سه شنبه ۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۵
کد مطلب : 125363

فریادهای طبل توخالی

جنگ اوکراین در حالی همچنان از کانون‌های اصلی تحولات جهانی بویژه دغدغه‌های غرب را تشکیل می‌دهد...
جنگ اوکراین در حالی همچنان از کانون‌های اصلی تحولات جهانی بویژه دغدغه‌های غرب را تشکیل می‌دهد که ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا از آغاز رزمایش مشترکی با حضور ۵۰ کشور از جمله عربستان، امارات و مصر خبر داد.
رزمایش اخیر آمریکایی‌ها در حالی با ادعای حمایت از متحدانش برگزار می‌شود که کارنامه آمریکا از غیر حقیقی بودن این ادعا حکایت دارد. کشورهای عربی در حالی میلیاردها دلار صرف خرید تسلیحات از جمله پاتریوت‌های آمریکایی کردند که عبور پهپادها و موشک‌های ساده یمنی‌ها از پاتریوت‌ها و هدف قرار گرفتن آرامکو واهی بودن کارآمدی این پاتریوت‌ها را نشان داد چنانکه این سرنوشت برای گنبد آهین صهیونیست‌ها نیز در برابر موشک‌های ساده غزه تکرار گردید. واهی بودن ادعای حمایتی آمریکا زمانی اشکار می‌شود که به اذعان فرمانده سنتکام هنگام حمله موشکی یمن به بندر امارات، نیروهای آمریکایی ۴۵ دقیقه در پناهگاه بودند. البته کارنامه شکست خورده جنگ دروغین آمریکا با تروریسم و نیز فرار خفتبار آن از افغانستان بر شدت بی اعتمادی متدانش به توان حمایتی آن افزوده است که قراردادهای نظامی کشورهای عربی با روسیه و چین و نیز استقبال گرم شورای همکاری خلیج فارس از شی جین پینگ رئیس جمهور چین و همراهی با روسیه در اوپک پلاس درباب میزان تولید نفت گواهی بر این وضعیت است.
بانیان این رزمایش و رسانه‌های وابسته به آنها در حالی رزمایش آتی آمریکا را نشانه اقتدار آن معرفی می‌کنند که حلقه تکمیلی آن را نیز رزمایش‌های آمریکا در آب راه‌های چین و رزمایش ناتو و آمریکا در مرزهای زمینی و دریایی نزدیک روسیه معرفی می‌کنند که در کنار کارنامه فاجعه بار فرار از افغانستان، ناتوانی در تسلیم سازی جنگی غرب ادعای چند روزه بودن آن را داشت و اکنون پس از یک سال نه تنها مسکو تسلیم نشده بلکه بر قدرت نظامی، اقتصادی و سیاسی او افزوده شده است، سندی بر وضعیت بحرانی یک جانبه گرایی آمریکا از جمله در حوزه نظامی دارد. کارنامه آمریکا در جنگ اوکراین بیانگر ناتوانی و گرفتاری آنها در باتلاقی است که احتمال نابودی آنها در آن بسیار است در این شرایط غربی‌ها با رزمایش‌های حاشیه‌ای نظیر آنچه در خلیج فارس و دریای چین برگزار می‌کنند برآنند تا قدرتی مصنوعی از خود به نمایش گذارند تا از افشای گستردگی ابعاد شکست‌های یک جانبه گرایی غرب در صحنه جهانی بکاهند.

نویسنده: علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdch-mnzx23nixd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی