پرسش‌های خبرنگاران درباره «فیلیمو» و پاسخ‌های رئیس ساترا
سعید مقیسه رئیس ساترا در یک نشست خبری به تشریح جزییات و اهداف برگزاری اولین نمایشگاه «رصتا» پرداخت و به سؤالات خبرنگاران درباره ماجرای «فیلیمو» و سریال «سقوط» هم پاسخ داد.
به گزارش تسنیم، مقیسه در ابتدای این نشست عنوان کرد: برای اولین بار قرار است نمایشگاهی با نام رصتا با عنوان رسانه‌های صوت و تصویر ایران برگزار شود که این رویداد در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و از تاریخ ۱۱ تا ۱۴ اسفند سال جاری برگزار خواهد شد. شرکت‌کنندگان در نمایشگاه شامل بخش‌های مختلف ساترا و سکوهای دارای مجوز ساترا می‌شوند که تاکنون ۳۳۷ رسانه مجوز فعالیت گرفته‌اند، همچنین بخش‌های مختلفی از سازمان صداوسیما، واحدهای تولیدی شبکه‌ها و واحدهای مستقل تولیدی، بخش معاونت فضای مجازی صداوسیما و بخش‌هایی از معاونت توسعه و فناوری سازمان هم در این نمایشگاه حضور دارند.
وی درباره شرکت‌کنندگان و جزئیاتی از این نمایشگاه، تصریح کرد: این‌ها شرکت‌هایی‌اند که به استارت‌آپ‌ها کمک می‌کنند و سالانه یک بار عملکردشان ارزیابی می‌شود. در این نمایشگاه هم شرکت‌های قبلی برای گزارش عملکرد و هم شرکت‌های متقاضی جدید حضور دارند که واسطی برای رسانه‌ها هستند و غیر از این فعالان صنعت صوت و تصویر، اپراتورهای مخابراتی، مراکز داده و پیام‌رسان‌ها هم به این رویداد دعوت شده‌اند. ساترا هم بخش‌های متنوعی در این نمایشگاه دارد که بخشی از آن به معرفی ساترا، اساسنامه ساترا، سامانه‌های مرتبط اختصاص دارد. موضوع تنظیم‌گری در جهان با تمرکز بر فعالیت پژوهشکده فضای مجازی ساترا کنار دانشگاه صداوسیما، معاونت فضای مجازی و مرکز تحقیقات سازمان هم در این نمایشگاه مطرح می‌شود.
اما نشست در ادامه به برخی از سؤالات خارج از نمایشگاه رصتا هم اختصاص پیدا کرد و سؤال از ممیزی‌های سلیقه‌ای آغاز شد. مقیسه در واکنش به این نکته تأکید کرد که بخش‌هایی از سریال‌هایی که با نظر ساترا ممیزی شده است در بخشی از نمایشگاه به‌صورت محدود نمایش داده می‌شود؛ برخی مسئولان لازم است ببینند چه بخش‌هایی از یک سریال ممیزی شده است.
او سپس وارد بحث ممیزی‌های سلیقه‌ای شد، و گفت: به‌دلیل حذف کارگزاری‌های ممیزی و انجام تمام این ممیزی‌ها توسط افراد ثابت کار سلیقه‌ای به حداقل رسیده است هرچند خط‌کشی در این آثار آن‌چنان نیست که بتوان به‌راحتی آن را تعیین کرد، با این حال اینکه افراد ممیزی‌کننده به قوانین و مقررات آشنا باشند، از فرامتن‌ها درک صحیح داشته باشند و یا مواردی از این قبیل باعث شده است که اختلاف سلیقه به حداقل برسد ولی منظور من اختلاف سلیقه نیست بلکه تخلفات آشکار است.
رئیس ساترا درباره تعداد پلتفرم‌های حاضر در نمایشگاه و اهداف‌شان تصریح کرد: ۹۶ پلتفرم ثبت‌نام رسمی داشته‌اند که البته فرصت ثبت‌نام هنوز باقی مانده است، ۲۰ درصد از این آثار از شهرستان‌اند. نمایشگاه فرصتی برای توسعه رسانه‌های مربوطه، برقراری ارتباط با متخصصان حوزه، شناسایی ظرفیت‌های بالقوه است. بعد از این جشنواره فرایند محتوایی و بررسی آثار هم آغاز می‌شود و در سال‌های آینده از فعالان صنعت، آثار و رسانه‌های برگزیده هم اعلام می‌شود و جشنواره‌ای از آثار برگزیده خواهیم داشت.
او با اشاره به تنویر افکار عمومی در زمینه حقوق کاربران، خاطرنشان کرد: از دیگر اهداف جشنواره تنویر افکار عمومی نسبت به حقوق کاربران در قبال رسانه‌هاست که در این نمایشگاه تبیین می‌شود. آخرین هدف هم بازاریابی و بازسازی به‌نفع تولیدات مرتبط با شبکه نمایش خانگی است، همچنین رسانه‌های فعال در حوزه تولیدات فضای مجازی، حقوق کودک، بخش‌های آموزشی برای مردم که بتوانند محتوا تولید کنند، حقوق مردم در رسانه‌های فضای مجازی، متاورس به‌عنوان فرصت یا تهدید از سمینارهای مختلفی‌اند که برای مردم درنظر گرفته شده‌اند، علاوه بر اینها میزگردهای تخصصی با فعالان صنعت برگزار می‌شود. رونمایی برخی سرویس‌ها، حضور استودیوهای تلویزیونی و رادیویی از بخش‌های دیگر برنامه‌های جانبی نمایشگاه است، همچنین فراخوان جشنواره سواد رسانه‌ای در این نمایشگاه خواهد بود که جزئیات آن بعداً مشخص خواهد شد.
در ادامه خبرنگاران درباره پیگیری‌ها نسبت به فیلیمو و قرار منع تعقیب که صادر شد و چرایی آن، سؤال کردند و رئیس ساترا این‌گونه پاسخ داد: ما به‌خاطر ترک‌فعل مورد سؤال قرار می‌گیریم و این‌که چرا وظایف به‌صورت کامل انجام نشده است. ساترا و بسیاری از نهادها ضابط قضائی نیستند وظیفه ما کشف تخلف و اعلام و پیگیری آن است تا از کسانی که حق دیگر همکاران را ضایع می‌کنند جلوگیری کنیم. همه محتوایی که در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر منتشر می‌شود ممیزی پیشینی ندارد، مثل صداوسیما که همه محتوایش ممیزی پیشینی دارد رسانه‌ها و فضای مجازی به‌دلیل حجم محتوا ممیزی پیشینی ندارد بلکه ابتدا بارگذاری می‌شود به‌واسطه رصدهایی که ما داریم در اولویت بازبینی قرار می‌گیرد و حضور شبکه‌های مردمی به این فضا کمک می‌کند.
وی ادامه داد: در این روند ممکن است برخی رسانه‌ها فرایند قانونی را طی نکنند. راهکار قانونی این است که ابتدا به مراجع ذی‌ربط اعلام کنیم. بخشی از این تخلفات مربوط به رعایت نشدن فرایندها، یا حقوق مخاطب یا رعایت نکردن موارد دیگر است. احکام صادره فرایندی دارد در مرحله اول تصمیمی گرفته می‌شود و فرصت اعتراض وجود دارد تا همه مراحل دادستانی طی شود که اکنون همه مراحل طی نشده است، در نهایت باید به‌صورت خلاصه گفت که یک نهاد تنظیم‌گر وظیفه‌اش اعمال قانون نیست.
او همچنین به سؤالی درباره مشکل سریال «سقوط» که آیا مشکلات محتوایی داشته یا نه، این‌گونه پاسخ داد: تخلف ابعاد مختلف محتوایی و فرایندی دارد، در این حوزه درباره ابعاد مختلف آن نکاتی داریم و دوم اینکه آنچه باعث بازبینی و ارزیابی می‌شود لزوماً متن و زیرمتن نیست فرامتن هم وجود دارد و خلاصه‌اش این است که زیرمتن به تولیدکنندگان محتوا مربوط است و فرامتن به مخاطب و شرایط انتشار و مباحث جانبی زمان پخش مربوط است. ابعاد تنظیم‌گری منحصر در محتوا، عوامل تولید، طی کردن فرآیندهای مربوطه نیست.
https://siasatrooz.ir/vdcc4pqsm2bqii8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی