دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۶
کد مطلب : 126010
تقابل روسیه و چین با آمریکا و اروپا از زمین به آب گسترش می‌یابد

شرق و غرب در نبرد دریاها

حمایت غرب از جدایی طلبی تایوان علیه چین و نیز جنگ اوکراین علیه روسیه در حالی ادامه دارد که دامنه تقابل‌ها میان طرفین به عرصه دریا رسیده است چنانکه از یک سو روسیه رزمایش دریایی در آب های ژاپن برگزار کرده و از سوی دیگر چین در دریا به مقابله با رزم ناو‌های آمریکایی پرداخته است.
وزارت دفاع روسیه از آغاز رزمایش ۱۵ روزه ناوگان عملیاتی روسیه در آب‌های دریای ژاپن و دریای اوخوتسک خبر داد.وزارت دفاع روسیه در پیامی که در صفحه تلگرام خود منتشر کرده است، نوشت: «بیش از ۶۰ کشتی جنگی و کشتی پشتیبان و حدود ۳۵ هواپیمای نیروی دریایی، نیروی ساحلی و بیش از ۱۱ هزار نظامی در رزمایش نیروهای ناوگان اقیانوسیه مشارکت دارند».تنش‌ها بین ژاپن و روسیه در ماه‌های اخیر افزایش یافته و دلیل آن حمایت ژاپن از اوکراین پس از آغاز درگیری‌ها در این کشور است.
در همین حال رسانه‌ها از رصد دقیق ناوهای آمریکا توسط ناوهای چین و نزدیک شدن یکی از آن‌ها به رزمناو آمریکا خبر دادند.به دنبال تردد غیرمعمول رزمناوهای آمریکا و کانادا در تنگه تایوان، یک کشتی جنگی چین در فاصله ۱۵۰ یاردی با ناوشکن آمریکایی «یواس‌اس چانگ هون» قرار گرفت.سخنگوی ارتش چین به تازگی با هشدار به ارتش آمریکا گفت مراقب تحرکات هوایی و دریایی خود در منطقه باشد.وزیر دفاع چین ضمن هشدار درباره عواقب فاجعه‌بار هرگونه درگیری احتمالی بین واشنگتن و پکن، گفت که جهان به اندازه کافی بزرگ است که دو کشور با هم رشد و توسعه پیدا کنند. پس از آن‌که وزیر دفاع چین حاضر نشد در سنگاپور با وزیر دفاع آمریکا دیدار کند، این مقام نظامی آمریکایی گفته است که واشنگتن به فعالیت‌های نظامی نزدیک چین ادامه می‌دهد.«لوید آستین» وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در سنگاپور، محلی که امتناع وزیر دفاع چین برای گفت‌وگو با وی تأکیدی بر شکاف‌ها میان پکن و واشنگتن‌ بود، گفت که ارتش ایالات متحده آمریکا برخلاف تمایل پکن به عبور از دریاها و آسمان سراسر آسیا ادامه خواهد داد.از طرف دیگر، آستین از این تریبون برای توجیه فعالیت‌های تحریک‌آمیز ایالات متحده و متحدان این کشور در دریاها و حریم هوایی نزدیک چین استفاده کرد و خواهان تقویت اتحاد کشورهای منطقه آسیا با واشنگتن شد و متعد شد که برخلاف تمایل پکن، به حایت از تایوان ادامه دهند.
در حوزه جنگ اوکراین به عنوان میدان جنگ زمینی روسیه با غرب، وزارت دفاع روسیه گفته است که حمله گسترده ارتش اوکراین در خط مقدم منطقه دونتسک را دفع کرده است.اخیراً هفته‌هاست رسانه‌های غربی از احتمال وقوع حمله متقابل اوکراین سخن می‌گویند و اوکراین به بهانه آماده شدن برای این ضدحمله در حال دریافت تسلیحات پیشرفته غربی شامل تانک و دفاع هوایی و آموزش نیروهایش است. سخنگوی کرملین تاکید کرد، رئیس جمهور روسیه از هر پیشنهادی که به این کشور اجازه رسیدن به اهدافش در اوکراین از راه‌های صلح‌آمیز بدهد استقبال می‌کند. وزیر دفاع اندونزی طرحی را برای پایان جنگ اوکراین پیشنهاد کرد و در آن خواستار ایجاد منطقه غیرنظامی و همه‌پرسی سازمان ملل در آنچه «منطقه مورد مناقشه» خواند، شد.
خبر دیگر آنکه معاون وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه به آمریکا هشدار داد که نباید درباره فروپاشی توافقنامه‌های کنترل تسلیحاتی برای مسکو ضرب‌الاجل تعیین کنند.«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه به آمریکا هشدار داد که نباید درباره فروپاشی توافقنامه‌های کنترل تسلیحاتی به مسکو ضرب‌الاجل دهد.در این میان غرب در حالی به دنبال تقویت ناتو علیه روسیه است که دبیر کل ائتلاف ناتو روز یکشنبه تصریح کرد گفت‌و‌گوی او با رئیس جمهور ترکیه درباره پیوستن سوئد به ناتو هیچ دستاوردی نداشته است. خبر دیگر آنکه سخنگوی کرملین بار دیگرنسبت به ارسال موشک‌های دوربرد به اوکراین توسط غرب هشدار داد و افزود که ارسال اینگونه تجهیزات تشدید تنش را به همراه خواهد داشت.وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد اوکراین اقدام به آغاز عملیات نظامی گسترده کرده است.«ایگور کوناشنکوف»، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفته نیروهای مسلح اوکراین در عملیات گسترده‌ای که در پنج جبهه منطقه دونتسک آغاز کردند موفق نبودند. «یوری اشچیهول» رئیس سرویس ارتباطات ویژه اوکراین اعلام کرد که هدف کی‌یف خرید ۲۰۰ هزار فروند پهپاد طی سال جاری است.
از سوی دیگر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان دیدار با وزیر دفاع کره جنوبی، سئول را برای ارسال مهمات و تجهیزات نظامی به اوکراین تحت فشار گذاشت. در این میان در ادامه تقابل غرب با روسیه و چین، وزیر دفاع آلمان در نشست امنیتی سنگاپور از اعزام دو ناو جنگی کشورش به آب‌های اقیانوس آرام و هند خبر داد.
بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان گفت که در بحبوحه افزایش تنش بین چین و تایوان و مناقشه دوطرف بر سر دریای چین جنوبی، کشورش در سال ۲۰۲۴ دو ناو جنگی به اقیانوس هند و آرام خواهد فرستاد.پیستوریوس طی سخنانی در نشست کنفرانس امنیتی شانگری-لا در سنگاپور، گفت: کشورها باید از نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین و حفاظت از معابر بزرگ دریایی حمایت کنند. در این میان در سخنانی تامل برانگیز جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهاراتی اذعان کرد که اگر حمایت تسلیحاتی غرب از اوکراین متوقف شود, جنگ پایان خواهد یافت.در همین حال, مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اذعان کرد که بروکسل نمی‌تواند کمک‌های نظامی به اوکراین را متوقف کند زیرا «ما صلحی نمی‌خواهیم که بر اساس تسلیم شدن باشد.» اظهارات بورل درحالی منتشر می‌شود که شورای اروپا با ارائه یک میلیارد یورو (۱.۱میلیارد دلار) کمک نظامی دیگر به اوکراین که شامل گلوله‌های توپخانه با کالیبر ۱۵۵ میلی‌متری و موشک‌های تولید شده در اروپا می‌شود, موافقت کرده است.
در این میان در اقدامی تقابلی مقام‌های ارشد وزارتخانه‌های دفاع ژاپن، آمریکا، استرالیا و فیلیپین در نشستی چهار جانبه در سنگاپور درباره تحولات منطقه هند و اقیانوس آرام رایزنی و بر گسترش همکاری‌های دفاعی تاکید کردند.
در همین حال جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا نیز اعلام کرد من جدول زمانی را در این خصوص مطرح نخواهم کرد؛ زیرا همانطور که می‌دانید جنگ غیرقابل پیش‌بینی است. اتفاقاتی که هم‌اکنون در میدان نبرد رخ می‌دهند، تاثیر بسزایی بر روند مذاکرات خواهند گذاشت. اما درنهایت درگیری اوکراین در پای میز مذاکره به اتمام خواهد رسید.
واشنگتن قصد دارد به کی‌یف کمک کند تا حد امکان در میدان نبرد پیشرفتی داشته باشد تا درنهایت بتواند «مطلوب‌ترین موقعیت» را در میز مذاکرات صلح آینده به‌دست آورد. ما معتقدیم که ضدحملات اوکراین به این کشور اجازه خواهند داد تا کنترل مناطق حائز اهمیتی را بازپس بگیرد.همچنین وزارت دفاع بریتانیا در تازه ترین ارزیابی خود از جنگ اوکراین گفته است که روسیه در ماه گذشته میلادی از بیش از ۳۰۰ پهپاد شاهد-۱۳۶، ساخت جمهوری اسلامی ایران برای هدف قرار دادن اوکراین استفاده کرده است.وزارت دفاع بریتانیا گفته این بیشترین میزان استفاده از پهپادهای شاهد در جنگ روسیه علیه اوکراین بوده است.
https://siasatrooz.ir/vdchz-nzv23nivd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما