سه شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۰
کد مطلب : 123355

پیام یک دوره‌گردی

لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در سفر دوره‌ای راهی افریقا شده است. سفارت روسیه در مصر در حساب توئیتری خود نوشت که...
لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در سفر دوره‌ای راهی افریقا شده است. سفارت روسیه در مصر در حساب توئیتری خود نوشت که لاوروف در چارچوب تور پنج روزه خود که شامل اتیوپی، اوگاندا و کنگو نیز می‌شود، در یک سفر رسمی وارد قاهره شده است.
لاوروف پیشتر اعلام کرده بود که نشست بعدی روسیه و آفریقا در سال ۲۰۲۲ در یک کشور آفریقایی برگزار می‌شود و در همین رابطه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفته که همکاری با کشورهای آفریقایی راهبردی و بلندمدت است و توسعه روابط با کشورهای آفریقایی و سازمان‌های منطقه‌ای قاره آفریقا یکی از اولویت‌های سیاست خارجی روسیه است.وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر خود به قاهره در شورای اتحادیه عرب که در سطح نمایندگان برگزار می‌شود، سخنرانی کرده است.
با توجه به این تحولات می‌توان گفت که سفر لاوروف به آفریقا و البته حضور در نشست اتحادیه عرب دارای پیام‌های متعددی است که بخش اصلی آن را نقش آفرینی روسیه در معادلات جهانی تشکیل می دهد. لاوروف یک هفته پس از سفر بایدن به ریاض و دیدارش با سران شورای همکاری خلیج فارس بعلاوه عراق، اردن و مصر و نیز سفر پوتین به تهران صورت گرفته است لذا می‌توان گفت که روسیه با این اقدام از یک سو بر آن بوده تا این مسئله را که جنگ اوکراین مانع از ادامه سیاست خارجی این کشور در سایر نقاط جهان نمی‌شود را مطرح سازد و از سوی دیگر تضعیف یک جانبه گرایی آمریکایی را به نمایش گذارد.
به عبارتی لاوروف با طرح مباحثی همچون چرایی جنگ اوکراین و نیز مسئله انرژی، اصل چند جانبه گرایی جهانی را پیگیری کرده است که میزبانی اتحادیه عرب از وی نمودی از این وضعیت و تضعیف جهانی آمریکا حتی در میان متحدانش است. این امر زمانی بیشتر نمود می‌یابد که پس از سفر بایدن به منطقه، بن سلمان ولیعهد سعودی در تماس تلفونی با پوتین بر هماهنگی میان تولید کنندگان نفت بر اساس توافقات اوپک تاکید نمود. به هر تقدیر می‌توان گفت که سفر لاوروف حامل پیام رویکرد جهانی روسیه است که بعد دیگری از تقابل میان مسکو و غرب را اشکار می‌سازد و در آینده می‌تواند ابعاد گسترده‌تری نیز بیابد.

نویسنده: سید مهدی لنکرانی
https://siasatrooz.ir/vdcgnw9qnak9xw4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما