کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

با حضور رئیس جمهور انجام شد؛

رژه یگان‌‌های نمونه نیروی دریایی ارتش در دریای عمان

6 آذر 1401 ساعت 20:55


رئیس‌جمهور که به مناسبت هفتم آذر روز نیروی دریایی ارتش و به منظور شرکت در رژه یگان‌های نمونه این نیرو به بندر جاسک در استان هرمزگان سفر کرده بود، با مردم این منطقه رو در رو دیدار کرد و از اهمیت راهبردی سواحل مکران در حوزه‌های اقتصادی ‌سخن گفت.
به گزارش ایرنا، سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، دیروز به منظور حضور در مراسم رژه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و بازدید از ظرفیت‌های بندر جاسک، به استان هرمزگان سفر کرد. رئیس‌جمهور همچنین در جریان این سفر یک روزه، با مردم جاسک رو در رو، دیدار و گفت‌وگو کرد.
رئیسی در بدو ورود خود به استان هرمزگان، به صورت هوایی ظرفیت‌های جاسک و مناطق مختلف حوزه راهبردی سواحل مَکُران را مورد بررسی قرار داد. پس از آن نیز به مناسبت روز نیروی دریایی ارتش، در منطقه دوم دریایی ولایت جاسک حضور پیدا کرد و از توانمندی‌های این نیرو بازدید کرد.
رئیس‌جمهور در ادامه برنامه سفر به شهرستان جاسک و منطقه دوم دریایی ولایت نداجا در ارتباط تصویری با ناوگروه‌های ۸۵، ۸۶ و ۸۷ نیروی دریایی ارتش با فرماندهان این ناوگروه‌ها، فرماندهان ناوشکن بایندر و ناو پشتیبانی رزمی بندرعباس در آب‌های دریای سرخ و فرماندهان ناوبندر مکران و ناوشکن دنا در آب‌های اقیانوس آرام گفتگو کرده و از آخرین وضعیت ماموریت این ناوگروه‌ها مطلع شد.
رئیسی در حاشیه رژه یگان‌های نیروی دریایی ارتش در منطقه دوم دریایی ولایت این نیرو اظهار داشت: حضور نیروی دریایی نه فقط برای امنیت مرزها بلکه برای حضور در اقیانوس‌ها و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی و تجاری در آبراه‌های بین‌المللی بسیار اطمینان بخش است.
رئیسی با بیان اینکه گسترش فعالیت‌های اقتصادی و توسعه تجاری با حضور نیروهای دریایی ارتش امکان‌پذیر است، تصریح کرد: با وجود تهدیداتی که امروز در آب‍های بین‌المللی و بخش‍‌های مختلف اقیانوس‌ها وجود دارد، حضور نیروی دریایی برای فعالان اقتصادی اطمینان بخش است. وی گفت: از دوستان‌مان در نیروی دریایی ارتش بابت برقراری امنیت کشتی رانی در منطقه، دفاع و امنیت کشور، صیانت از سکوها و همه منافع جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه و جهان تشکر می‌کنم.
وی پس از بازدید میدانی خود، در اجتماع مردم جاسک حاضر شد و در سخنرانی خود تأکید کرد: امروز ملت ایران در مقابل تمامی دنیا می‌تواند که بگوید ۴۳ سال توطئه و دشمنی دشمنان، تحریم و تهدید دشمنان، محاصره اقتصادی و جنگ نظامی نتوانسته است ما را از اهداف بلندمان بازبدارد و ما همچنان بر آرمان‌ها و اهداف بلند مدت تاکید می‌کنیم.
رئیس ‌جمهور با اشاره به مسائل و مشکلات شرق هرمزگان اظهار داشت: استاندار هرمزگان تیمی را به صورت ویژه و خاص تشکیل خواهد داد که نکات مورد نظر مردان و زنان این منطقه که در جهت رفع محرومیت‌های منطقه است، مورد پیگیری قرار بگیرد.
رئیسی خطاب به مردم جاسک که در این هوای گرم و در این اجتماع باشکوه شرکت کردند، گفت: برای من افتخار بود که در خدمت شما عزیزان و بزرگواران باشم، پیشرفت و آبادانی سیریک و بشاگرد و مناطق مختلف شرق هرمزگان، همه در دستورکار ما است.
رئیسی در ادامه این سفر پس از بازدید از نمایشگاه دستاوردهای نیروی دریایی ارتش، با حضور در منطقه دوم دریایی ولایت بندر جاسک بر ناوشکن سهند به عنوان ناو سرفرماندهی، حاضر شد و از رژه یگان‌های نمونه زیرسطحی، سطحی و پروازی ارتش جمهوری اسلامی ایران بازدید کرد.
مهدی دوستی استاندار هرمزگان، غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس جمهور، امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش در این مراسم رئیس‌جمهور را همراهی کردند.
ناوشکن‌های سهند، البرز، ناوچه‌های کلاس فجر و کلاس سیریک، ناو تنب، لندینگ کرافت کلاس هرمز، هواناوها، زیردریایی‌های غدیر و فاتح و دسته بالگردی جزو یگان‌های حاضر در این رژه بودند.
جاسک یکی از ۶ شهرستان بندری استان هرمزگان، در فاصله ۳۰۰ کیلومتری شرق بندرعباس است که به علت واقع شدن در انحنای جغرافیایی استان و مجاورت با دریای مکران و تنگه هرمز همواره از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. مَکُران از نظر تاریخی سرزمینی ساحلی در جنوب شرقی ایران و جنوب غربی پاکستان است که در طول خلیج عمان از رأس‌الکوه در غرب جاسک تا جنوب غربی ایالت بلوچستان پاکستان گسترده است. رهبر معظم انقلاب و همچنین برخی از فرماندهان ارشد نظامی در سال‌های اخیر بر توسعه سواحل مکران که نقطه اتصال کریدور شمال - جنوب است، تأکید کرده‌اند.


کد مطلب: 124495

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/news/124495/رژه-یگان-های-نمونه-نیروی-دریایی-ارتش-دریای-عمان

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir