يکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۷
کد مطلب : 124428

تکرار یک جنگ افروزی

ریشی سوناک نخست‌وزیر انگلیس، در سفری از پیش اعلام نشده شنبه به کی‌یف رفته و با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین، دیدار کرد...
ریشی سوناک نخست‌وزیر انگلیس، در سفری از پیش اعلام نشده شنبه به کی‌یف رفته و با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین، دیدار کرد. حال این سوال مطرح است که چرا این سفر صورت گرفته و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ نگاهی به مواضع دولتمردان انگلیس طی ماه‌های اخیر از جانسون گرفته تا لیز تراس و اکنون سوناک نشان می‌دهد که هدف راهبردی انگلیس دمیدن بر آتش جنگ اوکراین است. هر چند که انگلیس با بحران‌های قابل توجه اقتصادی و اجتماعی مواجه است که نمود آن را در اعتصاب و اعتراض‌های خیابانی در کنار افزایش تورم بی سابقه طی چند دهه اخیر بویژه در حوزه غذا و انرژی می‌توان مشاهده کرد اما سران انگلیس همچنان راهبرد جنگ را در قبال اوکراین دنبال می‌کنند.
بر همین اساس است که نخست‌وزیر انگلیس به زلنسکی قول داد تا ۱۲۵ سلاح مقابله با جت‌های هوایی و دیگر سلاح‌های هوایی به این کشور بفرستد. تخمین زده می‌شود این بسته هوایی که انگلیس به اوکراین می‎فرستد حدود ۵۰ میلیون پوند (۶۰ میلیون دلار) ارزش داشته باشد. این جنگ افروزی البته با چاشنی اتهام زنی به ایران نیز همراه است چنانکه انگلیسی‌ها با تکرار ادعا‌ها علیه ایران، مدعی شده که سلاح‌های انگلیس برای اوکراین به این کشور برای مقابله با پهپاد‌هایی که ایران به روسیه فروخته است کمک‌کننده خواهند بود. بسته جدید که ریشی سوناک قول آن را داده است، در ادامه بسته قبلی شامل هزار سلاح مقابله با موشک است که اوایل ماه جاری میلادی اعلام شده بود. انگلیس از ابتدای حملات روسیه به اوکراین که از ماه فوریه آغاز شد تاکنون حدود ۲.۳ میلیادر دلار به کی‌یف کمک ارسال کرده است.
نگاه راهبردی انگلیس به جنگ اوکراین به میزان زیادی شبیه به آمریکاست یعنی در چارچوب ادامه جنگ افروزی تعریف می‌گردد. لندن با این رویکرد با ایجاد فضای جنگی در حالی به دنبال مقابله با اعتراض‌های مردمی به نظام سلطنتی و نیز جلوگیری از استقلال خواهی اقمار ۱۴ گانه انگلیس است که همزمان نیز سعی دارد تا از این جنگ به عنوان ابزاری برای تضعیف روسیه و همزمان اتحادیه اروپا که بر اساس برگزیت از آن خارج شده، دست یابد.
در همین حال در هدفی دور دست تر این جنگ را مولفه‌ای برای فشار بر روسیه و ایران می‌داند و سعی دارد با اتهام زنی به این کشورها، سیاست تحریم و فشار علیه آنها را توجیه نماید. به هر تقدیر آنچه در سفر سوناک به کی یف مشخص شد آن است که تغییر نخست وزیر صرفا تغییر نام بوده است و وی نیز مانند تراس و جانسون همان رویکرد جنگ افزوانه را دارد و راهبرد نقش امنیت بین‌الملل را دنبال می‌کند.

نویسنده: مهسا شاه محمدی
https://siasatrooz.ir/vdcir5azvt1ar52.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما