میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۲
 
 
روحانی در نشست خبری مشترک با عمران‌خان:
سرنخ‌هایی از حادثه اخیر نفتکش ایرانی را به اطلاع پاکستان رساندیم
سرنخ‌هایی از حادثه اخیر نفتکش ایرانی را به اطلاع پاکستان رساندیم
 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سرنخ‌های عامل حمله موشکی به نفتکش ایرانی را داریم، گفت: اینکه کشوری فکر کند می‌تواند در منطقه ناامنی ایجاد کند و پاسخ دریافت نکند اشتباهی محض خواهد بود. حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در نشست خبری مشترک با عمران خان نخست وزیر پاکستان گفت: آقای نخست وزیر درباره امنیت منطقه حساس خلیج فارس نکاتی داشتند که ما نیز آن را تایید می‌کنیم. نخست‌وزیر تاکید داشتند که کلید حل و فصل مشکلات منطقه پایان یافتن جنگ یمن، آتش‌بس فوری و کمک به مردم این کشور است. این موضوع آغاز بسیار خوبی می‌تواند برای صلح در منطقه باشد.
روحانی ادامه داد: دو کشور بر این موضوع تاکید داریم که مسائل منطقه راه‌حل سیاسی داشته و باید از طریق گفتگو میان کشورها مسائل موجود به حل و فصل نهایی برسد.
وی تصریح کرد: در این دیدار ما خطراتی که رژیم صهیونیستی که برای امنیت منطقه دارد، برای مقامات پاکستانی توضیح دادیم. رئیس قوه مجریه افزود: ما به عمران خان تاکید داشتیم که هرگونه حسن نیت از طرف مقابل، حسن نیت ما را نیز در بر داشته و هر عمل طیبی نیز جواب شایسته متقابلی خواهد داشت. روحانی با اشاره به تحریم‌های آمریکا بیان کرد: با آقای عمران خان همچنین راجع به مسئله تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران بحث کردیم و این تحریم‌ها را مصداق تروریسم اقتصادی دانستیم.
وی خاطرنشان کرد: این موضوع که چگونه برجام می‌تواند به روال سابق بازگشته و این توافق مهم عملیاتی شود، موضوع دیگر بحث ما بود و دو طرف قبول داشتیم که بازگشت آمریکا به برجام و لغو همه تحریم‌ها نقطه کلیدی و راه‌ حل اساسی حل بحران کنونی است.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: من از آقای نخست وزیر به خاطر سفر به ایران تشکر می‌کنم. مباحثی که امروز درباره آن گفتگو کردیم، مباحث بسیار مهمی برای منطقه و روابط جهانی است. حجت‌الاسلام روحانی گفت: به عمران‌خان گفتیم که ایشان حسن نیت خوبی برای ایجاد ثبات در منطقه داشته و به همین رو از ایشان به خاطر تلاششان در حوزه صلح و ثبات منطقه تشکر می‌کنیم. ایران با رویی گشاده همچنان گذشته با این تلاش‌ها همکاری خواهد کرد.
رئیس‌جمهور گفت: سرنخ‌های عامل حمله موشکی به نفتکش ایرانی را داریم که برای نخست وزیر پاکستان بیان و اعلام کردیم تحقیقات‌مان تا رسیدن به نتیجه نهایی و روشن شدن مسئله ادامه دارد. وی همچنین تاکید کرد: ما با آقای نخست وزیر نگرانی خود را درباره حوادث مربوط به نفتکش‌ها به ویژه حادثه مرتبط با نفتکش ایرانی در دریای سرخ در روز جمعه بیان کردیم. رئیس‌جمهور گفت: اینکه کشوری فکر کند می‌تواند در منطقه ناامنی ایجاد کند و پاسخ دریافت نکند اشتباهی محض خواهد بود. 

علت سفرم به تهران جلوگیری از یک درگیری جدید در منطقه است
عمران خان نخست وزیر پاکستان که به منظور دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شده بود، در نشست خبری مشترک با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان تاکید کرد: ما در رایزنی خود به مناسبات و تجارت دوجانبه و همچنین کمک به یکدیگر تاکید کردیم.
وی افزود: ایران و پاکستان روابط دیرینه ای دارند و ما هنوز کمک‌های ایران در سال ۱۹۶۵ را از یاد نبرده‌ایم.
نخست وزیر پاکستان تاکید کرد: من می‌خواهم از دولت ایران به خاطر حمایتی که از مردم کشمیر کرد تشکر کنم. ۸ میلیون کشمیری در محاصره قرار داشتند و ما از موضع گیری ایران در خصوص این فاجعه انسانی که در هند اتفاق افتاد سپاسگزاری می‌کنیم.
وی با اشاره به علت سفر به تهران گفت: علت اصلی سفر من به ایران این بود که نمی‌خواهیم درگیری جدیدی در منطقه اتفاق بیفتد زیرا پاکستان ۷۰ هزار نفر را در درگیری با تروریسم از دست داد و امروز هم مردم سوریه همچنان از تبعات تروریسم و درگیری رنج می‌برند.
عمران خان تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم شاهد یک درگیری جدید در منطقه باشیم.
نخست وزیر پاکستان از درخواست ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از وی برای تسهیل گفتگو میان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا در سفرش به نیویورک خبر داد.
عمران خان در نشست خبری مشترک با آقای روحانی در تهران گفت: امروز جزئیات درخواست رئیس جمهور آمریکا را بررسی کردیم؛ البته ما می‌دانیم که سختی‌هایی در این زمینه وجود دارد، اما برای لغو تحریم‌ها علیه ایران و امضای دوباره برجام از جانب همه اعضای ۱+۵ از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنیم.
وی افزود: البته ایران در این زمینه موضوعات و ملاحظاتی دارد و ما علاقه‌مندیم که به نقش خود به عنوان تسهیل کننده ادامه دهیم. نخست وزیر پاکستان با بیان اینکه کشورش نقش میانجی گری میان تهران و ریاض را نخواهد داشت، اظهار داشت: پاکستان نقش تسهیل کننده را در روابط میان ایران و عربستان ایفا می‌کند. عمران خان گفت: سفری که به عربستان خواهم داشت، سفر مفیدی خواهد بود، در این سفر بر ابتکار پاکستان تاکید خواهم کرد، هیچ طرفی از ما نخواسته است که درباره روابط میان ایران و عربستان گفتگو کنیم.
وی افزود: هر گونه درگیری میان ایران و عربستان تبعات منفی را برای منطقه خواهد داشت و همچنین باعث منفعت طلبی کشورهای ثالث خواهد شد.
عمران خان، با مثبت ارزیابی کردن مذاکرات خود در تهران با آقای روحانی ادامه داد: من با یک ذهنیت مثبت به عربستان سفر خواهم کرد و یک بار دیگر تاکید می‌کنم که من به عنوان یک تسهیل کننده به عربستان خواهم رفت، همانگونه که در گذشته نیز پاکستان، میزبان مقامات ایران و عربستان در اسلام آباد بود.
نخست وزیر پاکستان تصریح کرد: مایل هستیم این نقش تسهیل گری خودمان را برای از بین بردن اختلافات بین دو کشور برادر ایران و عربستان ادامه دهیم.
عمران خان تاکید کرد: اگرچه این موضوع شاید مسئله‌ای پیچیده‌ای باشد، اما پاکستان اعتقاد دارد که از طریق گفتگو قابل حل است.

کد مطلب: 111207
 
Share/Save/Bookmark