جمعه ۲۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۱
کد مطلب : 127643
در دیدار وزاری خارجه ایران و فرانسه مطرح شد:

هشدار به پاریس درباره گسترش دامنه جنگ در منطقه

هشدار به پاریس درباره گسترش دامنه جنگ در منطقه
وزیر خارجه درباره دیدارش با همتای فرانسوی در ژنو گفت: هشدار دادیم در صورت تداوم وضعیت در غزه، هر احتمالی از جمله گسترش بیشتر دامنه جنگ متصور است.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به دیدارش با کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه در ژنو نیز اشاره کرد و گفت: امروز گفت‌وگوهای صریح، روشن و مهم با خانم کانرین کولونا وزیر خارجه فرانسه در ژنو داشتیم و به خوبی روشن ساختیم که شما نمی توانید در کنار آمریکا فقط از اقدام حماس سخن بگویید، حماس از نظر ما یک جریان و حرکت فلسطینی آزادیبخش در مقابل اشغالگری است. البته ما کشتار زنان کودکان را در هر حای جهان همواره محکوم کردیم، ولی سکوت آمریکا و برخی کشورهای غربی نسبت به کشتار بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ کودک و چند هزار زن که معنایی جز نسل‌کشی در فلسطین ندارد، قابل تحمل نیست.
امیرعبداللهیان افزود: ما و ایشان اتفاق نظر داشتیم که دامنه جنگ نباید گسترش یابد و بایستی بر ابتکارات سیاسی که برای توقف جنایات جنگی، تبادل اسرا و ارسال کمک‌های انساندوستانه تمرکز دارد، همه طرف‌ها اهتمام و جدیت لازم را به خرج دهند. وزیر خارجه همچنین در پایان اظهار داشت: اما هشدار دادیم در صورت تداوم این وضعیت، هر احتمالی و از جمله گسترش بیشتر دامنه جنگ متصور است. در همین حال وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه آمریکایی «سی‌بی‌اس» گفت ایالات متحده با حمایت از رژیم صهیونیستی، جنگ در غزه را تشدید کرده است.
 به گزارش شبکه «سی‌بی‌اس»، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با این شبکه آمریکایی، مسؤول بودن ایران در حمله پهپادی در دریای سرخ که ظاهراً هدف آن ناوشکن موشکی آمریکا بود را رد کرد. پنتاگون در بیانیه‌ای ادعا کرد این پهپاد که منشاء آن یمن بود، بامداد چهارشنبه توسط ناو «یواس‌اس توماس هادنر» در حالی که به سمت آن در حرکت بود، سرنگون شد.
امیرعبداللهیان در اشاره به درگیری‌های جاری بین رژیم صهیونیستی و حماس گفت: ما واقعاً نمی‌خواستیم این بحران گسترش یابد؛ اما ایالات متحده با حمایت از اسرائیل جنگ در غزه را تشدید کرده است. یمن خودش تصمیم می‌گیرد و مستقل عمل می‌کند. وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤالی درباره عملیات «طوفان الاقصی» هم گفت: آنچه حماس انجام داد مبتنی بر حق مشروعش برای دفاع از خود بود. به نوشته این گزارش، امیرعبداللهیان در پاسخ به این که آیا ایران از گروه‌های شبه‌نظامی در غرب آسیا حمایت می‌کند، گفت: این گروه‌ها در عراق و سوریه که به منافع آمریکا حمله می‌کنند، خودشان تصمیم گرفته‌اند.
 امیرعبداللهیان همچنین در بخش دیگری از این مصاحبه که هنوز به صورت کامل منتشر نشده، بر مخالفت با کشتار زنان و کودکان در همه جا تاکید کرد.حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی به منظور دیدار و گفت‌وگو با برخی از مقامات سازمان‌‌ ملل در ژنو حضور یافته بود ماه طی سخنانی در جمع تعدادی از مقامات سازمان ملل، مسؤولان نهادهای بشردوستانه، نهادهای مذهبی، اساتید دانشگاه و برخی سفرای خارجی مقیم ژنو درباره تحولات جاری در فلسطین و تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه به ایراد سخنرانی پرداخت و از مرکز گفت‌وگوی بشردوستانه ژنو به خاطر میزبانی این گفت‌وگو قدردانی کرد و گفت: ما در شهر ژنو که به عنوان مرکز جهانی مباحث بشردوستانه اشتهار یافته است و در سازمانی که هم عنوانش "گفتگوهای بشردوستانه" است و هم ماموریت و مسؤولیتش "رسیدگی به امور بشردوستانه" تعریف شده، می خواهیم راجع به فوری ترین فاجعه بشردوستانه روز جهان یعنی غزه بحث کنیم.  
