میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۲
 
 
حضور حماسی ملت انقلابی ایران ۲۲ بهمن تاریخی دیگری را ثبت کرد
شکوه پابرجا
شکوه پابرجا
 

مراسم راهپیمایی باشکوه ۲۲ بهمن در سی و هشتمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در سراسر کشور با حضور پرشور مردم برگزار شد.
در تهران نیز جمعیت زیادی از مردم، ساعاتی قبل از شروع رسمی مراسم، به خیابان‌ها آمدند و در حالی که مراسم اصلی و سخنرانی در میدان آزادی تهران برگزار می‌شد، جمعیت زیادی از میدان امام حسین(ع) (فاصله حدودا ۱۰ کیلومتری تا آزادی) با پای پیاده در حرکت بودند و عبور و مرور وسایل نقلیه از پل چوبی به سمت غرب ممنوع بود. جمعیت زیادی عموما به همراه خانواده در این راهپیمایی شرکت کردند.
قرار بر این بود که پس از سخنرانی رئیس جمهور در میدان آزادی، نمازجمعه نیز در محل دانشگاه تهران برگزار شود.
راهپیمایان، تصاویر زیادی از حضرت امام(ره) و رهبری معظم انقلاب در دست داشتند و شعارهای غالب آنها هم «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسراییل» و «مرگ بر انگلیس» بود.
رئیس جمهور جدید آمریکا نیز که در روزهای اخیر مواضع تند ضد ایرانی خود را به کرات اعلام کرده، ازجمله منفورترین شخصیت‌ها در بین راهپیمایان بود و برای همین مردم بارها شعار «مرگ بر ترامپ» و «ایرانی از تهدید نمی‌ترسد» سر دادند. پرچم های آمریکا و اسرائیل زیر پای مردم بود و برخی، این پرچم‌ها را آتش زدند.
در مقاطع مختلفی از مسیر راهپیمایی، ایستگاه‌های متعدد برپا شده و برنامه‌های مختلف برای اقشار مردم ازجمله کودکان و نوجوانان برگزار شد. جوانان، دانشجویان، طلاب، جانبازان، ورزشکاران، مسئولان، هنرمندان و مداحان و مردم عادی در راهپیمایی حضور یافتند.
در ایستگاه هنر انقلاب که توسط هنرمندان خوشنویس و کاریکاتوریست برپا شد نیز کاریکاتورهایی از رؤسای جمهور آمریکا به نمایش درآمد. در طومارهای متعددی که در طول مسیر راهپیمایی در اختیار مردم قرار داده شد، راهپیمایان انزجار خود را از مواضع خصمانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه کشورمان اعلام کرده و از دولت‌مردان خواستند به گستاخی‌های آمریکایی‌ها پاسخ دهند.
راهپیمایان تهرانی در جملات کوتاه خود در این طومارها، دونالد ترامپ را دیوانه خواندند و بر ضرورت ایستادگی در برابر استکبار جهانی تأکید کردند. هموطنان کلیمی در تهران نیز از خیابان فلسطین و از مقابل کنیسه ابریشم‌چی به جمع راهپیمایان پیوستند.
شخصیت‌های سیاسی و نظامی هم در این مراسم شرکت کرده‌اند که سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه یکی از آنهاست که حضورش مثل همیشه بیش از بقیه مورد توجه مردم و خبرنگاران قرار گرفت. وی از چهارراه ولی عصر به جمعیت راهپیمایان اضافه شد.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور به همراه محمدجواد ظریف وزیر خارجه و برخی اعضای هیات دولت، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محسن اسماعیلی عضو شورای نگهبان، سردار احمد وحیدی رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی، دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی دفاع ملی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، غلامعلی حدادعادل، محمود واعظی وزیر ارتباطات، فخرالدین دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش، علی ربیعی وزیر تعاون، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی، سرلشکر حسن فیروزآبادی مشاور عالی رهبر معظم انقلاب در امور نظامی، حجت‌الاسلام سیدمجتبی خامنه‌ای، صادق محصولی، علیرضا زاکانی، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، حجت‌الاسلام علی اکبر ناطق نوری، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق، امیر سرلشکر عطاءالله صالحی فرمانده کل ارتش، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین رحیمیان رئیس هیئت موسس «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی»، حجت‌الاسلام مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهور، سعید جلیلی از جمله دیگر شخصیت‌های حاضر در راهپیمایی بودند.

حضور ۶۰۰۰ خبرنگار و عکاس
همچنین بیش از ۶ هزار خبرنگار، عکاس و تصویربردار مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن را پوشش خبری دادند.
در شهر تهران مراسم رسمی این یوم‌الله، در میدان آزادی با انجام جلوه‌های ویژه، ‌سقوط چتربازان نیروهای مسلح، ‌اجرای سرود و در نهایت سخنرانی رئیس‌جمهور برگزار شد. ملت همیشه صحنه در تهران از مسیرهای ۱۰ گانه خود را به خیابان آزادی و سپس میدان آزادی رساندند .
براساس اعلام شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی، امسال بیش از ۶۰۰۰ خبرنگار، عکاس و تصویربردار مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن را پوشش خبری می‌دهند. از این تعداد ۲۷۵۰ خبرنگار، عکاس و عوامل تصویربرداری و خبری داخلی و ۲۵۰ خبرنگار خارجی ( فقط در تهران) و بیش از ۳۰۰۰ خبرنگار، عکاس و تصویربردار در تمامی استان‌های کشور به انعکاس حماسه حضور فاطمی مردم ایران در فجر سی و هشتم می‌پردازند.

لشکر فاطمیون نیز آمدند
همچنین سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران امسال مانند دو سال گذشته حاضرانی ویژه داشت؛ رزمندگان و خانواده شهدای فاطمیون در شهرهای مختلف ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کردند.
رزمندگان و فرزندان و خانواده شهدای فاطمیون در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران، مشهد مقدس، قم، کاشان، آران و بیدگل و کرمان با در دست داشتن پرچم‌های زرد رنگ لشکر فاطمیون و تصاویر شهدای خود در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال شرکت کرده و بار دیگر اعلام کردند که «اسلام مرز ندارد و تا پای جان همچون مردان خود در کنار آرمان‌های مقدس خمینی کبیر خواهند ایستاد».
در تهران رزمندگان سلحشور لشکر فاطمیون با برپایی غرفه‌ای ویژه در مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن گوشه‌ای از دلاورمردی و هنر همسنگرانشان را به نمایش گذاشتند.
نکته جالب توجه حضور گسترده فرزندان شهدای فاطمیون در این راهپیمایی بود و آنها اعلام می کردند که «آمده‌ایم تا راه پدران‌مان را ادامه دهیم».

پرچم آمریکا به آتش کشیده شد
راهپیمایان تهرانی در مراسم گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پرچم آمریکا را به آتش کشیدند.
همچنین راهپیمایان تهرانی در اقدامی نمادین در واکنش به اقدامات و اظهارات ضدایرانی رئیس‌جمهور آمریکا، ضمن آتش زدن تصویر وی، ماکت ترامپ را اعدام کردند.
برخی راهپیمایان تهرانی نیز در حمایت از قدرت دفاعی و بازدارندگی کشور، ماکت موشک‌های ایرانی را به راهپیمایی ۲۲ بهمن آوردند.
بعلاوه در میدان فردوسی تهران ایستگاه نقاشی شهدای مدافع حرم بر پا شده و علاقمندان از این نمایشگاه بازدید کردند.

امنیت ایران غیرقابل مصالحه و مذاکره است
در پایان راهپیمایی قطعنامه‌ای از سوی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی منتشر شد.
در بخشی از این قطعنامه آمده است:
شکر و سپاس بی‌پایان خدای سبحان را که ملت شریف ایران را از نعمت "اسلام" و "ولایت" و "رهبری"‌های حکیمانه و پیامبرگونه حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) و خلف صالح و شایسته ایشان حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی) برخوردار ساخت تا در پرتو انقلاب اسلامی و اندیشه الهی و منیع پیر روشن ضمیر جماران، ایران و ایرانی به عنوان پرچمدار احیای
"تمدن اسلامی" و زندگی در سایه اسلام الگوی نجات بخش جامعه بشری در عصر "جاهلیت مدرن" مورد توجه جهانیان قرار گیرد.
اینک در لحظات شورانگیز و شعورآفرین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و طلیعه‌ سی و نهمین بهار عزت و آزادی و در شرایطی که طنین "مقاومت" و "استکبارستیزی" ملت ایران، و پیش روندگی انقلاب اسلامی و استحکام نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، به مثابه یک نظام "قدرتمند"، "پیشرو" و "الگو"، بیش از هر مقطع تاریخی دیگر فروپاشی حاکمیت مستکبران و استقرار "حکومت جهانی مستضعفین" بر زمین را نوید می‌دهد، ما شرکت کنندگان در راه پیمایی باشکوه، سراسری و دشمن شکن ۲۲ بهمن ماه که در تقارن با ایام سوگواری و شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) اهمیت معناداری یافته است.
راهپییمایان در این قطعنامه خطاب به جهانیان تاکید کردند : امت مؤمن و ولایت‌مدار ایران، ضمن تجدید بیعت و میثاق استوار با آرمان‌های بلند بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، تبعیت از رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را رمز موفقیت و تضمین پیش روندگی انقلاب اسلامی دانسته و بر پایبندی و اعتقاد به اصل ماندگار و مترقی «ولایت فقیه» به عنوان مبنای اساسی عزت و اقتدار ایران اسلامی تاکید می نماید.
این قطعنامه با اشاره به اینکه ملت آگاه و رشید ایران اسلامی، حفظ نظام اسلامی و اعتلای آن را بزرگترین معروف زمان و تضعیف این نظام دینی و مردمی را بزرگترین منکر زمان تلقی می کنند و با تأسی به وصایای جاودان حضرت امام (ره) و رهنمودهای حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی، ترویج روحیه و اندیشه انقلابی-گری، پایبندی به مبانی و ارزش‌های اساسی اسلام و انقلاب و حفظ همبستگی و "وحدت ملی" را تکلیف شرعی آحاد مردم، مسئولین و جناح‌های وفادار به انقلاب و رکن رکین موفقیت‌ها و پیروزی‌های ملت ایران دانست تاکید کرد : ملت ایران هرگونه اقدام و عمل تفرقه‌افکنانه را شدیداً محکوم می‌نماید و ضمن
بی اعتمادی مطلق به قدرت‌های سلطه‌گر و در راس آن‌ها امریکای جنایتکار، خشم و اعتراض خود را نسبت به بدعهدی‌ها و نقض مفاد توافقنامه "برجام" توسط "امریکا" ابراز داشته و با محکوم کردن تلاش‌های کاخ سفید برای وضع تحریم‌های جدید و ایجاد موج "اسلام ستیزی" و "ایران هراسی" با همراهی ارتجاع منطقه؛ از دولتمردان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و هیأت نظارت بر اجرای برجام، می‌خواهد تا با اتخاذ مواضع قاطعانه و راه‌کارهای پیشگیرانه مؤثر، مقابله به مثل شجاعانه را در دستور کار قرار دهند.
در ادامه این قطعنامه تصریح شده است: مردم مقاوم و متحد ایران اسلامی، حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه، یمن و عراق و سایر کشورهای منطقه را تامین کننده امنیت و صلح پایدار دانسته و هر گونه اقدام در راستای تهدید امنیت ملی کشورهای منطقه و ایجاد تنش و بی‌ثباتی توسط استکبار جهانی و مرتجعین وابسته را شدیداٌ محکوم می‌نماییم.
راهپیمایان در ادامه خاطر نشان کردند : مردم مسلمان و فهیم ایران، ضمن حمایت از جریان سیال "مقاومت اسلامی" منطقه، استمرار ظلم، تبعیض، محاصره، تحریم، اشغال اراضی و تجاوز به حقوق مسلمانان در هر نقطه از جهان بویژه جنایتهای آل‌سعود و آل‌خلیفه در یمن و بحرین که با طراحی و حمایت امریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه صورت می‌پذیرد را محکوم نموده و با ابراز انزجار و مخالفت با ترویج خشونت، افراط‌گری، نفرت پراکنی و تروریسم در جهان، هرگونه کمک و حمایت از جریان‌های تکفیری تروریستی را دامن زدن به درگیری‌های میان امت اسلامی و کمک به پیشبرد سیاست‌های تجاوزگرانه و اشغالگرانه رژیم نژاد پرست صهیونیستی دانسته و بر تعیین سرنوشت ملت‌ها توسط خود آنان به عنوان اصلی ترین راه برقراری صلح و آرامش در منطقه تاکید می نماید.
این قطعنامه می‌افزاید: مردم موحد و متحد ایران، با تأکید بر ضرورت اهتمام به وحدت و یکپارچگی صفوف امت اسلامی و تلاش برای پایان دادن به اختلافات موجود، فلسطین را همچنان موضوع محوری جهان اسلام و مقاومت را تنها راه دست‌یابی ملت مظلوم فلسطین به حقوق خود دانسته وخواستار به کار گرفتن همه ظرفیت‌ها و امکانات جهان اسلام برای یاری رساندن به ملت مظلوم فلسطین و گروه‌های مبارز فلسطینی برای آزادی سرزمین‌های اشغالی از چنگال رژیم غاصب صهیونیستی می‌باشیم.
راهپیمایان همچنین تلاش برخی رژیم‌های وابسته به استکبار جهانی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم و یادآور شندند : ملت ایران اسلامی، "امریکا" را همچنان "دشمن شماره یک" خود دانسته و با تأسی به منویات و هشدارهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) برای "جهاد کبیر" و مقابله با راهبرد "رخنه" و "نفوذ" دشمن در ارکان نظام و تضعیف "اراده ملی"، تلاش‌ها و اقدامات نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در تحقق یافتن امنیت ملی ممتاز در کشور و منطقه پرآشوب فعلی را مورد تحسین قرار داده و آمادگی خود را برای رویارویی عاشورایی برابر هر تهدید احتمالی اعلام می‌دارد.
در این قطعنامه همچنین اقتصاد مقاومتی و تلاش همه جانبه برای اقدام و عمل به آن را "نسخه نجات بخش کشور" برای عبور موفق و افتخارآمیز از دام تحریم‌های ظالمانه "نظام سلطه" و "دیکتاتوری مدرن اقتصادی" عنوان و از مسئولین و کارگزاران کشور خواسته شده تا با اتکال به خدای متعال و اعتماد به ظرفیت‌های سرنوشت ساز درونی و جوانان خلاق و کارآفرین، نهادینه سازی رویکرد "مدیریت جهادی و انقلابی در صحنه‌ی "تولید ملی" و "تقویت ساخت درونی" را در دستور کار قرار داده و هوشمندانه با مسدود نمودن روزنه‌های امید دشمن برای تسلط بر اقتصاد ایران اسلامی و وابسته ساختن آن، اهداف شیطانی و شیوه‌های فریبکارانه آنان را با شکست مواجه سازند.
در قطعنامه یاد شده همچنین ضمن تاکید بر اصل غیر قابل مصالحه و مذاکره بودن امنیت جمهوری اسلامی ایران، "اقتدار موشکی" را نماد "قدرت بازدارندگی"، تضمین "امنیت ملی" و "خط قرمز دفاعی" خود، و تداوم روند قدرت افزایی و ارتقای توان موشکی و توسعه توانمندی‌های دفاعی را حق مردم ایران بر اساس حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد دانسته وهرگونه مداخله در این زمینه را نقض قواعد آمره حقوق بین‌الملل و خارج از صلاحیت هر کشور و نهادی می‌داند.
در این قطعنامه تصریح شده است: با قدردانی از مسئولان نظام، قوای سه گانه و همه کسانی که مجاهدانه و خالصانه در تلاش برای خدمت به انقلاب و میهن عزیز هستند و تأکید بر ضرورت مسئولیت‌پذیری مدیران و پاسخگویی صادقانه به مطالبات مردم - به ویژه قشر جوان آینده ساز کشور - در زمینه "اشتغال" و "معیشت"، از همه دستگاهها بخصوص دولت محترم می‌خواهد"همت جهادی" و "قاطعیت انقلابی" را دستور کار خود قرار داده و با کوتاه کردن دست غارتگران بیت‌المال و مسدود نمودن روزنه‌های تبعیض و رانت خواری و ناکام گذاردن توطئه
دشمن در ایجاد فضای یأس و ناامیدی، ضمن دوری از شعارزدگی، برای ارتقا و بهبود شرایط اقتصادی کشور گام‌های عملی، عینی و موثر بردارند.
قطعنامه پایانی مراسم ۲۲ بهمن با گرامیداشت یاد و خاطره حماسه آفرینی‌های شهیدان گرانقدر انقلاب اسلامی و رادمردان دفاع مقدس و مدافع حرم و همچنین آتش‌نشانان فداکار و ایثارگر حادثه ساختمان "پلاسکو"، تکریم و تجلیل جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های معظم آنان را وظیفه دائمی خود دانسته و از مسئولان و دستگاههای مختلف می‌خواهد با برافراشته نگه داشتن پرچم "ایمان"، "جهاد" و "مقاومت"، در حاکم ساختن فرهنگ "ایثار" و "شهادت"، از هیچ تلاشی دریغ ننمایند.
راهپیمایان ، با آگاهی از اهمیت انتخابات آینده ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر، "انتخابات" را الگوی کارآمد "مردم سالاری دینی" در کشور دانسته و با تأکید بر ضرورت هوشمندی همگانی برابر توطئه‌ها و ترفندهای فریبنده و پیچیده دشمن، حضور حماسی و مشارکت گسترده خود در انتخابات اردیبهشت ماه سال ۹۶ را تجدید عهد با انقلاب اسلامی و تقویت اقتدار و صلابت ملت و نظام دانسته و از داوطلبین محترم می‌خواهد با رعایت «تقوای سیاسی» و موازین شرعی، اخلاقی و قانونی و تعمیق فضای همدلی و برادری، زمینه برگزاری انتخاباتی حداکثری، پرشور و انقلابی را فراهم ساخته و دشمنان خارجی و بدخواهان داخلی را در رسیدن به اهداف شوم خود ناامید سازند.

کد مطلب: 98490
 
Share/Save/Bookmark