سه شنبه ۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۶
کد مطلب : 123737
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سیاست روز اعلام کرد:

ارسال پرونده شرکت دارویی «اکتوورکو» به دادسرا

سخنگوی دستگاه قضا گفت: شرکت دارویی اکتوورکو ۹ متهم دارد که برای پرونده یک مرتبه نقص گرفته و پرونده مذکور به دادسرا بازگشته بود که پس از انجام تحقیقات رفع نقص، دادگاه تصمیم قانونی را ابلاغ می‌کند.
مسعود ستایشی در نشست خبری دیروز در پاسخ به سوال سیاست روز درباره وضعیت و سرنوشت پرونده‌های مطرح شده در قوه قضاییه درخصوص قاچاق دارو و ارز از جمله پرونده اکتوورکو، اظهار کرد: از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰، ۲۶ پرونده در حوزه قاچاق تجهیزات پزشکی، دارو و عدم ایفای تعهدات ارزی در دادسرای ویژه امور اقتصادی مورد رسیدگی قرار گرفته و تصمیمات لازم نیز در این رابطه اتخاذ شده است. وی افزود: پرونده شرکت دارویی اکتوورکو ۹ متهم دارد که برای پرونده یک مرتبه نقص گرفته و پرونده مذکور به دادسرا بازگشته بود که در ادامه پرونده مجدد در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ از شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ جهت دقت در رسیدگی برای انجام تحقیقات به شعبه ۱۴ بازپرسی ناحیه ۲۸ دادسرای انقلاب تهران ارسال شد که پس از انجام تحقیقات رفع نقص، دادگاه تصمیم قانونی را ابلاغ می‌کند.
ستایشی درپاسخ به سوالی در باره آخرین وضعیت پرونده متروپل گفت: پرونده مورد بحث که ناظر بر اتهامات ۲۱ نفر از جمله شهردار اسبق، سابق و فعلی آبادان، سرپرست شهرداری منطقه یک آبادان، نماینده سازمان نظام مهندسی و سایر افراد به اتهام تصویب در وقوع قتل شبه عمدی ۴۳ نفر که ۳۶ نفر از آنها مرد و ۷ زن بوده اند و همچنین ایراد صدمه بدنی شبه عمد منجر به مصدومیت ۱۳ نفر که تمامی این موراد ناشی از عدم رعایت نظامات دولتی و ایمنی مقررات ماده ۶۱۶ به نسبت میزان تقصیر است، مورد رسیدگی قرار گرفت.سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: متهم اصلی پرونده متوفی حسین عبدالباقی به میزان ۷۵ درصد مقصر شناخته شده است که دیه اولیای دم از اموال وی پرداخت خواهد شد.
ستایشی با اشاره به تصادف صبح دیروز در محور شوشتر در استان خوزستان گفت: بلافاصله بعد از این حادثه رئیس دادگستری و دادستان شوشتر در محل حاضر حادثه و بیمارستان حضور پیدا کردند و تمهیدات لازم را برای حفظ صحنه صحنه تصادف انجام دادند.
ستایشی در ادامه درباره انتشار فیلم زورگیری در اتوبان نیایش و اعتراف این فرد به ۱۰۰ فقره سرقت و اینکه چرا رویه دستگاه قضا برای کاهش چنین جرم‌هایی اصلاح نمی‌شود، گفت: جرایم خشن به ویژه سرقت با آزار و اذیت و با استفاده از سلاح سرد و گرم، خط قرمز دستگاه قضایی و برخورد با این دست از مجرمین است که امنیت روانی مردم را مختل و در نظم اجتماعی کشور اخلال ایجاد می‌کنند. وی تاکید کرد: نظر قوه قضاییه این است که در صورت کشف جرم با کسانی که مرتکب این جرایم شده‌اند، با قاطعیت کامل برخورد کند.
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: به عنوان مثال فردی که در حوزه تهرانپارس دستگیر شد، به اعدام محکوم و حکم وی اجرا شد. لذا بسیاری از مصادیق وجود دارد که اطلاع رسانی نمی‌کنیم چرا که شرایط و اطلاع رسانی این اخبار هم زیاد خوشایند نیست و اما در برخی موارد چاره‌ای نیست تا بر این موضوع تاکید موکد داشته باشیم. سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به رفتار خشن فردی که در اتوبان نیایش مرتکب جرم شد، بیان کرد: موضوع این فرد متضمن دستور سرپرست ناحیه ۳۴ دادسرای عمومی و انقلاب تهران است. متهم به نام حبیب الهی است که بلافاصله تحقیقات قضایی بر روی آن انجام پذیرفت و همچنین قرار جلب دادرسی این فرد صادر و منتهی به صدور کیفرخواست و پرونده به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال شده است.
وی تاکید کرد: پرونده این فرد با دقت و سرعت در دادگاه انقلاب اسلامی تهران مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص آخرین وضعیت دو تبعه سوئدی و اتهاماتشان، بیان کرد: این دو نفر در ارتباط با زمینه قاچاق موادمخدر دستگیر شده‌اند و روند رسیدگی به پرونده این افراد مطابق قانون صورت گرفته است و در دادگاه انقلاب اسلامی محکوم شدند. ستایشی ادامه داد: از«سیمون کاسپر براون» تبعه سوئدی حین کنترل مسافران خارجی فرودگاه امام خمینی (ره)، ۹ هزار و ۷۰۰ گرم معادل ۲۱ هزار و ۳۰۰ قرص غیرمجاز حاوی موادمخدر «ترامادول» کشف شد و به ۵ سال حبس و به پرداخت ۱۰ برابر ارزش کالای معدوم به میزان ۱۰ میلیارد و ۱۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال محکوم شد. وی افزود: «استفان کوین گیلبرت» ساکن سوئد است که در ۶ بهمن ۱۳۹۸ در زمان خروج از فرودگاه امام خمینی (ره) حین بازرسی از چمدان وی، ۹ هزار و ۸۰۰ گرم موادمخدر از نوع شیره تریاک کشف شد و وی به ۸ سال حبس و پرداخت ۱۵۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد. سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به اینکه درخصوص پرونده جاسوسی اتباع سوئدی اطلاعی دارد یا نه؟ گفت: فرآیند رسیدگی به مانند سابق و در مرحله تحقیق و بررسی است.
سخنگوی قوه قضاییه در واکنش به دوران محکومیت مهدی جهانگیری و شایعه حضور وی خارج از زندان بدون تحمل حبس، گفت: مهدی جهانگیری کوهشاهی فرزند حسن در ۳۰ دی سال ۱۳۹۹ از شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به اتهام و جرم قاچاق ارز به میزان ۶۰۷ هزار و ۱۰۰ یورو و ۱۰۸ هزار دلار تحصیل مال از طریق نامشروع و خودداری از ارائه اطلاعات به سازمان بورس به ۲ سال حبس محکوم شد. وی افزود: متهم به دلیل ضبط ارز قاچاق ۵۰ میلیون ریال جزای نقدی و جزای نقدی معادل دو برابر بهای ریالی ارز قاچاق و همچنین رد اصل مال به مبلغ ۴۵۶ میلیارد و ۲۱۶ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال و جبران خسارات وارده محکوم شد. وی با بیان اینکه انجام باقی مانده حبس متهم کمتر از ۸۰ روز است، گفت: مطابق آیین نامه سازمان زندان‌‎ها متهم از مرخصی نیز می‌تواند استفاده کند و مرخصی هم به وی داده شده است.

نویسنده: هدی دهقان
https://siasatrooz.ir/vdcaeen6049nu01.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما