سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ۰۰:۳۷
کد مطلب : 90848
سومين تيم عربي هم طعم شكست از ايران را چشيد

اقتدار بچه‌هاي خليج‌فارس

اقتدار بچه‌هاي خليج‌فارس

ملی‌پوشان ایران موفق شدند با نتیجه یک بر صفر امارات را شکست دهند تا با ۹ امتیاز و به عنوان تیم صدرنشین راهی مرحله بعد شوند.
کارلوس كي‌روش کاملا غیر‌قابل پیش‌بینی است و باید گفت که خیلی سخت است مربی‌اي بتواند دستش را بخواند. او ترکیبی کاملا جوان را راهی میدان کرده بود تا بتواند با انگیزه و نیروی جوانی امارات را شکست دهد و ایران را به عنوان تیم صدرنشین راهی مرحله بعد کند.
صدرنشینی از آن جهت برای دو تیم اهمیت داشت که تیم صدرنشین گروه به مصاف تیم قدرتمند ژاپن نمي‌رود. بازی را بازیکنان ایران شروع کردند.اماراتی‌ها که تا به حال در تورنمنت رسمی موفق به شکست دادن ایران نشده‌اند با آرامش بیشتری بازی مي‌کردند.اماراتی‌ها برای صدرنشینی نیاز به گل نداشتند و تساوی با هر نتیجه‌اي مي‌توانست آنها را به عنوان تیم اول راهی مرحله بعد کند.
نکته‌اي که درباره تیم امارات وجود داشت این است که بسیاری از کارشناسان عبدالرحمان، بازیکن این تیم را بهترین بازیکن جام تا این مرحله مي‌دانند. این بازیکن آنقدر عملکرد خوبی داشته که عادل فردوسی‌پور هم از او به عنوان بهترین بازیکن جام یاد کرده است. حتی پیمان یوسفی هم در خلال گزارشش به این نکته اشاره کرد و گفت که بچه‌های تيم‌ملي و به خصوص سروش رفیعی باید حواسشان به این بازیکن باشد.
یک بازی کاملا متعادل. البته شاگردان كي‌روش با انگیزه‌تر بودند و تمام تلاششان این بود تا در کنار گل نخوردن بتوانند دروازه شاگردان مهدی علی را باز کنند. مربی‌اي که اصالتا ایرانی است و اهل شهرستان لار. اما حالا عنوان چهارمین مربی بومی تاریخ فوتبال امارات را با خودش یدک مي‌کشد!
بچه‌هاي ایران نیاز به گل داشتند. هر‌چه از دقایق بازی مي‌گذشت حلقه محاصره تنگ‌تر و تنگ‌تر مي‌شد اما شاگردان كي‌روش بی‌گدار به آب نمي‌زدند.
در دقیقه ۱۴ سردار آزمون که مهاجم نوک ایران است یک گام کم آورد و پس از برخورد با دروازه‌بان امارات در محوطه ۱۸ قدم نقش بر زمین شد. اما حرکت او خطایی نبود که داور به خاطر آن اعلام ضربه پنالتی کند. یک دقیقه بعد حرکت زیبای پولادی و امیری از سمت چپ زمین ایران را در موقعیت خوبی قرار دارد که این ضربه را هم سردار آزمون از دست داد.
اماراتی‌ها عصبی شده بودند. این همان برنامه‌اي بود که كي‌روش در کنفرانس خبری‌اش به آن اشاره کرده بود. پرسینگ فوق‌العاده بازیکنان ایران باعث شده بود تا مدافعان امارات بارها و بارها توپ را از دست بدهند و موقعیت‌هاي مناسبی را نصیب شاگردان كي‌روش کنند. تلاش آنها حفظ توپ و به جریان انداختن بازی در کناره‌هاي زمین بود اما‌... .
هر چند که شاگردان كي‌روش دقایق ابتدایی بازی را خوب شروع نکردند اما هرچه از دقایق بازی مي‌گذشت آنها بر توپ و میدان مسلط شدند. دوندگی جوان‌هاي تيم‌ملي آنقدر خوب بود که به اماراتی‌ها اجازه نمي‌دادند در زمان مالکیت توپ تصمیم فوق‌العاده‌اي بگیرند.
در دقیقه ۲۸ اماراتی‌ها صاحب یک ضربه ایستگاهی شدند تا شاید بتوانند از طریق ضربات آزاد برای دروازه علیرضا حقیقی خطرساز شوند.این ضربه با سری که پولادی به توپ زد راهی کرنر شد. مدافعان تيم‌ملي این ضربه کرنر را با دفعی ناقص دوباره راهی کرنر کردند. روی همین ضربه بود که عمر بازیکن تيم‌ملي امارات موقعیتی خطرناک را به دست آورد. او با دریبل چند بازیکن در پشت محوطه ۱۸ قدم نزدیک بود خطرساز شود که هوشیاری مدافعان باعث دفع توپ شد.
در این دقایق اماراتی‌ها بهتر کار مي‌کردند و با ارسال توپ به کناره‌ها سعی داشتند تا از این مناطق به دروازه ایران نزدیک شوند.
حمله‌هاي شاگردان كي‌روش فروکش کرده بود و توپ و میدان بیشتر در اختیار بازیکنان امارات بود.آنها با دادن پاس‌هاي کوتاه به هم (آن هم در زمین خودی) تمام تلاششان این بود که نتیجه را در نیمه نخست کنترل کنند.
در دقیقه ۳۵ آنها در پشت محوطه ۱۸ قدم و روی حمله‌اي که از کناره‌ها انجام دادند صاحب ضربه آزادی دیگری شدند که این ضربه پس از برخورد با مدافعان تيم‌ملي موقعیتی دیگر را نصیب اماراتی‌ها کرد. موقعیتی که باعث شد تا کاپیتان ایران مجبور شود بازیکن آنها را با خطا سرنگون کند و این بار در موقعیت بهتری، ضربه آزاد را نصیب شاگردان مهدی علی کند.
احمد خلیل پشت این ضربه ایستاد و توپ را به پای مدافعان ایران کوبید تا این موقعیت هم برای آنها از دست برود. باید گفت که قرمز‌پوش امارات در دقایق پایانی نیمه نخست بهتر از شاگردان كي‌روش بازی کردند، آنها شرایط را طوری رقم زده بودند که مدافعان تيم‌ملي برای تصاحب توپ مجبور مي‌شدند روی اماراتی‌ها خطا کنند.
در دقیقه ۴۲ خسرو حیدری موفق شد یک ضربه کرنر را برای ایران به دست بیاورد. ضربه‌اي که هم فشار را از روی تیم برداشت هم باعث شد تا بچه‌ها یکی دو موقعیت مناسب را به دست بیاورند.این کرنر با دفع ناقص اماراتی‌ها کرنر دیگری را نصیب ایران کرد که ضربه سر جهانبحش پس از برخورد به مدافعان حریف به سردار آزمون رسید که او هم نتوانست در ریباند توپ را وارد دروازه امارات کند.
با شروع نیمه دوم ایران بازی را بهتر شروع کرد. شاگردان كي‌روش نیاز به گل داشتند و باید حمله مي‌کردند. آنها در همان دقایق ابتدایی نیمه دوم صاحب چند موقعیت و کرنر شدند که متاسفانه نتوانستند از آنها استفاده کنند.
با این حال و پس از شروع توفانی ایران در نیمه دوم این اماراتی‌ها بودند که با تکیه بر آرامشی که داشتند کمی مسلط تر بازی مي‌کردند. در دقیقه ۵۷ کارلوس كي‌روش دست به یک تغییر زد. او علیرضا جهانبخش را از بازی بیرون کشید و وریا غفوری را جانشینش کرد.
اماراتی‌ها توپ و میدان را در اختیار داشتند و این اتفاق برای ایران خوشایند نبود. كي‌روش تصمیم گرفت تا یک تعویض دیگر هم انجام بدهد. او اشکان دژاگه را جانشین خسرو حیدری کرد تا قدرت تهاجمی تیم ایران را بالا ببرد.
با این حال این تیم تفاوت زیادی با نیمه نخست داشت. به نظر خود كي‌روش هم به این نتیجه رسیده بود که تیمش در خط حمله قدرت لازم را ندارد. او به همین دلیل تصمیم گرفت تا رضا قوچان‌نژاد را هم به زمین بیاورد تا با تمام قوا به دروازه امارات حمله کنند. او جانشین سردار آزمون شد تا شاید بتواند گره‌گشای تيم‌ملي باشد.
بازی به دقیقه ۷۵ رسیده بود و این اماراتی‌ها بودند که بیشتر صاحب توپ و میدان بودند.
سه دقیقه بعد، علی مبخوت نفس ایرانی‌ها را در سینه حبس کرد. ضربه شوت او با اختلاف کمی راهی اوت شده تا خیال میلیون‌ها ایرانی راحت شود. بازی توازن خاصی نداشت اما از دقیقه ۷۹ تا ۸۱ شاگردان كي‌روش دوباره فشار روی دروازه امارات را آغاز کردند. آنها یکی دو موقعیت ایده‌آل را از دست دادند و حتی یک بار هم اگر درخشش دروازه‌بان اماراتی نبود شاید الان دروازه آنها باز شده بود.
شاگردان كي‌روش در نیمه دوم خیلی دیر به فکر حمله کردن افتادند. پاس‌هاي از کنار امیری و غفوری و حرکات انفرادی دژاگه موقعیت‌هاي خوبی را نصیب ایرانی‌ها کرد اما هیچ‌کدام از این موقعیت‌ها تيم‌ملي را به گل نرساند.
در دقیقه ۸۶ پرتاب بلند آندرانیک تیموریان نزدیک بود با موقعیت ایده‌آلی که نکونام فراهم کرد به گل تبدیل شود که این موقعیت با دفع مدافعان امارات از دست رفت.
دقایق و ثانیه‌ها به تندی مي‌گذشت. ایران برای صدرنشینی نیاز به گل داشت. همه منتظر بودند تا اینکه در دقیقه ۹۱ باز هم رضا قوچان‌نژاد در نقش ستاره نجات ظاهر شود. ارسال کوتاه تیموریان از توپ برگشتی یک کرنر که به سود ایران اعلام شده بود باعث شد تا گوچی با یک ضربه سر فنی و دقیق دروازه امارات را باز کند.
ایران با سه امتیازی که از این بازی گرفت صدرنشین گروه خودش شد و به احتمال فراوان در مرحله بعدی جام ملت‌هاي آسیا به مصاف عراق یا اردن مي‌رود.

https://siasatrooz.ir/vdcivva3.t1au52bcct.html
نام شما
آدرس ايميل شما