میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۰
 
 
نازنین زاغری جاسوس گران‌قیمت برای انگلیس
یک ایرانی ساکن انگلیس، که همسری بریتانیایی دارد، به جرم جاسوسی دستگیر، محاکمه و حکم او...

یک ایرانی ساکن انگلیس، که همسری بریتانیایی دارد، به جرم جاسوسی دستگیر، محاکمه و حکم او از سوی دادگاه ایران صادر شده است، اما انگلیس برای آزادی این جاسوس فشارهای سیاسی زیادی به ایران وارد می‌کند.
نازنین زاغری که همسر انگلیسی دارد و به چنین فردی دوتابعیتی می‌گویند، از نظر جمهوری اسلامی تابعیت ایران را دارد و براساس قوانین جمهوری اسلامی نیز با او رفتار شده و خواهد شد همانگونه که با دیگر افراد جامعه براساس قانون رفتار می‌شود.
زاغری جاسوس انگلیس، به جرم اقدامات جاسوسی علیه جمهوری اسلامی ایران دوران محکومیت خود را در زندان سپری می‌کند، او به ۵ سال زندان محکوم شده البته یک پرونده دیگر نیز دارد که در نوبت رسیدگی است. زاغزی در پوشش برنامه‌های پژوهشی و آموزشی به روزنامه‌نگاران، اقدامات جاسوسی انجام می‌داد و در برنامه آموزشی خود به برخی روزنامه نگاران در ایران که از پیش شناسایی شده و با آنها ارتباط برقرار شده بود، آموزش‌های جاسوسی می‌داد.
اسناد و مدارک به دست آمده و اعترافات انجام شده از سوی روزنامه‌نگارانی که تحت آموزش نازنین زاغری و موسسه‌ای که او برای آنجا کار می‌کند و این موسسه نیز با دستگاه امنیتی اطلاعاتی انگلیس همکاری دارد، ثابت می‌کند که که زاغری برای اعمال جاسوسی به ایران آمده بود ک از سوی نیروهای اطلاعاتی و امنیتی شناسایی و دستگیر می‌شود.
مقامات انگلیس از سال ۱۳۹۵ تاکنون دست از پیگیری خود برای آزادی نازنین زاغری برنداشته اند و همچنان برای آن هزینه می‌کند.
زاغری قطعاً مهره مهمی برای لندن است که مقامات انگلیس خود را اینگونه به آب و آتش می‌زنند تا بتوانند او را آزاد کنند.
بوریس جانسون وزیر خارجه پیشین انگلیس حتی برای آزادی زاغری به ایران آمد اما دست خالی بازگشت. مقامات انگلیسی و خانواده زاغری از همان ابتدا بر روی این موضوع که او برای یک سفر عادی و سر زدن به خانواده خود به ایران آمده بود، تأکید کرده‌اند.
اما همانگونه که ماه «همیشه پشت ابر نمی‌ماند» و روزی فرا می‌رسد که حقایق روشن شود، بوریس جانسون وزیر خارجه وقت انگلیس هنگامی که در پارلمان کشورش حضور داشت تا درباره پیگیری‌های خود برای آزادی نازنین زاغری گزارش دهد، ناخودآگاه به واقعیتی اعتراف کرد که تا پیش از آن منکر آن بود.
از همان ابتدا دولت وقت انگلیس و خانواده زاغری بیان می‌کردند که او صرفاً برای دیداری ساده و خانوادگی به ایران آمده است و قربانی سیاسی کاری ها شده، اما بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا که در آذرماه سال ۹۶ به ایران آمده بود تا درباره زاغری رایزنی کند، در مجلس انگلیس اعتراف کرد که زاغری برای آموزش خبرنگاران به ایران رفته بود!
سخنان جانسون با همه آنچه پیش از آن درباره زاغری گفته شده بود در تضاد بود. در واقع جانسون به نوعی فعالیت‌های جاسوسی زاغری را تأیید کرد.
زاغری بدون مجوز و بدون هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط و در محافل مخفی و با همکاری عوامل نفوذی در داخل ایران دست به برپایی کلاس‌های آموزش روزنامه‌نگاری زده بود.
بوریس جانسون پس از سخنانی که درباره فعالیت نازنین زاغری بر زبان راند، زیر فشارهای سنگین رسانه‌ای و دیگر مقامات انگلیس مجبور به عذرخواهی و ابراز پشیمانی شد.
زاغری گرچه از نظر اطلاعاتی و امنیتی دیگر یک مهره سوخته است و هزینه کردن برای آن به صرف نیست، اما انگلیس دست از تلاش خود بر نمی دارد.
وزیر خارجه انگلیس جرمی هانت که آبان‌ماه امسال به تهران آمده بود تا بار دیگر درباره زاغری رایزنی کند، در مصاحبه با روزنامه گاردین در سفارت این کشور در تهران گفته بود: اگر ایران بخواهد از شهروندان دوتابعیتی به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده کند در این صورت تبعاتی برای ایران وجود خواهد داشت. ما اجازه نمیدهیم که قسر در بروند.
تهدید جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس علیه جمهوری اسلامی ایران باعث نشد تا مقامات کشورمان به خواسته بریتانیا تن بدهند. قانون اساسی ایران شهروند دوتابعیتی را به رسمیت نمی شناسد، زاغری یک شهروند ایرانی است و حتی اگر انگلیس او را شهروند خود بداند، باز هم در اصل موضوع تأثیری ندارد.
در تازه‌ترین اقدامی که انگلیس برای زاغری انجام داده، به او مصونیت دیپلماتیک اعطا کرده است!
اقدام دولت انگلیس در اعطای مصونیت دیپلماتیک به زاغری حتی با شگفتی محافل رسانه‌ای و سیاسی این کشور روبه‌رو شده است. 
رسانه‌های انگلیسی اقدام دولت کشورشان را بسیار کم‌سابقه دانسته‌اند. چنین تصمیمی از سوی لندن برای حمایت از زاغری ارزش این جاسوس را نشان می‌دهد.
رفتارهایی که از سوی مقامات انگلیس سر می‌زند، کار را برای دولت بریتانیا و نازنین زاغری سخت تر می‌کند، هر اندازه که آنها با اقدامات خود باعث شوند حساسیت ها نسبت به زاغزی برانگیخته تر شود، پرونده این جاسوس انگلیسی پیچیده تر خواهد شد.
تهدیدات مقامات انگلیس علیه ایران به خاطر یک جاسوس، فشارهای سیاسی، رایزنی با دیگر کشورها، کشیدن پای دبیر کل سازمان ملل به این موضوع، طرح مسئله در اتحادیه اروپا، همه نشان از اهمیت این موضوع برای لندن دارد.
پیروزی انگلیس در این پرونده پیش از پایان محکومیت نازنین زاغری، یک پیروزی دیپلماتیک برای دولت این کشور خواهد بود که موقعیت آن را در انگلیس بهبود خواهد بخشید و از سوی دیگر وادار کردن ایران به اجرای خواسته انگلیس باعث تضعیف و تحقیر سیاسی ایران خواهد شد که البته جمهوری اسلامی تن به چنین خواسته‌ای نخواهد داد.
کافی است مقامات انگلیس اندکی صبر کنند و آستانه تحمل خود را بالا ببرند تا پایان دوران محکومیت نازنین زاغری فرا برسد آنگاه آزاد خواهد شد، هر چند پس از آزادی او باید در انتظار فضاسازی‌های رسانه‌ای علیه ایران باشیم.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 108300
 
Share/Save/Bookmark