شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۷
کد مطلب : 125089

موازنه جدید وحشت

جمعه و شنبه گروه‌های فلسطینی در قدس اشغالی عملیات‌های استشهادی انجام داده که...
جمعه و شنبه گروه‌های فلسطینی در قدس اشغالی عملیات‌های استشهادی انجام داده که چندین کشته و زخمی برجای گذاشت. این عملیات در حالی صورت گرفت که رژیم صهیونیستی پنجشنبه عملیاتی گسترده را در جنین صورت داده و با یورش به این منطقه دهها نه فلسطینی را شهید و چندین نفر را زخمی کرد.
بر این اساس می‌توان گفت که عملیات استشهادی فلسطینی‌ها واکنشی در برابر جنایت صهیونیست‌ها بوده است. این عملیات‌ها در عمق اراضی اشغالی در حالی صورت گرفته که چند پیام مهم را با خود به همراه دارد. صهیونیست‌ها بویژه در دوران اخیر نتانیاهو با تشکیل کابینه‌ای افراطی بر این ادعا بوده‌اند که دیگر اجازه هیچ اقدامی به فلسطینی‌ها نخواهند داد و مشت آهنین پاسخ به هر حرکتی خواهد بود.
در همین چارچوب نز وقتی یک فلسطینی هفته گذشته عملیاتی صورت داد ارتش صهیونیستی با ۳۰۰ سرباز برای تخریب خانه وی اقدام کرد تا نشان دهد که پاسخی سنگین به هر اقدام فلسطینی‌ها می‌دهد. برگزاری این دو عملیات استشهادی به انتقام خون مردم جنین حکایت از آن دارد که فلسطینی‌ها موازنه وحشتی جدید را در پیش گرفته‌اند که بر اساس آن از یک سو متناسب با میزان جنایات صهیونیست‌هاست یعنی به تعدادی که آنها از فلسطینی‌ها قربانی می گیرند به همان تناسب نیز باید تلفات بپردازند.
در همین حال فلسطینی‌ها زمان و مکان عملیات را تعیین می‌کنند و دیگر برایشان تفاوتی میان اراضی اشغالی غزه و کرانه باختری وجود ندارد. صهیونیست‌ها در جنین کشتار می‌کنند و در قدس اشغالی تاوان آن را می‌دهند و این به معنای آن است که حتی در عمیق‌ترین مراکز اطلاعاتی و نظامی نیز توان مقابله با فلسطینی‌ها را ندارند. این امر به منزله توان و ظرفیت مقاومت است که توانسته است موازنه وحشت جدیدی را ایجاد نماید که معادلاتش بر اساس اصل تهاجمی و نه دفاعی تدوین می‌شوند. این مسئله به این معناست که اگر کابینه افراطی نتانیاهو بخواهد به تشدید حملات علیه فلسطینی‌ها بپردازد و یا شهرک سازی را گسترش دهد جز رویارویی با فلسطینی‌ها نخواهد داشت که در نهایت نیز پیروزی با مقاومت است.
بر این اساس عملیات‌های اخیر فلسطینی‌ها در ساعتی کوتاه پس از جنایت جنین بیانگر پیام پایان دوارن بزن در رویی است که فلسطینی‌ها به عنوان موازنه وحشت در پیش گرفته‌اند که می‌تواند مولفه‌ای بازدارنده در برابر جنایات و اشغالگری‌های کابینه افراطی نتانیاهو باشد.

نویسنده: فرامرز اصغری
https://siasatrooz.ir/vdcc4pqso2bqix8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی