میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۲
 
 
واکنش جریان‌های سیاسی به سوختن مرکز نگهداری آرای انتخابات
آتش در دموکراسی نوپای عراق
آتش در دموکراسی نوپای عراق
 

اغلب سیاستمداران عراقی با ابراز تعجب از آتش‌سوزی روی داده در انبار محل نگهداری آراء انتخابات، خواستار تحقیق فوری و محاکمه عوامل حادثه شدند و برخی سیاسیون از جمله رهبران ائتلاف سنی «الوطنیه»خواستار برگزاری مجدد انتخابات شدند در حالی که نخست‌وزیر عراق بر لزوم وحدت ملی در برابر این فتنه طراحی شده علیه کشورشان تاکید کرد.
رئیس پارلمان عراق که به پارلمان جدید راه نیافته است، بلافاصله خواستار برگزاری مجدد انتخابات شد اما اغلب گروه‌های سیاسی خواستار تحقیق درباره این حادثه برای روشن شدن کلیه ابعاد پنهان مربوط به انتخابات اخیر شدند.
در چنین شرایطی، کمیساریای عالی انتخابات عراق نیز تاکید کرد که این آتش‌سوزی تاثیری بر نتایج انتخابات نخواهد داشت زیرا این کمیساریا علاوه بر برگه‌های موجود در صندوق‌ها، در بایگانی دفتر مرکزی خود، یک نسخه ذخیره دیگر از آرا را نگهداری می‌کند. «مقتدی صدر» رئیس ائتلاف «سائرون» و رهبر جریان صدر عراق، بامداد دیروز در واکنش به آتش‌سوزی در مرکز نگهداری آرای انتخابات اخیر که ۱۲ می‌گذشته برگزار شده بود، طی نامه‌ای درباره خطرناک شدن اوضاع در کشور و آغاز جنگ داخلی هشدار داد.
صدر در عین حال تاکید کرد که پست‌های حکومتی نزد او بی‌ارزش‌تر از « آب بینی بز» است. (اشاره به خطبه سوم نهج‌البلاغة که حضرت علی(ع) در بخشی از آن می‌فرماید: دنیای شما نزد من، از آب بینی بز بی‌ارزش‌تر است). وی در این نامه خطاب به همه مقامات عراقی، آنها را به کلیه مقدسات عراق و درهای ملت این کشور سوگند می‌دهد و با اشاره به اینکه عراق هنوز زخمی است و هنوز از این زخم خون می‌چکد، تاکید کرد که این کشور نیازمند همکاری و همبستگی است زیرا هنوز از اشغالگری، تروریسم و فساد رنج می‌برد.
«ضیاء الاسدی» مسئول دفتر سیاسی رهبر جریان صدر عراق در واکنش به این حادثه اظهار داشت: حریق انبارهای کمیساریای انتخابات در «الرصافه» تلاش برای هدف قرار دادن آرای فقیران و محرومان است و بازی با سرنوشت عراق به شمار می‌رود. هرکس عامدانه اقدام به آتش زدن این مرکز کرده است هدفش یا ابطال انتخابات بوده یا از بین بردن برگه‌های حشوی که در پروسه انتخابات وارد شده بود. برگه‌های که رئیس برکنار شده کمیساریای عغالی انتخابات عراق دو روز پیش درباره آنها هشدار داده بود.
سیدعمار الحکیم رئیس ائتلاف ملی شیعیان عراق و رئیس جریان حکمت ملی این کشور، با ابراز نگرانی شدید از حادثه آتش‌سوزی انبار کمیسیون انتخابات، درباره از دست رفتن آرای شهروندان عراقی هشدار داد و خواستار محاکمه مسببان آتش‌سوزی انبار کمیسیون انتخابات شد. «ایاد علاوی» رئیس ائتلاف انتخاباتی «الوطنیة» و معاون رئیس‌جمهور عراق از طرف‌های سیاسی عراق خواست تا دولت پیشبرد امور را تشکیل دهند تا انتخاباتی جدید به دور از هرگونه تقلبی برگزار کند.
«اسامة النجیفی» رئیس ائتلاف «القرار» نیز از «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق خواست تا تحقیق درباره آتش‌سوزی در مراکز نگهداری آرای انتخابات در الرصافه را به وظایف کمیته عالی وزارتی کشور بیفزاید زیرا این اقدام صورت گرفته خطرناک است و باید با این خطر مقابله و پیامدهای آن را مهار کرد.

کد مطلب: 104700
 
Share/Save/Bookmark