چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۷
کد مطلب : 106571

هراس از حماسه میلیونی

عرصه جهان این روزها فضایی نابسامان را سپری می‌کند در حالی که برخلاف گذشته که جنگ‌ها و بحران‌های انسانی...

عرصه جهان این روزها فضایی نابسامان را سپری می‌کند در حالی که برخلاف گذشته که جنگ‌ها و بحران‌های انسانی اساس آن را تشکیل می‌داد اکنون مولفه‌های جدیدی این عرصه را به خود اختصاص داده است. هر چند جنگ در سوریه و بحران انسانی ناشی از جنایات ائتلاف آمریکایی ـ سعودی در یمن و نیز استمرار اشغالگری رژیم صهیونیستی همچنان از محورهای اصلی جهان است، که مسائل جدیدی در راس پردازش‌های محافل رسانه‌ای و سیاسی قرار گرفته است.
بخشی از این رویکرد را در رفتارهای ترامپ می‌توان مشاهده کرد که هر روز بحران جدیدی رقم می‌زند که جدیدترین آن اعلام خروج از پیمان موشکی با روسیه و تشدید تنشهای دریای با چین است.
دوم فضاسازی‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران است که در قالب واژه ۱۳ آبان با دو محور اقدامات تحریمی آمریکا و ارائه بسته اروپایی به تهران صورت می‌گیرد. آمریکایی‌ها در فضای رسانه‌ای و البته با بهره گیری از برخی مهره‌های داخلی برآنند تا فضایی از وحشت و ناامیدی را بر کشور حاکم سازند.
القاء قحطی و گرسنگی و نابودی اقتصاد ایران به گونه‌ای که برای حداقل‌ها نیز به خارج وابسته است، ترویج ادعاهایی مبنی بر نبود دموکراسی در حقوق بشر در ایران به گونه‌ای که حتی آن را عقب مانده تر از افغانستان عنوان می‌کنند آنها تلاش دارند تا ایران را کشوری گرفتار آشوب و شکست خورده معرفی کنند که نمونه آن سخنان ترامپ است که ادعا دارد ایران کشوری فروپاشیده است که هر روز در آن آشوب موج می‌زند.
جالب توجه آنها ادعای تعطیلی اینترنت در ایران را برای ترویج فضای عقب ماندگی و گرفتار شدن ایران در چالشهای گسترده را مطرح می‌کنند
سومین نکته بسیار مهم فضاسازی‌های گسترده صورت گرفته در قبال قتل خاشقجی نویسنده سعودی مقیم آمریکاست که در سفارت عربستان در ترکیه به قتل رسیده است. هر چند که ترور و جنایت در هر شکلی مردود است اما نکته مهم در این پرونده آن است که طیف گسترده‌ای از محافل رسانه‌ای و سیاسی به برجسته سازی این پرونده پرداخته و اجازه خاموش شدن آتش برفروخته شده را نمی‌دهند.
اهداف باج گیرانه از عربستان و نیز القاء خشونت بار بودن جهان اسلام که این بار نقش آن را سران عربستان به جای گروه‌های تروریستی ایفا می‌کنند از اهداف این طراحی است و حتی می‌توان آن را تحرکی علیه ترامپ در آستانه میان دوره‌ای گسترده آمریکا دانست.
در کنار این اهداف و دهها هدف گیری که هر کدام از بازیگران این عرصه پیگیری می‌کند یک اصل بسیار مهم وجود دارد و آن عدم پردازش جهانی یک رویداد بسیار مهم است که می‌تواند اولین خبر رسانه‌ای جهان باشد.
این روزها، رویدادی مهم در حال جریان است و آن برگزاری مراسم اربعین حسین(ع) در کربلاست. امسال نیز مانند سالهای گذشته میلیون‌ها دلداده حسینی از سراسر جهان راهی کربلا شده اند تا اجتماعی میلیونی که به اذعان جهانیان بزرگترین اجتماع جهانی است را رقم زنند.
اجتماعی که نه نژادی، نه دینی و نه قومی و نه قبیله‌ای بوده بلکه پیروانی از تمام ادیان الهی است که با یک شعار گردهم آمده اند و آن آزادی خواهی و آزاداندیشی است. حضوری که آزادی خواهی و جهان شمول بودن فرهنگ عاشورایی را به رخ جهانیان می‌کشد. حضوری که به جهان نشان می‌دهد راه آزادی بشریت از کربلا می‌گذرد و ملتها با چنگ زدن به ریسمان سیدالشهدا و درسهای واقعه کربلا می‌توانند راه سعادت و نجات را بیابند.
این حضور ترس گسترده را در دل ظالمان و ستمگران عالم افروخته است چنانکه برای مقابله با آن به هر ترفندی چنگ می‌زنند.
از القاء فضای منفی علیه اسلام گرفه تا انحصار دادن اربعین به شیعیان، از بر هم زدن روابط عراق با همسایگانش به ویژه روابط ایران و عراق، تا ایجاد تبلیغات منفی علیه اربعین با بهره‌گیری از آخوندهای انگلیس و آمریکایی و ... را در این چارچوب می‌توان مشاهده کرد.
آنچه در حربه جدید دشمنان آزادی خواهی و آزاداندیش می‌توان مشاهده کرد زنجیره فضاسازی رسانه‌ای برای انحراف افکار عمومی از حماسه اربعین است که نمونه آن فضاسازی‌ها در باب رفتارهای ترامپ، موضوعات مربوط به ایران و از همه مهمتر مساله مشکوک خاشقجی است. پرونده‌ای که در کنار به نمایش گذاشته چهره‌ای منفی از اسلام آن هم در آستانه اربعین، طرحی برای اهمیت زدایی و به حاشیه راندن حماسه اربعین است که تجمعی از آزادی خواهان و آزاداندیشان جهان است.
با توجه به این حقیقت جا دارد تا محافل رسانه‌ای آزادی خواه با برجسته سازی و پوشش اخبار این حماسه بزرگ ضمن آشکار ساختن جایگاه جهانی اسلام در سعادت و نیک بخشی بشریت، شکست دیگری را به دشمنان اسلام و ایران تحمیل سازند.

نویسنده: قاسم غفوری

https://siasatrooz.ir/vdchq-nzz23nvmd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما