میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۱۵
 
 
احیاي نام امام حسن مجتبی(ع)
در آستانه ولادت امام حسن مجتبی‌(ع) هستیم، با توجه به اینکه حق این امام همام آن اندازه که باید و شاید در بین دینمداران ادا نشده است...

در آستانه ولادت امام حسن مجتبی‌(ع) هستیم، با توجه به اینکه حق این امام همام آن اندازه که باید و شاید در بین دینمداران ادا نشده است و کمتر معرفت نسبت به ایشان وجود دارد، پیشنهاد می‌کنم که در ایام ماه رمضان و در ایستگاه‌های صلواتی نام ایشان را احیاء کنیم، سفره‌هایمان را به نام ایشان بیندازیم و به تکریم ایشان بپردازیم.
چراكه پیغمبر‌(ص) می‌فرمود: «امام حسن‌(ع) هدیه‌ای از رب‌العالمین است و هر کس که حسن مرا دوست داشته باشد،‌ من او را دوست دارم»، بنابراین باید نام و یاد ایشان را احیا کرده و معرفت خود را نسبت به ایشان افزایش دهیم.
مهمترین کارهایی که می‌توانیم در ایام ماه مبارک رمضان انجام دهیم در کنار تلاوت قرآن، خواندن نهج‌البلاغه و روایات است که باید مطالعه آنها را احیاء کنیم کتاب «گزیده اصول کافی» را برای مطالعه پیشنهاد می‌کنم احادیث برجسته‌ای در آن است. از جمله در صفحه ۲۴ این کتاب از امام صادق‌(ع) نقل شده که شخصی از ایشان پرسید، چه چیز ایمان و اعتقاد ما را تثبیت می‌کند؟ امام فرمود: پرهیز از گناه و ورع چراکه پرهیز از اینها اصول دین و اعتقادات ما را تثبیت می‌کند در کنار اصول دین باید مراقب باشیم گناه نیز مرتکب نشویم چراكه مهمترین پیام ماه رمضان تقوا و ترک گناه است.
دوباره از امام صادق‌(ع) پرسیدند چه چیز ایمان انسان را از بین می‌برد، ایشان فرمودند: طمع، چراكه تمام این حرام‌خواری‌ها، رشوه دادن‌ها و گرفتن‌ها برای طمع است اگر انسان به شرایط و موقعیتی که دارد، راضی باشد دست به حرام نمی‌زند اما طمع باعث می‌شود که انسان به هر کاری دست بزند ولو حلال نباشد!
در حدیث دیگری امام صادق‌(ع) فرمودند: بداخلاقی اعمال خوب انسان را فاسد می‌کند همانطور که سرکه عسل را زایل می‌کند. بنابراین در این روزهای ماه مبارک رمضان سعی کنیم که خوش اخلاق باشیم چراكه پیغمبر‌(ص) نیز فرمود کسی که در ماه مبارک رمضان خوش اخلاق باشد، من جواز بهشت را به او عطا می‌کنم پس در این یک ماه خوش اخلاق باشیم.
نکته دیگر این تلفن‌های همراه ما هم می‌تواند ما را به درجات بالا برساند و هم پایین‌ترین جایگاه را به ما عطا کند، قرآن کریم،‌ نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه، مفاتیح و سایر ادعیه و کتب دینی‌مان را می‌توانیم از طریق تلفن‌های همراه مطالعه کنیم به ویژه هنگامه سحر و شب که مزاحمتی هم برای کسی ایجاد نکند.

حجت‌الاسلام حبیب‌الله فرحزاد

کد مطلب: 92810
 
Share/Save/Bookmark