کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

پیامدهای یک توافق

در سخنانی تامل برانگیز مکرون رئیس جمهور فرانسه با انتقاد از توافق امنیتی سه جانبه بین استرالیا...

28 آبان 1401 ساعت 19:09


در سخنانی تامل برانگیز مکرون رئیس جمهور فرانسه با انتقاد از توافق امنیتی سه جانبه بین استرالیا، آمریکا و انگلیس موسوم به آکوس، دادن زیردریایی‌های هسته‌ای به استرالیا را غیرقابل پذیرش خواند.
این سخنان از سوی مقامات فرانسوی در حالی مطرح شده است که بخشی از این موضع را می توان برگرفته از هزینه‌هایی دانست که به فرانسه به دلیل لغو توافق فرانسه و استرالیا برای ساخت زیر دریایی دانست که مبلغی بالغ بر دهها میلیارد دلار برآورد می‌شود.
در کنار این مسئله نکته مهم محور توافق آکوس است که در سخنان مکرون مشاهده می‌شود. مکرون، عنوان می‌کند که استرالیا پس از آنکه توافقش را با پاریس برای ساخت چندین زیردریایی دیزلی بهم زد و به جایش با آمریکا و انگلیس برای ساخت زیردریایی‌های اتمی وارد معامله شد، خودش را در مواجهه هسته‌ای با چین قرار داد.به گفته مکرون، توافق اولیه استرالیا با فرانسه حالت تقابلی با چین نداشت چون آنها زیردریایی‌های اتمی نبودند اما با تصمیم اسکات موریسون، نخست وزیر وقت استرالیا در برهم زدن معامله با فرانسه، کانبرا وارد تقابل اتمی شد.
رئیس جمهوری فرانسه به پایگاه خبری بلومبرگ گفت که "پیمان آکوس یک سیگنال بزرگ مضطرب کننده برای ماست" و این را گفت که معامله مذکور زنجیره‌های تامین نظامی برای کانبرا را ناممکن می‌سازد و آکوس، پیمانی نیست که به تعهداتش عمل شود. نکته مهم این سخنان آن است که طرح آکوس نه یک طرح ساده برای ساخت زیر دریایی بلکه اقدامی برای تولید زیر دریایی هسته‌ای است یعنی زیردریایی که اقیانوس آرام را با تهدیدات و رقابت هسته‌ای مواجه خواهد ساخت.
اکنون این سوال مطرح می‌شود که کشورهای غربی که مانع دست یابی سایر کشورهای به دانش صلح آمیز هسته‌ای می شوند چگونه چنین توافقی با استرالیا امضا می‌کنند؟
در همین حال آژانس که مسئول امنیت هسته‌ای جهان است چگونه در برابر این اقدام سکوت کرده و اقدامی برای لغو این طرح نداشته است؟ این رفتارها بار دیگر بیانگر ماهیت سیاسی رویکرد غربی‌های و آژانس در قبال دانش هسته‌ای است که نه بر اساس امنیت جهان بلکه بر اساس منافع سلطه طلبانه آنها شکل می‌گیرد.

نویسنده: فرامرز اصغری


کد مطلب: 124411

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/note/124411/پیامدهای-یک-توافق

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir