میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۹
 
 
نمی توانم نفس بکشم
بیشتر از یک ماه از قتل جرج فلوید به دست پلیس سفید پوست آمریکایی می‌گذرد. او زیر پاهای یک پلیس در حالی که می‌گفت «نمی‌توانم نفس بکشم» جان داد.

بیشتر از یک ماه از قتل جرج فلوید به دست پلیس سفید پوست آمریکایی می‌گذرد. او زیر پاهای یک پلیس در حالی که می‌گفت «نمی‌توانم نفس بکشم» جان داد. فلوید اولین رنگین پوست در جهان نیست که قربانی نژاد پرستی می‌شود. مارتین لوتر کینگ، رادنی کینگ، اوسکار گرانت، مایکل براون و شمار بسیار دیگری، قربانی نژاد پرستی در آمریکا بوده‌اند.
اما مرگ فلوید جرقه‌ای برای اعتراض به تبعیض‌ها و خشونت‌های نژاد پرستانه شده است که هنوز هم ادامه دارند. معترضان در آمریکا شعار نمی‌توانم نفس بکشم و زندگی سیاه پوستان مهم است را سر می‌دهند. بسیاری از مردم در ایالات مختلف آمریکا به خیابانها آمده‌اند و علیه نژاد پرستی شعار می‌دهند این در حالی است که خشونت پلیس آمریکا علیه معترضان تمامی ندارد. در میان همین اعتراضات در ایالت فلوریدا پلیس آمریکا بدون دلیل به سر زن جوانی شلیک کرد و یا در تگزاس که جوان سیاه پوستی را در مقابل تقلاهای مادربزرگش بازداشت کردند. در این میان سخنان ترامپ جانی دوباره به تظاهرات مردم در آمریکا می‌دهد. او در جلسه ای با حضور نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات کنگره درباره مهاجران آفریقایی به آمریکا گفت: چرا این مردم را از کشورهایی که چاه توالت هستند به اینجا راه می‌دهیم؟ او در ادامه صحبتهایش گفت: ترجیح می‌دهد مهاجرانی از نروژ به آمریکا بروند. تظاهرات علیه بی‌عدالتی و نژاد پرستی به آمریکا محدود نمی‌شود و در کشورهایی همچون فرانسه، ژاپن و استرالیا تجمعاتی علیه نژاد پرستی برگزار شده است.
تاریخ نژاد پرستی در آمریکا به مهاجرت اروپاییان به این قاره بر می‌گردد. سفید پوستان انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی پس از مهاجرت به آمریکا بومیان این قاره را وحشی خواندند و آنان را مردمی بدون تمدن می‌دانستند. مهاجران جدید قاره آمریکا، به قبیله‌های سرخ پوستی حمله می‌کردند و تمامی آنها می‌کشتند حتی برای کسانی که سرخ پوستان را می‌کشتند جوایزی تعیین می‌کردند.
آنها در مقابل جان سرخ پوستان هیچ احساس مسئولیتی نمی‌کردند و آنها را به عنوان برده به سایر کشورها می‌فروختند. سرخ پوستهایی که به عنوان برده کار می‌کردند از کمترین حقوق انسانی برخوردار بودند. غذایی خوبی به آنها داده نمی‌شد و اگر به بیماری مبتلا می‌شدند هیچ درمانی را دریافت نمی‌کردند. این دیدگاه تنها به سرخپوستان و بومیان آمریکا محدود نشد. پس از آنکه اروپاییان استعمار قاره آمریکا را آغاز کردند میلیونها سیاه پوست آفریقایی را به قاره آمریکا منتقل کردند تا در معادن و کشتزارهای آمریکا به کار گرفته شوند. حتی پس از جنگ آمریکای شمالی و جنوبی و لغو قانون برده داری نژاد پرستی در آمریکا از میان نرفت و هنوز شهروندان سیاه پوست آمریکایی از حقوق مدنی خود محروم بودند و حتی حق مالکیت و تصدی پست های مهم سیاسی را نداشتند. در برده داری گذشته ضمن نگاه از بالا به پایین به رنگین پوستان به خصوص سیاهان و بیگاری کشیدن از آنها به قدر حیات خوراک داده می‌شد اما در دوران کنونی حق حیات از آنها گرفته می‌شود و محکوم به مرگ هستند.
اعتراضات ضد نژاد پرستی در آمریکا که به دلیل سو استفاده مامور سفید پوست پلیس از قدرت به قتل جرج فلوید منجر شد بار دیگر نشان داد که نژاد پرستی در تاریخ این کشور ریشه دارد. آمریکا که خود را مدافع حقوق بشر در جهان می نامد با بروز این اتفاق رسوا شد و این فرصتی را فراهم کرد تا جهان چهره واقعی و ریاکارانه مدافع حقوق بشر در جهان را بشناسند.
نژاد پرستی در آمریکا مسئله ای نهادینه شده است که حتی اگر فردی سیاه پوست در این کشور رییس جمهور شود این مقوله پایان نمی یابد. نظام آموزشی، بهداشتی، دستگاه قضایی، پلیس و نهاد اجرایی به صورت نهادینه نژاد پرست هستند و به برتری نژاد سفید معتقدند. ترامپ که پیشینه ای دیرین در اعمال نژاد پرستی دارد در حال حاضر این ساختار نژاد پرستانه را نمایندگی می کند.
نگفته نماند که ساختار حاکم بر آمریکا از دموکرات و جمهوریخواه هر دو پیروان نژادپرستی هستند چنانکه در دوران اوباما نیز وضعیت سیاه پوستان در بدترین شرایط بود. 

نویسنده: مائده غلامی

کد مطلب: 114501
 
Share/Save/Bookmark