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ژنو، محل توسعه و تدوین مهمترین دستاوردهای تمدن انسانی برای اندکی انسانی‌تر کردن جنگ بوده است، اظهار داشت: کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو ۱۹۴۹ به عنوان عصاره کوشش تاریخی نوع بشر برای قاعده مندکردن انسانی منازعات مسلحانه به شمار می‌آید که به موجب ماده یک مشترک آنها همه دولت‌ها نه تنها موظف به رعایت قواعد آن هستند، بلکه باید نسبت به رعایت آنها توسط دیگران نیز اطمینان حاصل کنند.
وزیر خارجه گفت: اصل «رعایت و حصول اطمینان از رعایت» (Respect and Ensure Respect) یک اصل کلیدی در حقوق درگیری‌های مسلحانه است. مضافا اینکه، ژنو محل تدوین دو پروتکل الحاقی به کنوانسیون‌های ژنو هم است. به موجب پروتکل شماره یک 1977، نبرد مسلحانه مردمان تحت اشغال خارجی یا مردمان تحت سلطه آپارتاید برای کسب حق تعیین سرنوشت به مثابه منازعه مسلحانه بین‌المللی مشمول قواعد و اصول حقوق جنگ شده است.
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: از این منظر مقاومت فلسطین یک حرکت آزادیبخش و مشروع است، نه گروه تروریستی. نکته دیگر اینکه هیچ منطق و مبنایی برای حق دفاع مشروع قائل شدن برای رژیم اشغالگر وجود ندارد.
وی در ادامه خطاب به حاضران اضافه کرد: امروز صحبت از حقوق بشردوستانه بین‌المللی و ضرورت رعایت آن، یک بحث نظری و انتزاعی نیست. برعکس، امروز دقیقا یکی از آن مقاطع خطیری است که نشان دهیم آنچه سال‌ها در کنفرانس‌های دیپلماتیک و محافل آکادمیک در مورد آن صحبت کرده‌ایم و محاسنش را برشمرده‌ایم، در عرصه عملی کاربرد دارد و معتبر شمرده می‌شود.وزیر خارجه عنوان کرد: جایگاه و اعتبار حقوقی و اخلاقی حقوق بشردوستانه بین‌المللی در معرض آزمونی بس خطیر قرار گرفته است. اجازه ندهیم که یک موجودیت اشغالگر و آپارتاید حرمت و اعتبار نظامات بین‌المللی در حوزه حقوق بشردوستانه را چنین بی محابا به چالش بکشد و به سخره گیرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: همه ما به عنوان نمایندگان دولت‌ها و همه ما به عنوان انسان، برای توقف قانون شکنی فاجعه باری که هر لحظه در کار انهدام و کشتار و تخریب است، وظیفه و مسؤولیت داریم. ماده یک مشترک کنوانسیون‌های چهارگانه ۱۹۴۹ ژنو تکلیف را مشخص کرده است. ماده یک کنوانسیون مقابله با نسل کشی نیز وظیفه قانونی دولت‌ها برای پیشگیری از ژنوساید (نسل‌کشی) را روشن کرده است، وظیفه‌ای که بنا به نظر صریح دیوان بین‌المللی دادگستری، ماهیتی فراسرزمینی دارد.
وی در ادامه با بیان اینکه رژیم اشغالگر نسبت به عدم رعایت و نقض فاحش حقوق بشردوستانه بین‌المللی و ارتکاب جنایاتی که همزمان وصف جنایت جنگی، جنایت نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت دارند، اصرار دارد، گفت: اما این امر نه تنها نباید باعث بی عملی ما شود، بلکه باید ما را نسبت به تعهد خود برای "حصول اطمینان از رعایت" قواعد کنوانسیون‌های ژنو و جلوگیری از یک نسل‌کشی تمام عیار ثابت قدم‌تر کند.
امیرعبداللهیان اضافه کرد: بی توجهی در برابر نقض‌های مستمر، آشکار و شدید حقوق بشردوستانه، ضربه‌ای غیرقابل جبران به اصل حاکمیت قانون و اعتبار حقوق بین‌الملل است.وی بیان کرد: گفته می‌شود حجم بمب‌ها و مواد منفجره استفاده شده علیه غزه در این چهل روز بیش از سه برابر قدرت انفجاری بمب‌های اتمی آمریکا در هیروشیما بوده است.
https://siasatrooz.ir/vdcay0n6e49nui1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما