طرف آن حکومت است در حالی که در جنگ خود حتی از تحت فشار قرار دادن بیماران صعب‌العلاج و کودکان نیز غافل نیست و اجازه ورود هرگونه دارو را به کشور نمی‌دهد.

لزوم رجوع به تاریخ توسط مسئولانی که چشم امیدشان به غرب است برای گشایش اقتصادی
وی با ابراز اینکه وقتی طرف دشمنی استعمارگران نظام و حکومت باشد بی‌شک یکی از گزینه‌های آنها جنگ خواه داخلی و یا نیابتی است گفت: اما اگر طرف دشمنی استعمارگران ملتی باشد که تحت سیطره استعمار نمی‌روند از جنگ اقتصادی استفاده می‌کند که نمونه آن را انگلستان علیه ملت ایران بعد از جنگ جهانی اول استفاده کرد و باعث جان باختن ۴۰ درصد از ملت ایران شد. گفتنی است که در بین سال‌های ۱۹۱۷ تا ۱۹۱۹ قحطی در ایران بیداد می‌کرد و همه روزه کودکان، زنان و سالمندان بسیاری را به کام مرگ می‌کشاند. نیروهای اشغالگر انگلیس تمامی منابع و تولیدات کشاورزی را برای گذران نیاز نظامیان در جنگ خود، خریداری کرده و احتکار می‌کردند. عجیب‌تر اینکه ارتش بریتانیا مانع از واردات مواد غذایی از بین‌النهرین و هند و حتی از آمریکا به ایران شد.
این استاد دانشگاه امام صادق افزود: اینجا توصیه بنده به مسئولانی که هنوز چشم امیدشان برای گشایش‌های اقتصادی به دنبال فرج از ناحیه غرب است این است که اگر حرف منتقدان را از روی غرض و دورغ می‌دانید حداقل به تاریخ رجوع کنید چون تاریخ برای درس عبرت است و دروغ نمی‌گوید.

کد مطلب: 106302
 
Share/Save/Bookmark