کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

راز یک بازنده

سیاست خارجی فرانسه طی روزهای اخیر با ادبیاتی ایران محور همراه شده است...

15 بهمن 1401 ساعت 17:47


سیاست خارجی فرانسه طی روزهای اخیر با ادبیاتی ایران محور همراه شده است. مکرون رئیس جمهور فرانسه پس از دیدار با نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست ها مدعی شد حرکت پرشتاب برنامه هسته‌ای ایران را مورد انتقاد قرار داد و گفت که تداوم این مسیر از سوی ایران بدون تبعات باقی نخواهد ماند. کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه که برای اولین بار وارد عربستان سعودی شد نیز در گفت‌و‌گو با روزنامه الشرق الاوسط، مدعی شد که ایران عامل نا امنی در منطقه و مسئول بن بست در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است. همزمان نیز رسانه های فرانسوی مدعی کشف سلاح ارسالی ایرانی به یمن توسط نیروهای ویژه نظامی فرانسه شده اند. این اقدامات ضد ایرانی از سوی مقامات و رسانه های فرانسوی در حالی صورت می گیرد که در باب چرایی این رفتار چند نکته قابل توجه است.
سران فرانسه در عرصه داخلی با موجی از بحران های اقتصادی و سیاسی مواجه شده اند چنانکه از یک سو جریان های سیاسی مخالف دولت، سیاست های داخلی و خارجی مکرون بویژه همراهی با آمریکا در جنگ اوکراین را برابر با جنایت علیه فرانسه و اروپا دانسته که جز خسارت دستاوردی برای فرانسه به همراه نخواهد داشت. این امر زمانی شدت می گیرد که به اذعان مکرون، آمریکا سوخت را به چهار برابر گرانتر به اروپایی ها می فروشد در حالی که با جنگ اوکراین آنها را از گاز و نفت ارزان روسیه محروم ساخته است. در همین حال خیابان های فرانسه شاهد برپایی تظاهرات و اعتصاب های میلیونی علیه مکرون شده است که نشانگر ناتوانی و بحران های گسترده اقتصادی و سیاسی این کشور است. در این شرایط مکرون نیز همچون همتایان انگلیسی، آلمانی و آمریکایی خویش با طرح ادعاهای واهی علیه ایران به دنبال انحراف افکار عمومی از وضعیت بحرانی داخل خویش است.
نکته دیگر آنکه فرانسه نیز مانند آمریکا و برخی اروپایی ها خود را ضامن بقای رژیم صهیونیستی می دانند و در این چارچوب در کنار حمایت های همه جانبه مستقیم از این رژیم اجرای روند سازش کشورهای عربی و اسلامی با آن نیز در دستور کار دارند. در حال حاضر به معنای واقعی رژیم صهیونیستی با موجی از گسست ها و بحران های داخلی مواجه است چنانکه هرتزوگ رئیس این رژیم درباره جنگ داخلی و چند پاره شدن آن هشدار داده است. وضعیت بحرانی صهیونیست ها چنان است که وزیر خارجه، رئیس سازمان سیا و مشاور امنیت ملی آمریکا در فاصله زمانی کوتاهی راهی سرزمین های اشغالی شدند. به عبارتی دیگر اکنون مسئله نه حمایت از نتانیاهو بلکه بحران هویتی رژیم صهیونیستی مطرح است که فرانسه نیز متعهد به اجرای آن است. سخنان مکرون و استقبال گرم وی از نتانیاهو را در این چارچوب می تواند دانست که حلقه تکمیلی آن را نیز تفرقه افکنی در منطقه و ترویج روند سازش عربی - صهیونیستی توسط وزیر خارجه فرانسه در سفر به عربستان و نیز ادعای رسانه های فرانسوی درباره اقدام نظامیان این کشور در توقیف محموله سلاح ایران برای یمن که پیشتر نیز آمریکایی‌ها مشابه آن را با ادعای توقیف چند صد سلاح کلاشینکف مطرح کرده بودند که بیشتر به یک طنز شباهت دارد.
نکته پایانی که فرانسه نیز مانند آمریکا و برخی اروپایی ها طی ماه های اخیر در حالی برای برهم زدن امنیت و ایجاد اغتشاش در ایران به هر ابزاری چنگ زده و حضور جاسوسان فرانسونی در میان اغتشاش گران، دیدار با معلوم الحال‌های ضد ایرانی، تقلا برای قرار دادن سپاه در لیست گروه های تروریستی اروپا و افزایش تحریم ها علیه ایران، هتاکی های رسانه های فرانسوی علیه مقدسات ایرانی و اسلامی با ادعای آزادی بیان و... تنها بخشی از رفتارهای مخرب فرانسه است که علیه ایران صورت گرفته است. اقداماتی که در نهایت نیز نتوانست تحقق بخش اهداف مخرب پاریس باشد و آنها نیز مانند سایر غربی ها با شکست در برابر ملت ایران و نظام اسلامی مواجه شدند. بر این اساس می توان گفت که رفتارهای این روزهای مکرون و کابینه اش نه از روی اقتدار بلکه برگرفته از عصبانیت آنها از شکست‌هایی است که متحمل شده اند. به عبارتی دیگر سران فرانسه به جای آنکه از مسیر شکست خورده عقب گرد نمایند همچون قمار بازی هستند که با تکرار قمارهای از پیش شکست خورده به دنبال پنهان سازی شکست‌های گذشته خویش هستند. رفتارهای که دامنه آن به رقص با گرگ هایی همچون نتانیاهو رسیده است که در نهایت نه تنها دستاوردی برای مکرون و امثالهم نخواهد داشت بلکه شکست‌ها و رسوایی های جدیدی را در کارنامه‌ها نزد افکار عمومی فرانسه و جهان ثبت خواهد کرد.

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 125153

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/editorial/125153/راز-یک-بازنده

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir