میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۰
 
 
مقام آمریکایی:
دنبال بازدارندگی مقابل ایران هستیم نه جنگ

یک روز پس از آنکه یک عضو ارشد سنای آمریکا گفت، ترامپ باید اذعان کند که در بازدارندگی مقابل ایران شکست خورده، العربیه به نقل از یک مقام دولت ترامپ نوشت، آمریکا دنبال بازدارندگی ایران است نه دنبال جنگ.
شبکه «العربیه» سعودی به نقل از یک مقام در دولت آمریکا مدعی شد که واشنگتن «دنبال جنگ نیست» و صرفاً درصدد ایجاد بازدارندگی مقابل ایران است.
العربیه در گزارشی با تیتر واشنگتن: دنبال جنگ با ایران نیستیم بلکه خواستار بازدارندگی قاطعانه‌ایم، به نقل از یک مسئول دولت آمریکا که نامش را فاش نکرد نوشت، ایران بزرگ‌ترین تهدید امنیت ملی آمریکا است.
العربیه با دستاویز قرار دادن این جمله، نوشت: شاید این اعلام به تنهایی کافی باشد تا دیدگاه دولت دونالد ترامپ به ایران را نشان بدهد. واشنگتن تهران را نه فقط برای همسایگان (ایران)، بلکه برای امنیت ملی آمریکا از جمله شهروندان و سربازان آمریکا در خاورمیانه، خطر قلمداد می‌کند... آمریکا تلاش زیادی برای مقابله با این تهدید کرده و می‌کند. یکی از این تلاش‌ها، استقرار نیروهای زیاد در منطقه خاورمیانه است. آمریکا حدود ۹۰ هزار سرباز در دریا و خشکی منطقه دارد.
این مسئول ناشناس در دولت آمریکا به العربیه گفت، «ما به وضوح می‌بینیم که قدرت آمریکا چه نظامی چه اقتصادی‌اش، بهترین بازدارنده مقابل ایران است. او همچنین گفته، دنبال استفاده از قدرت نظامی نیستیم. این چیزی است که رئیس جمهور بارها آن را تکرار کرده است. این ادعا پس از آن مطرح شده که رابرت منندز، عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، جمعه (۲۳ اسفند) از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور خواست اعتراف کند سیاستش برای ایجاد بازدارندگی در برابر ایران شکست خورده است.
العربیه در ادامه به نقل از این مسئول نوشت، تجمیع نیروهای آمریکایی در منطقه صرفا نمایش پوچ نیست بلکه بخشی از طرح دولت آمریکا برای اعمال فشار بر ایران برای تغییر رفتارش است و این فشار شامل اقدامات دیپلماتیک و تحریم اقتصادی هم می‌شود.
العربیه در ادامه نوشت، دولت آمریکا بدون شک برای تحقق این هدف با موانع روشنی روبه‌روست؛ اول ماهیت نظام ایران و دوم، چون سال‌ها گذشته و... اولین بار است که آمریکا تلاش می‌کند مشکل ایران‌ را حل کند، نیازمند همبستگی جهانی است. العربیه در حالی از اولین بار‌ سخن می‌گوید که آمریکا در چهار دهه اخیر از هیچ اقدامی علیه جمهوری اسلامی ایران فروگذار نکرده است؛ از تلاش برای کودتا، ترورهای ابتدای انقلاب، جنگ و تحریم اقتصادی.
این مسئول آمریکایی در این خصوص به العربیه گفته است که «شرکای بین‌المللی باید به ما ملحق و به توافقی با ایران برسند».

کد مطلب: 113205
 
Share/Save/Bookmark