سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۹
کد مطلب : 125473

پیامدهای یک رزمایش

علی‌رغم هشدارهای پی در پی کره شمالی، دیروز سئول و واشنگتن بزرگ‌ترین رزمایش مشترک خود در پنج سال اخیر را آغاز کردند...
علی‌رغم هشدارهای پی در پی کره شمالی، دیروز سئول و واشنگتن بزرگ‌ترین رزمایش مشترک خود در پنج سال اخیر را آغاز کردند.واشنگتن و سئول می‌گویند که رزمایش آمریکا و کره جنوبی تحت عنوان «سپر آزادی» قرار است به مدت حداقل ۱۰ روز ادامه داشته باشد و مدعی شده‌اند که به دلیل اقدامات تهاجمی کره شمالی،‌ این رزمایش بر «محیط امنیتی در حال تغییر» متمرکز است.
ارتش سئول در ماه جاری میلادی در اقدامی بی‌سابقه فاش کرد که پیش از رزمایش سپر آزادی، ارتش کره جنوبی و نیروهای ویژه واشنگتن، رزمایش‌های نظامی «چاقوی ساج» را که شامل شبیه سازی حملات دقیق به تأسیسات کلیدی در کره شمالی است برگزار کردند. این رزمایش دو جانبه در حالی برگزار می‌شود که نگاهی بر سوابق رزمایش های مشابه آمریکا در منطقه حکایت از پیامدهایی ورای ادعاهای صورت گرفته دارد. آمریکا در حالی مدعی است که با این رزمایش ها به تقویت امنیت منطقه و متحدانش می‌پردازد که در عمل چنین مسئله‌ای روی نمی‌دهد و عملا این رزمایش‌ها در کنار تحریک کردن کشورهایی همچون چین و کره شمالی ، زمینه ساز رقابت تسلیحاتی در شرق اسیا شده که عملا امنیت منطقه را تهدید می‌کند.
آمریکایی از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون در کشورهایی همچون کره و ژاپن حضور نظامی دارند و میلیاردها دلار هزینه بر این کشورها تحمیل می کنند حال آنکه نتیجه این حضور نیز جز تشدید تنش در منطقه نبوده است. اکنون این رزمایش هر چند در ظاهر ماهیتی امنیتی دارد اما در عمل ضد امنیت بوده و صرفا بهانه ای است برای فروش تسلیحات آمریکا و تحریک نظامی منطقه که در نهایت افزایش حضور نظامی آمریکا را به همراه دارد. این سیاست بحران ساز زمانی آشکار می‌شود که اخیرا نیز دبیر کل ناتو به کره جنوبی و ژاپن سفر داشته و بر توسعه روابط میان طرفین تاکید کرده است. چین بارها درباره طرح آمریکا برای ایجاد ناتوی شرقی هشدار داده است چنانکه اکنون نیز از طرح ایجاد دیوار فولادی ارتش در برابر تهدیدات نظامی دشمن چه در قبال تایوان و چه امنیت سراسری کشورش و منطقه خبر داده است.

سید مهدی لنکرانی
https://siasatrooz.ir/vdcjaievtuqe8xz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما