جمعه ۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۹
کد مطلب : 125318
کمک‌های مردم یمن به مردم زلزله‌زده خوی رسید

مهربانی، شرمنده مردم یمن

از وقتی خبر زلزله خوی در رسانه‌ها منعکس شد، مردم یمن مدام پیگیر وضعیت مردم خوی بودند. انگار هموطنان خودشان دچار این مشکل شده باشند، برای مردم خوی نگران بودند. آن‌ها می‌گفتند: «ما رنج زلزله از آسمان را چشیده‌ایم! روزهایی که بمب بر سرمان می‌ریخت و ما را بی‌خانمان می‌کرد، فراموش نمی‌کنیم. ما شرایط سخت مردم خوی را خیلی خوب درک می‌کنیم.»
شده‌اند مصداق تمام و کمال «بِرّ» برای درک نشانیِ قرآن: «لن تنالوا البرّ حتی تنفقوا ممّا تحبّون»(هرگز به درجات والای نیکوکاری نمی‌رسید مگر اینکه از آنچه بسیار دوست دارید، انفاق کنید). انگار خدا در زمانه بی‌رحمی‌های جانکاه، آن‌ها را عَلَم کرده تا بگوید: نگران مرگ انسانیت نباشید. بعد از زلزله مهیب در سوریه و ترکیه، وقتی از یک طرف، دولتمردان آمریکا با سنگدلی باورنکردنی، با تداوم ممنوعیت پرواز بر آسمان سوریه، امکان امدادرسانی به مردم زلزله‌زده این کشور را تقریباً به صفر رساندند و از طرف دیگر، جانوران ددمنش صهیونیستی با بمب‌هایشان عرصه را بر مناطق زلزله‌زده تنگ‌تر کردند، خدا بندگان صبور و فداکارش را فرستاد تا با مهربانی بی‌چشمداشت‌شان، مرهم بگذارند بر زخم جسم و روح مردمان زلزله‌زده سوریه. آن هم از گوشه‌ای از دنیا که کسی انتظارش را نداشت؛ از یمن که ۸ سال است در محاصره ائتلاف کودک‌کش سعودی، انگار از یاد تمام دنیا رفته است!
به گزارش فارس، مردم صبور یمن اما بعد از ۸ سال مقاومت در برابر بمباران‌های دائمی و تحریم همه‌جانبه و فقر و محرومیت، با قدرت ایمان نه‌تنها دشمن سعودی و حامیانش را به استیصال کشانده‌اند بلکه از یاری رساندن به دیگر مظلومان جهان هم غافل نمانده‌اند. تصاویر کاروان حامل کمک‌های مردم مظلوم اما باعزت یمن به مردم زلزله‌زده سوریه، از زیباترین و ماندگارترین صحنه‌های امدادرسانی در این فاجعه انسانی بود. حالا خبر رسیده دامنه مهربانی‌های مردم مؤمن و مقاوم یمن از پشت دیوارهای محاصره، به شهر زلزله‌زده خوی رسیده است. خبر ارسال محموله کمک‌های مردم یمن به خوی در روزهای گذشته، خبری بود که در سرمای مناطق زلزله‌زده، دل‌های مردم خوی را گرم کرد...

کاروان مهربانی؛ از صنعا تا خوی
خبر، کوتاه و حیرت‌انگیز بود؛ محموله کمک‌های مردم یمن به دست مردم زلزله‌زده خوی رسید! «سید محمدرضا سید احمد»، مسئول گروه جهادی «اویس قرنی» که تنها گروه ایرانی مرتبط با نمایندگان انصارالله یمن و واسطه میان مردم ایران برای ارسال کمک‌های متنوع به مردم جنگ‌زده یمن است، در این باره می‌گوید: «محموله کمک‌های مردم یمن به مردم زلزله‌زده خوی که شامل مواد غذایی، پتو و لوازم گرمایشی مانند هیتر برقی است، هفته گذشته به ایران رسید. این کمک‌ها توسط موسسه خیریه یمنی «بنیان التنمیه» که دفتر آن در ایران فعال است، تهیه شد و در مرحله بعد، برای ارسال و توزیع، به گروه‌های جهادی ایران تحویل داده شد تا به دست مردم عزیز زلزله‌زده خوی برسد. به این ترتیب، گروه جهادی اویس قرنی و گروه جهادی انصارالزهرا (س) وظیفه ارسال کمک‌های مردم یمن به خوی و توزیع آن در میان هموطنان زلزله‌زده را بر عهده گرفتند.
قبل از این هم، کاروان کمک‌های مردم یمن با شعار «از یمن تا شام» به سوریه ارسال شده بود. البته از آنجا که در سوریه برخلاف ایران، مجموعه‌های جهادی و مردمی یمنی فعال نیست، بعد از زلزله شدید اخیر سوریه، شخص سفیر یمن در سوریه پیگیری‌ها را انجام داد که محموله کمک‌های غذایی، دارویی و گرمایشی مردم یمن به دست مردم زلزله‌زده حلب برسد.»

یمنی‌ها، حامی همیشگی محور مقاومت
اما این اولین بار نیست که مردم جنگ‌زده و تحت تحریم یمن، همه را با فداکاری و ایثارشان شگفت‌زده می‌کنند. مسئول گروه جهادی اویس قرنی، روایتی خواندنی در این زمینه دارد: «مردم یمن همیشه حامی مردم مظلوم فلسطین هستند و در ایام ماه مبارک رمضان برای آنها کمک جمع می‌کنند. یادآوری صحبت‌های سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در این زمینه، خالی از لطف نیست. ایشان در یکی از سخنرانی‌هایش درحالی‌که اشک می‌ریخت، می‌گفت: «من وقتی صحنه‌های کمک‌رسانی مردم یمن به مردم فلسطین را می‌بینم، که خودشان غذا ندارند اما لقمه از دهان خودشان می‌گیرند و در دهان فلسطینیان می‌گذارند، برایم خیلی عجیب است. اسلام حقیقی، این است نه آنچه کشورهای مسلمان حاشیه خلیج فارس ادعا می‌کنند. آن‌ها دم از اسلام می‌زنند اما هیچ کمکی به فلسطین نمی‌کنند.»
سید محمدرضا سید احمد در ادامه می‌گوید: «مردم یمن با اینکه خودشان در فشار و مضیقه همه‌جانبه هستند اما همیشه اعلام کرده‌اند حامی کشورهای محور مقاومت ازجمله فلسطین، سوریه، لبنان و ایران هستند و آماده‌اند در حد توان در تمام زمینه‌ها از حوزه نظامی تا بحث معیشتی به آنها کمک کنند.»

مردم یمن: حال مردم خوی را درک می‌کنیم
«البته اینطور نیست که این کمک‌ها، از طرف حکومت انصارالله یمن باشد بلکه این مردم یمن هستند که به صورت خودجوش اقدام به جمع‌آوری و ارسال کمک برای مردم زلزله‌زده سوریه و خوی کرده‌اند. بنابراین، کمک‌ها، نه کمک‌های حاکمیتی بلکه کاملاً کمک‌های مردمی است.» مسئول گروه جهادی اویس قرنی در ادامه با اشاره به محبت عمیق مردم یمن نسبت به مردم ایران، می‌گوید: «از وقتی خبر زلزله خوی در رسانه‌ها منعکس شد، مردم یمن در تماس با ما مدام پیگیر وضعیت مردم خوی بودند. انگار هموطنان خودشان دچار این مشکل شده باشند، برای مردم خوی نگران بودند. می‌دانید، آن‌ها دردآشنا هستند. آن‌ها در پیگیری شرایط مردم خوی، می‌گفتند: ما رنج زلزله از آسمان را چشیده‌ایم! روزهایی که بمب بر سرمان می‌ریخت و ما را بی‌خانمان می‌کرد، فراموش نمی‌کنیم. ما شرایط سخت مردم خوی را خیلی خوب درک می‌کنیم.»
حالا مشتاقم از واکنش مردم خوی بدانم وقتی متوجه شدند کمک‌هایی که به دستشان رسیده، از طرف مردم یمن ارسال شده. می‌پرسم و سید احمد در پاسخ می‌گوید: «مردم عزیز زلزله‌زده خوی وقتی از نیروهای جهادی می‌شنیدند این کمک‌ها از طرف مردم یمن ارسال شده، تعجب می‌کردند. باورشان نمی‌شد و می‌گفتند: «مگر مردم یمن، گرفتار جنگ نیستند و خودشان به کمک نیاز ندارند؟!» این کمک‌ها خیلی برای مردم خوی، ارزشمند بود.»
https://siasatrooz.ir/vdchzmnz623nixd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما