جمعه ۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۱
کد مطلب : 124468

پیامدهای یک واژه

ر ادامه تحریم‌های متعدد و اقدامات ضد روسی کشورها و سازمان‌های اروپایی، قانون‌گذاران این قاره...
در ادامه تحریم‌های متعدد و اقدامات ضد روسی کشورها و سازمان‌های اروپایی، قانون‌گذاران این قاره قطعنامه‌ای علیه مسکو تصویب کردند.طبق گزارش رسانه‌های محلی، پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای غیر الزام‌آور، روسیه را «دولت حامی تروریسم» اعلام کرد.با اینکه اتحادیه اروپا مانند آمریکا دارای لیست کشورهای تروریستی نیست، اما ۴۹۴ قانون‌گذار اروپایی به این قطعنامه رأی موافق داده، ۵۸ نماینده رأی مخالف و ۴۴ نفر نیز رأی ممتنع دادند.
این اقدام از سوی اروپا در حالی صورت گرفته است که بانیان آن مدعی هستند که این رویکرد در جهت حمایت از اوکراین و مقابله با سیاست‌های نظامی روسیه بوده است. این ادعای به ظاهر بشر دوستانه در حالی صورت گرفته که بسیاری از کشورها از جمله اروپایی‌ها همچون مجارستان رسما با این اقدامات مخالفت و بر لزوم ادامه روابط روسیه تاکید دارند. اتحادیه اروپا از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در ماه فوریه در اوکراین چندین دور تحریم را علیه روسیه اعمال کرده اما بوداپست مخالف سیاست تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو بوده است. حاصل این تحریم‌ها وخامت مشکلات در بازار سوخت و انرژی در اروپا و افزایش بی سابقه تورم و هزینه‌های معیشیتی بوده است. این قطعنامه اروپایی‌ها از چند منظر قابل توجه است.
نخست آنکه با تروریستی خواندن روسیه همچنان هرگونه ارسال تسلیحات به اوکراین را توجیه می‌کنند در حالی که همزمان ملت‌های اروپایی را که با بحران سوخت و غذا مواجه هستند در مسیر ادامه وضعیت بحرانی مذکور قرار داده در حالی با واژه ترویسم روسی، سعی دارند مانع از اعتراضات مردمی به این بحران‌های اقتصادی شوند.
نکته قابل توجهی که در باب این قطعنامه باید مورد نظر داشت، تاثیرات آن بر عرصه بین‌الملل است. اروپا در حالی مدعی اجماع سازی علیه روسیه بوده که عملا در این عرصه با شکست مواجه شده است. سیاست‌های تحریمی اروپا و آمریکا علیه مسکو و متحدانش به نتیجه نرسیده است و کشورهای بسیاری با روسیه همکاری می‌کنند. غرب با این قطعنامه بر ان است تا هرگونه اقدام علیه متحدان روسیه را در قالب مبارزه با تروریسم تعریف نماید. رفتاری که نتیجه آن را در تحریم‌ها علیه ایران و روسیه و... می توان مشاهده کرد.
در همین حال غرب با ادعای تروریستی بودن روسیه به دنبال توسعه نظامی ناتو است که نتیجه آن نیز تشدید دامنه نظامی گری غرب در جهان و البته بحران‌های جدید برای امنیت نظام بین‌الملل خواهد بود.

نویسنده: علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdcce0qs42bqi08.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی