چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۲
کد مطلب : 125496

دیپلماسی نوین پکن

جمهوری خلق چین بر اساس راهبرد بین‌المللی خویش همواره بر اصل اقتصاد به عنوان شاکله ارتباط با کشورها و نقش آفرینی جهانی تاکید داشته...
جمهوری خلق چین بر اساس راهبرد بین‌المللی خویش همواره بر اصل اقتصاد به عنوان شاکله ارتباط با کشورها و نقش آفرینی جهانی تاکید داشته و تلاش نموده تا از این خطوط عبور نداشته باشد. نگاهی به رفتارهای ماه‌های اخیر چین شان می‌دهد که این رویکرد تک محور با تغییراتی اساسی همراه بوده است که شاید بتوان آن را نتیجه جنگ اوکراین و تحرکات غرب علیه تمامیت ارضی چین و البته تغییرات در نظام بین‌الملل ارزیابی نمود.
چین در حالی همچنان اقتصاد را شاکله رفتار جهانی خود دارد که در چارچوب یک جاده یک کمربند، روابط دو جانبه ، تامین منابع انرژی پایدار اجرایی می‌شود که میزبانی گرم از رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران ، سفر پینگ رئیس جمهور چین به عربستان و سفر آتی آن به روسیه نمودی از این رفتارها می‌باشد. نکته مهم آنکه پکن به این مهم رسیده است که رسیدن به منافع اقتصادی بدون مولفه‌های سیاسی و امنیتی امکان پذیر نمی باشد. در بعد نظامی چین در هفته‌های اخیر در کنار تاکید بر استفاده از هر ابزاری برای حفظ تایوان و چین واحد، از ایجاد دیوار آهنین ارتش در برابر تهدیدات ناتو خبر داده است. در همین حال از دیروز رزمایش دریایی ایران، چین و روسیه در دریای عمان برگزار می‌گردد که بیانگر رویکرد پکن به صحنه امنیت بین‌الملل است بویژه اینکه بخش عمده‌ای از ترانزیت جهانی از طریق دریا صورت می‌گیرد.
پکن حوزه سیاسی را در قالب میانجی گری به فاز جدید سیاست بین الملل خود افزوده است. اقدام چین در میزبانی از ایران و عربستان برای حل اختلافات هفت ساله و نیز سفر آتی پینگ به روسیه و همزمان تماس با زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای میانجی گری پایان جنگ، نمودی از این رفتارهای میانجی‌گرایانه است. پکن به این بلوغ سیاسی رسیده است که در عصر چند جانبه گرایی بدون توجه به امنیت پایدار نمی‌توان به اهداف اقتصادی دست یافت لذا با دو مقوله امنیت نظامی و میانجی‌گری ثبات آفرین در این جهت گام بر می دارد. پکن تلاش دارد تا با ترکیبی از مولفه‌ها، راهبرد اقتصادی‌اش را در ابعاد گسترده تری اجرایی سازد تا نقش آفرینی خویش در نظم نوین چند جانبه گرایی به جای یک جانبه گرایی غربی را اجرایی سازد.

علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdceon8zpjh8wei.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما