شنبه ۲۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۶
کد مطلب : 127037

تدارک برای «مهر» پایتخت

تدارک برای «مهر» پایتخت
استاندار تهران با تأکید بر اینکه طرح شناورسازی ساعت کاری ادارات در حال حاضر اجرا می‌شود و تداوم خواهد داشت، گفت: مدارس طبق برنامه گذشته با همین ساعت‌ها تنظیم می شود.
علیرضا فخاری در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح روند بهره‌گیری از شناورسازی برای کاهش بار ترافیک به ویژه در مهرماه و بازگشایی مدارس گفت: در استان تهران قائل به شناورسازی ساعات آغاز به کار دستگاه‌های مختلف هستیم و در حال حاضر نیز اجرا می‌شود. طرح شناورسازی ساعت کاری ادارات و مراکز آموزشی مدل موفقی در کنترل ترافیک است و ضرورت دارد این طرح ادامه یابد. وی افزود: به این ترتیب صبح‌ها از ساعت ۷ تا ۹ صبح برای افرادی که می توانند وقت خود را تنظیم کنند به مسئولین ادارات این اختیار داده شده که نسبت به اعمال شناورسازی آغاز به کار اقدام کنند.
استاندار تهران ادامه داد: به نظر می‌رسد شناورسازی ساعت شروع به کار ادارات هنوز به عادت گذشته نرسیده و چنانچه منظم شود از این مشکل بیرون می آییم. سال گذشته این طرح موجب کاهش ۳۰ درصد ترافیک صبحگاهی در تهران شد که تلاش داریم با مدیریت ساعت کاری ادارات و مراکز آموزشی امسال این طرح را با کیفیت بهتری اجرا کنیم.
استاندار تهران درباره ساعت آغاز به کار مدارس نیز گفت: مدارس طبق برنامه گذشته با همین ساعت‌ها تنظیم می‌شود و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

جزئیات تمهیدات ترافیکی ستاد استقبال از مهر در تهران
مدیرکل حمل و نقل عمومی و امور مناطق شهرداری تهران نیز اقدامات شهرداری تهران برای آغاز سال تحصیلی جدید را تشریح کرد و گفت: رایگان بودن بلیت مترو و اتوبوس برای دانش آموزان و دانشجویان در مهرماه، ورود۴۳۰ اتوبوس اورهال شده به تهران و توزیع بار و کالا بعد از ساعت ۱۰ صبح از تمهیدات ترافیکی ستاد استقبال از مهر شهرداری تهران برای سال تحصیلی جدید است.
مهدی گلشنی افزود: شهرداری تهران ستاد استقبال از مهر را هر ساله در آستانه مهر ماه تشکیل می‌دهد تا هماهنگی‌های لازم برای افزایش آمادگی انجام شود که امسال نیز این ستاد از مرداد ماه تشکیل شده و ذیل آن پنج کارگروه در حوزه شناورسازی ساعت کار، کارگروه اطلاع رسانی و آموزش، کارگروه خدمات عمومی، کارگروه سرویس مدرسه و کارگروه بار و کالا تشکیل شده است.
وی با بیان اینکه این پنج کارگروه فعالیت‌های خود را به صورت مستمر انجام داده و مصوباتی داشته‌اند، گفت: در قالب هماهنگی‌های انجام شده با کارگروه‌ها برنامه‌هایی برای مهار ترافیک در ابتدای مهر ماه اندیشیده شده است که به واسطه آن موضوع رایگان شدن بلیت مترو و اتوبوس برای دانش آموزان و دانشجویان در مهر ماه از این مصوبات بوده است.
مدیرکل حمل و نقل عمومی و امور مناطق شهرداری تهران با بیان اینکه از شهردار تهران تأییدیه گرفته‌ایم که اگر شهروندان از طریق سامانه «شهرزاد» اقدام به خرید و شارژ کارت بلیت کنند مشمول ۳۰ درصد تخفیف در مهر ماه می‌شوند، اظهار کرد: البته این مهم نیازمند اخذ مصوبه شورای شهر است.

ورود ۴۳۰ اتوبوس اورهال شده به تهران
گلشنی با بیان اینکه ۵۰ مسیر ایستگاه اتوبوس در خط ویژه با استفاده از روش‌های نوین کف سازی و بهسازی شده است، گفت: حدود ۴۳۰ دستگاه اتوبوس اورهال شده است و تا ابتدای مهر ماه این اتوبوس‌ها به چرخه حمل و نقل عمومی وارد می‌شوند که تغییرات محسوسی در سطح شهر ایجاد خواهد شد و جان تازه‌ای به ناوگان اتوبوسرانی تزریق می‌شود.
مدیرکل حمل و نقل عمومی و امور مناطق شهرداری تهران همچنین از راه‌اندازی شاتل سرویس‌ها با استفاده از ون‌های جدید گفت: برای اول مهر ماه در خطوط پر تقاضا سیستم «شاتل سرویس» راه‌اندازی می‌شود.

توزیع بار و کالا بعد از ساعت ۱۰ صبح
وی همچنین با بیان اینکه مصوبه شورای ترافیک در خصوص نحوه توزیع بار و کالا اخذ شده است، گفت: بر این اساس ساعت توزیع بار و کالا در مهر ماه از ساعت ۱۰ صبح به بعد خواهد بود که البته اجرای این مهم نیازمند حمایت پلیس است که دوستان ما در پلیس راهور قول مساعد دادند که این اتفاق می‌افتد که قطعا تغییر ساعت توزیع بار و کالا می‌تواند در مهار ترافیک در ساعت پیک کمک کننده باشد. گلشنی با بیان اینکه در موضوع شناورسازی نیز با مصوبه هیات وزیران ساعت کار کارکنان دولت شناور می‌شود، گفت: اخیرا نیز جلسه‌ای در استانداری برگزار کردیم و از آنها خواستیم که بررسی‌های لازم را انجام دهند تا اگر احیانا دستگاهی این شناورسازی را اجرایی نکرده برای مهر ماه این مهم را انجام دهد تا از پیک ترافیک مهر ماه عبور کنیم.

ورود ۶ قطار اورهال شده مترو
وی همچنین از ورود شش رام قطار اورهال شده خبر داد و گفت: ورود این قطارها در کاهش سرفاصله‌ها موثر خواهد بود و این در حالیست که شرکت بهره برداری مترو قول داده است که پله‌های برقی برای آغاز سال تحصیلی بدون مشکل باشد و در جلسه اخیر نیز اعلام کردند که میزان رفع نقص و اورهال پله‌های برقی مترو به حدود ۹۸.۵ درصد رسیده است.
گلشنی در خصوص آمادگی سیستم‌های هوشمند نظارتی همچون چراغ‌های راهنمایی و دوربین‌های سطح شهر برای مهر ماه اظهار کرد: در این بخش مسیر خوبی را طی کردیم به گونه‌ای که با قول مساعد شرکت کنترل ترافیک میزان خرابی دوربین‌های نظارتی در مهر ماه به کمتر از ۵۰ عدد می‌رسد که در کنترل وضعیت ترافیکی شهر بسیار موثر است.
مدیرکل حمل و نقل عمومی و امور مناطق شهرداری تهران همچنین از اختصاص شش خط معاینه فنی ویژه سرویس مدارس خبر داد و گفت: بررسی‌ها نشان داده که برخی مدارس گره ترافیکی ایجاد می‌کنند؛ به گونه‌ای که به دلیل داشتن دانش آموز زیاد و یا حجم بالای تردد خودروها و سرویس‌ها برای سوار و پیاده کردن این دانش آموزان ترافیک ایجاد می‌شود که از کمیته‌های استقبال از مهر در مناطق خواسته‌ایم که این مدارس را شناسایی کنند و برنامه مدیریت ترافیکی برای آنها در نظر بگیرند.
وی با بیان اینکه هماهنگی با آموزش و پرورش انجام شده است تا از حیاط اینگونه مدارس برای سوار و پیاده شدن دانش آموزان از سرویس مدرسه استفاده شود، گفت: وقتی سرویس مدرسه دانش آموز را در معبر پیاده می‌کند این باعث ایجاد صف در حرکت خودروها و نهایتا ایجاد ترافیک می‌شود که از شهرداران مناطق و شورای مدارس خواسته‌ایم که این مشکل را حل کنند.
https://siasatrooz.ir/vdchxqnzq23nivd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما