کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

از افزایش دامنه نوسان بورس تا تعیین تکلیف خودروسازان

23 اسفند 1401 ساعت 18:29


سمیه ملکی- رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تاکید بر اقدامات گسترده برای تقویت بورس از افزایش دامنه نوسان تا ۱۰ درصد و برخورد با ایران خودرو به دلیل تعهد نکردن به عرضه محصولات خود در بورس کالا خبر داد.

به گزارش سیاست روز مجید عشقی در نشست خبری با بیان اینکه بازار سرمایه در سال جاری چند مرحله فراز و فرود داشت، اظهار کرد: سال جاری تحولات اقتصادی جهانی باعث شد قیمت‌ها ریزش داشته باشد، بعد از آن هم بحث‌های سیاسی روی بازار تاثیر داشت. البته نوسانات با صندوق‌های بازارگردانی و تثبیت و توسعه کنترل شد و روند بازار منطقی بود. از سوی دیگر سازمان برنامه‌هایی که در سال ۱۴۰۰ اعلام کرده بود را با قوت پیگیری کرد. یکی از این برنامه‌ها شکست انحصار در صدور مجوز نهادهای مالی بود که در حوزه شرکت‌های کارگزاری، سبدگردان، سرمایه‌گذاری، مشاوره سرمایه‌گذاری و… بود.وی با تاکید بر اینکه شرکت‌های خدمات دهنده بازار سرمایه گسترش یافتند، عنوان کرد: در این راستا یکی از اهداف اصلی توسعه صندوق غیرمستقیم با کمک نهادهای مالی بود. در سال آینده نیز توسعه این صندوق‌ها را در دستور کار داریم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به افزایش دامنه نوسان عنوان کرد: افزایش دامنه نوسان باعث شد نقدشوندگی سهم‌ها افزایش پیدا کند. این‌موضوع در سال آینده با ساختار جدید و طبقه‌بندی بازارها ادامه پیدا می‌کند تا به جایی برسیم که دامنه نوسان منطقی داشته باشیم. البته دستکاری ممتد و پشت سر هم زیرساختارهای بازار خوب نیست. تاریخ مشخصی هم برای تغییر دامنه وجود ندارد. اما به طور کامل تا ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.

عشقی همچنین از ارتقای بازار پایه خبر داد و گفت: شرکت‌های متعددی در بازار پایه قابلیت پذیرش دارند و دلیلی ندارد در بازار پایه باشند. این موضوع در فرابورس درحال بررسی است. رئیس سازمان بورس با اشاره به راه اندازی گواهی شمش طلا و گواهی سپرده نفت خام گفت: گواهی سپرده نفت خام یک تحول بزرگ برای تنوع فروش نفت و فروش ریالی نفت است و باعث می‌شود سرمایه‌های خرد بتوانند وارد آن شوند. البته این‌ موضوع به مراقبت و همراهی وزارت نفت نیاز دارد. در سال جاری حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت‌ها به دست آمده است.

رئیس سازمان بورس درمورد انتقال سهام عدالت متوفیان گفت: برای این فرایند وقفه‌ای درکار دفاتر قضایی ایجاد شد. طبق بررسی‌ها می‌توان با کمک شعب کارگزاری‌ها این کار را انجام داد. برای این منظور لازم بود در سامانه سپرده‌گذاری تغییراتی صورت بگیرد تا فرایند به صورت فیزیکی انجام نشود. در ماه‌های ابتدایی سال آینده این سامانه در اختیار کارگزاری‌ها قرار می‌گیرد. البته قوه قضایی هم درحال بررسی است و میتوان کار را همزمان پیش برد.

عشقی با اشاره به اصلاح اساسنامه صندوق‌های دارایکم و پالایشی یکم اساسنامه صندوق‌ها اصلاح شده است، گفت: موضوعی که درمورد دارایکم وجود دارد این است که برگزاری مجمع و انتخاب بازارگردان انجام نشده است که این موضوع از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود.

وی در ادامه درمورد عرضه خودرو در بورس گفت: مساله اصلی خودرو این بود که طی دو سال گذشته قیمت کارخانه خودروسازها اصلاح نشده بود. جای خودرو در بورس نیست اما نتیجه شرایطی که پیش آمده بود و نحوه قرعه کشی چیزی جز از بین رفتن صنعت خودروسازی و متضررشدن مصرف کننده‌ها نبود. به همین دلیل پیشنهاد دادیم خودروها در بورس پذیرفته شود تا از وضعیت زیان‌دهی خارج شوند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: وزارت صمت و شورای رقابت پیشنهاد دادند قیمت اصلاح شود و خودروها سود منطقی از محل فروش داشته باشند. اگر این اتفاق رخ دهد و خودروسازها بدون زیان خودرپی خود را بفروشند ما هم مخالفتی نداریم.ما مسئولیت کامل رعایت صلاح سهام‌داران در شرکت‌های خودروسازی را متوجه هیات مدیره شرکت‌ها می‌دانیم. اگر بدون زیان بفروشند تا صلاح سهامدار را رعایت کنند ما مخالفت نداریم، از طرف دیگر هم آمادگی داریم که در بورس کالا عرضه کنند. نمی توان عرضه کننده‌ای را مجبور کرد کالای خود را در بورس کالا عرضه کنند. اما اگر تعهد دارند باید به تعهد خود عمل کنند. هدف ما این است که خودروساز زیان نکند تا حقوق سهام داران حفظ شود.وی در مورد اینکه ایران خودرو طبق تعهدات خود محصولات را در بورس عرضه نکرد، گفت: با ایران خودرو برخورد می‌کنیم. این شرکت هم به سازمان دعوت شدند هم از ان ها توضیح مکتوب خواستیم اما هنوز نه رای صادر شده نه تصمیمی گرفته شده است.

عشقی با اشاره به اینکه موافقت‌نامه تاسیس بورس بین‌الملل در شورای عالی بورس صادر شده است، عنوان کرد: چند شرط تعیین شده است که اگر اجرایی شود بورس بین‌الملل تاسیس خواهد شد. البته درخواست دادند اجرای برخی شروط را به تاخیر بندازیم، ما مانع خاصی نداریم اگر شروط را محقق کنند و لیست سهام داران تکمیل شود و زمان بندی تحقق شروط را اعلام کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه در مورد پذیرش شرکت‌های مبتنی بر اقتصاد دیجیتال در بازار سرمایه گفت: این شرکت‌ها دارایی مشهود ندارند و بر اساس دارای نامشهود ارزش تولید می‌کنند. باید سهم بازار سرمایه از این شرکت‌ها افزایش یابد البته این به معنی حمایت از این شرکت‌ها نیست. سال قبل با توجه یه حساسیت درخصوص پذیرش این شرکت ها با احتیاط اولین شرکت پذیرش شد و نتایج خوبی هم داشت. عشقی افزود: شرکت های مشابه دیگر درحال تکمیل مدارک هستند که از جمله آن‌ها دی‌جی کالا است. ضوابط پذیرش شرکت‌های اقتصاد دیجیتال سختگیرانه است که این موضوع درحال اصلاح است.

وی در مورد عرضه سهام تودلی سایپا و ایران‌خودرو توضیح داد: تصمیم‌گیری با خودروسازها است، اما تاکنون برای این مورد مراجعه‌ای به سازمان نداشتند.

وی ادامه داد : توجه داشته باشید همین الان اگر اعلام کنند که شن و ماسه هم یک دهم قیمت بازار به فروش می‌رود مردم برای خرید آن صف می‌کشند و دلالی پیش می‌آید . اگر قیمت خودرو منطقی باشد تمایلی به عرضه آن در بورس کالا نداریم.رئیس سازمان بورس افزود: اگر روال سال‌های ۱۳۹۹ تا ١۴٠٠ ادامه داشته باشد، خودروسازی باقی نمی‌ماند و باید اصلاح قیمتی در قیمت کارخانه انجام شود. درباره کشف قیمت هم در واقع در بورس کالا سیستم حراج است اما با چند بار عرضه نمی‌توان درباره اثرگذاری آن بازار به طور قطعی صحبت کرد .

عشقی با تاکید بر اینکه در این چند نوبت عرضه خودرو در بورس، قیمت‌ها بالاتر از قیمت کف بازار نبود، گفت: در این مدت افزایش قیمت خودرو به دلیل افزایش نرخ ارز اتفاق افتاد و عرضه به اندازه نبود که در بازار آزاد اثر بگذارد. همچین از سوی دیگر وقتی ٣ الی ۴ درصد تولید سال از طریق بورس عرضه می‌شود رقمی نیست که بخواهد در کاهش قیمت خودرو اثر بگذارد اما اگر عرضه‌ها مستمر انجام شود قیمت ها نزولی خواهد شد اما با دو الی سه بار عرضه نمی توان انتظار کاهش قیمت را داشت.


کد مطلب: 125485

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/news/125485/افزایش-دامنه-نوسان-بورس-تعیین-تکلیف-خودروسازان

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir