کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نه غزه، نه لبنان، جانم فدای اوکراین!

بودجه خانوادگی شما، توانایی شما در پر کردن باک بنزین، هیچ­ کدام نباید به این موضوع بستگی داشته باشد که...

29 فروردين 1401 ساعت 19:55


«بودجه خانوادگی شما، توانایی شما در پر کردن باک بنزین، هیچ­ کدام نباید به این موضوع بستگی داشته باشد که یک دیکتاتور از آن طرف دنیا اعلام جنگ می کند و مرتکب نسل کشی می شود». این آخرین صحبت‌های رئیس جمهور آمریکا در مورد گرانی فزاینده ایست که بعلت وضع تحریم‌های شدید علیه روسیه، گریبانگیر مردم کشورش شده است. تورمی که در ۴۰ سال گذشته در آمریکا و در ۳۰ سال گذشته در اروپا بی سابقه بوده و قیمت­های سوخت در آن، ظرف چند هفته چند برابر شده است. با این حال، مقامات آمریکایی و اروپایی همچنان مردم خود را به مصرف کمتر و صرفه جویی بیشتر فرا می خوانند تا بتوانند برای دفاع از اوکراین، تحریم‌های بیشتری را علیه روسیه اعمال کنند. کار به جایی رسیده که مقامات آلمانی از مردم خود می خواهند دوش آب گرم نگیرند! و مقامات ایتالیایی برای خانه‌ها، محدوده مجاز دمایی تعیین کنند!
دفاع از اوکراین! مقدس ترین شعار این روزهای کشورهای غربی شده است. آرمانی که بخاطر آن نه تنها گرانی و کمبود سوخت و مواد غذایی را تحمل می کنند، بلکه دهها هزار داوطلب دفاع از اوکراین را در سراسر جهان بسیج کرده و به این کشور گسیل می نمایند. همچنین از جیب مالیات دهندگان خود، میلیاردها دلار تسلیحات رایگان در اختیار این کشور قرار می دهند.
عجیب است! چقدر تاریخ زود تکرار می شود!؟ و البته عبرت آموز! همان‌هایی که حضور مدافعانی از افغانستان و پاکستان تا ایران و عراق و لبنان را در سوریه برای مقابله با داعش و النصره به باد انتقاد می گرفتند، سینه چاک حمایت از اوکراین شده اند. همان‌هایی که شبانه روز اینگونه تبلیغ می کردند که: «ملت ایران، پول شما را دارند به غزه و لبنان می دهند»، مالیات‌های ملت شان را وقف اوکراین کرده اند! همان‌هایی که به مردم ما توصیه می کردند برای رهایی از تحریم و فشارهای اقتصادی، دست از آرمان‌های خود بکشند، به اسم آرمان مبارزه با ظلم و سلطه طلبی، مردم خود را به تحمل مشکلات و گرانی‌ها فرا می خوانند.
اینگونه به نظر می رسد که شرایط این روزهای دولت‌های غربی، خیلی شبیه شرایط جبهه مقاومت در بحران سوریه باشد. مدافعان حرم خون خود را تقدیم می کردند تا از جان و مال و ناموس شیعه و سنی و مسیحی و ایزدی در برابر وحشی ترین و خونخوارترین انسان‌های تاریخ دفاع کنند و اکنون مدافعان اوکراین کشته می شوند تا از مردم مظلوم و مورد تجاوز اوکراین حمایت کنند. اما در حقیقت شباهت چندانی وجود ندارد.
دولت‌های غربی اینگونه به مردم شان تلقین می کنند که فشارهای اقتصادی این روزها، بهایی است که برای آرمان آزادی و حقوق بشر می دهند اما حقیقت بسیار متفاوت است. در حقیقت، مردم اروپا و آمریکا بهای آرمان دیگری را می دهند. آرمانی که قبل از شروع جنگ، بارها همین رهبران اروپایی و آمریکایی در پاسخ به اصرارهای پوتین برای انصراف اوکراین از پیوستن به ناتو به آن اشاره کردند: «حق اوکراین برای تعیین متحدان خود».
جنگ اوکراین می توانست شروع نشود و خون مدافعان اوکراین می توانست به زمین نریزد اگر دولت‌های اروپایی و آمریکا به تعهد ۳۰ سال پیش خود به گورباچف مبنی بر عدم پیشروی ناتو عمل می کردند. اما از جنگ سوریه گریزی نبود، چون حقیقت دو ایدئولوژی صهیونیسم و وهابیت، تجاوز، ویرانگری و خونخواری است. از زمانی که استعمار انگلیس نطفه این دو را در منطقه ما گذاشت و از زمانی که استکبار آمریکا به این دو پر و بال داد، این منطقه یک روز خوش ندیده است. البته هستند ساده لوحانی که فکر میکنند اگر جبهه مقاومت، سوریه را دو دستی تقدیم اسراییل و عربستان میکرد، داعش و النصره پدید نمی آمد. آن‌هایی که حتی اینقدر تاریخ نمی دانند که بفهمند ریشه پدیده‌های شومی مثل اسراییل و صدام بعثی و القاعده و ... در منطقه ما از کجاست، انتظار داشتند با تقدیم دو دستی سوریه و عراق و لبنان به پدر و مادرهای داعش و النصره، آینده ملت مان را تباه کنیم!
جنگ اوکراین و بحران سوریه فقط یک شباهت دارند، هر دو محصول زیاده خواهی و سیری ناپذیری قدرت‌های غربی هستند. اوکراین ویران شد چون میخواستند روسیه را محاصره کنند و سوریه ویران شد چون میخواستند متحدان ایران را نابود کنند. همان‌هایی که وجود هیچ رقیبی را در جهان تحمل نمی کنند. همان‌هایی که زیر پرچم دروغین آزادی و دموکراسی و حقوق بشر، بزرگترین جنایت‌های تاریخ را مرتکب شدند. آن‌ها با همین شعارهای دروغین، عراق و افغانستان را اشغال کرده و سر آخر فقط ویرانه‌هایی بر جای گذاشتند.

نویسنده: حسین رجائی


کد مطلب: 122311

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/note/122311/نه-غزه-لبنان-جانم-فدای-اوکراین

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir