جمعه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۳
کد مطلب : 125840

بازندگان زودهنگام جنگ

رژیم صهیونیستی طی روزهای اخیر از هوا و زمین غزه را آماج حملات گسترده قرار داده در حالی که...
رژیم صهیونیستی طی روزهای اخیر از هوا و زمین غزه را آماج حملات گسترده قرار داده در حالی که همزمان نیز در کرانه باختری اقدام به بازداشت و سرکوب فلسطینی‌ها کرده است.
این تحرکات در حالی با اهدفی همچون سرپوش نهادن بر بحران‌های داخلی و تقلای نتانیاهو برای ماندن در قدرت و نیز ابراز نارضایتی از توافقات صورت گرفته میان کشورهای عربی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب صورت می‌گیرد اما تحولات این چند روز بیانگر بازندگانی است که از هم اکنون شکست آنها در این جنگ بر همگان اشکار شده است. نخست آنکه رژیم صهیونیستی همواره بر این ادعا بوده که سامانه‌های موشکی و رهگیری آن بهترین سیستم های جهان می‌باشند و حتی مدعی تاثیرگذاری آنها در جنگ اوکراین شده بود.
در همین چارچوب نیز در سفر سال گذشته بایدن رئیس جمهور آمریکا به اراضی اشغالی طرح‌های مشترکی برای تقویت این طرح‌ها صورت گرفت. این خودبرتر پنداری سامانه‌ای در حالی از سوی صهیونیست‌ها صورت گرفته که در جنگ کنونی غزه ناتوانی این سامانه‌ها بر همگان اشکار شده است چنانکه منابع عبری برای نخستین بار به شکست سامانه‌های «فلاخن داود» پس از شکست سریالی «گنبد آهنین» در رهگیری و انهدام موشک‌های مقاومت به جنوب تل آویو اذعان کردند.رسانه‌های عبری اعلام کرد که موشک‌های مقاومت با عبور از سامانه‌های دفاعی به شهرک صهیونیستی «رحوفوت» در جنوب تل آویو اصابت کرده است.
ارتش صهیونیستی رسما عنوان می کند که بیش از سه چهارم موشک‌های مقاومت از سامانه‌های موشکی رد شده‌ و به اراضی اشغالی تا قدس و تل آویو رسیده است. دوم آنکه جنگ غزه این بار نیز شاهد موضع گیری های سوال برانگیز و جانبدارانه کشورهای غربی و سازمان ملل بوده است در حالی جهانیان ضمن محکوم سازی جنایات رژیم صهیونیستی خواستار پایان جنگ و محاکمه متجاوز می باشند که کشورهای غربی یا به ابراز تاسف از شهادت کودکان فلسطینی بسنده کرده‌اند و یا اینکه طرفین را به خویشتن داری سفارس کرده اند.
در همین حال کشورهایی همچون انگلیس و آمریکا رسما در سازمان ملل به حمایت از جنایات رژیم صهیونیستی پرداخته اند چنانکه گزارش‌ها نشان می‌دهد که پس از شورع جنگ، صهیونیست‌ها سالیوان مشاور امنیت ملی را در جریان قرار داده بودند. هر چند که بحران سازی و جنگ افروزی از سیاست‌های همیشگی کشورهای غربی در جهان می‌باشد و اکنون نیز با این بحران به دنبال انحراف افکار عمومی از بحران‌های داخلی و شکست در اوکراین می‌باشند اما سکوت انها در برابر جنایات صهیونیست‌ها بار دیگر ماهیت ضد بشری این کشورها را آشکار می‌سازد. وضعیتی که سندی بر لزوم تغییر در ساختار نظام بین‌الملل از تک قطبی غرب محور به چند جانبه گرایی مقاومتی است که می‌تواند زمینه ساز بهبود وضعیت صلح و امنیت در جهان گردد.

قاسم غفوری
https://siasatrooz.ir/vdchkmnzv23ni6d.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی