کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

رژیم عربستان سرکوب مردم را تشدید کرد

تجاوز نظامیان سعودی به العوامیه با سلاح سنگین

5 مرداد 1396 ساعت 3:59


 رژیم سعودی که شکست‌های سنگینی در یمن متحمل شده اکنون به تشدید سرکوب شهروندانش روی آورده است چنانکه منابع خبری از حمله نظامیان سعودی به شهر العوامیه با سلاح‌های سنگین خبر داد.
نظامیان سعودی با ده‌ها خودروی زرهی و نظامی به شهر العوامیه در شرق این کشور یورش بردند. نظامیان سعودی در این یورش، به صورت گسترده و بی‌هدف به تیراندازی پرداختند. تصاویر منتشره بیانگر اعزام تعداد بسیاری خودروی نظامی و زرهی به شهر العوامیه است. درپی حمله نظامیان سعودی با سلاح‌های سنگین به مناطق مسکونی العوامیه، صدای انفجارهای شدید و پی درپی و تیراندازی مستمر از این شهر به گوش رسید.
نظامیان عربستان منطقه شیعه‌نشین عوامیه در شرق این کشور را هدف گلوله‌باران خود قرار دادند. نظامیان عربستان منطقه شیعه‌نشین عوامیه در شرق عربستان را گلوله‌باران کردند.
این شهرک که در بیش از دو ماه گذشته در محاصره نظامیان سعودی قرار دارد امروز نیز شاهد ورود چندین خودروی زرهی سعودی است. عربستان به بهانه تخریب محله قدیمی المسوره که بخشی از تاریخ این منطقه به شمار می‌رود، غیر نظامیان را هدف قرار داده و محله‌های این منطقه را به ویرانه‌های غیر قابل سکونت تبدیل کرده است.این در حالی است که چند روز پیش دادگاهی در عربستان برای ۲۹ نفر از شیعیان و فعالان سیاسی و حقوقی این کشور حکم اعدام صادر کرد. این در حالی است که «جوزف ووتل» فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در سومین دور سفرش به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، بار دیگر به عربستان سعودی رفت و با «محمد بن‌سلمان» ولیعهد این کشور در دفترش در کاخ «السلام» در جدة، دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار، عرصه‌های همکاری‌های دوجانبه به ویژه در بخش نظامی، تلاش‌های مشترک در مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری و جدیدترین تحولات منطقه مورد بررسی قرار گرفت.
این در حالی است که بن سلمان اکنون به نیابت از پدرش که به مرخصی رفته و از روز دوشنبه با سفر به مغرب، امور کشور را به پسرش سپرده، این دیدار را انجام می‌دهد.
ووتیل که از یکشنبه گذشته، با سفر به قطر، این دور از سفر به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس را آغاز کرد، شب سه‌شنبه از ابوظبی عازم جده شد. وی دوشنبه با «محمد بن‌زاید آل‌نهیان» ولیعهد ابوظبی دیدار و با او درباره هماهنگی و همکاری دوجانبه در زمینه‌های نظامی و دفاعی و تلاش‌های مشترک برای مبارزه با افراطی‌گری و تروریستی گفت‌وگو کرد.
خبر دیگر از عربستان آنکه ولیعهد عربستان سعودی که اکنون تنها رئیس گارد ملی را که پسر پادشاه سابق کشور است، در فهرست رقبایش در مسیر رسیدن به پادشاهی می‌بیند، می‌خواهد به بهانه اصلاح ساختار ارتش، گارد ملی را منحل و نیروهایش را در ارتش ادغام کند. در شرایطی که هنوز همه انظار به مسئله کودتای «محمد بن‌سلمان» علیه «محمد بن‌نایف» پسرعمویش دوخته شده، اطلاعاتی منتشر می‌شود که بیانگر قصد ولیعهد جدید برای دور کرده شاهزاده متعب بن‌عبدالله از ریاست گارد ملی عربستان به منظور رسیدن راحت به تحت پادشاهی است.پایگاه خبری شبکه «نبأ» با انتشار یادداشتی در این‌باره نوشت: تحلیل‌های زیادی درباره کودتای محمد بن‌سلمان علیه محمد بن‌نایف نوشته است و گفته می‌شود وی برای اینکه شاهد کودتایی علیه خود نباشد، باید توازن قوا در داخل خاندان حاکم را برهم زند و گارد ملی را تحت کنترل وزارت دفاع یا سرویس‌‌ امنیتی جدیدی قرار دهد و از این راه بر ۸۰ درصد نیروهای وزارت کشور سیطره یابد.
گارد ملی از سال ۱۹۶۲ تحت نفوذ عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق عربستان که در آن زمان تنها یک شاهزاده بود، قرار داشت و در این دوره، این گارد دوره‌ای طلایی داشت و از یگان‌های مبارز و داوطلب قبایل به یک نهاد نظامی دارای نفوذ بالا تبدیل شد.تحلیلگران نیز به همین دلیل بر این باورند که دوستی فرماندهان و اعضای این گارد با شاهزاده متعب بن عبدالله بن‌عبدالعزیز بیسیار زیاد است و این امر یک مانع در سر راه محمد به نایف به شمار می‌رود و وی به راحتی نمی‌تواند رئیس این گارد را مانند محمد بن‌نایف کنار بزند. «دیوید هرست» نویسنده و تحلیلگر انگلیسی طی گزارشی در این‌باره می‌نویسد: اصلاح ساختار ارتش عربستان، مسئله‌ای است که پسر سلمان تلاش خواهد کرد از آن به نفع خود و علیه گارد ملی استفاده کند.


کد مطلب: 100232

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/100232/تجاوز-نظامیان-سعودی-العوامیه-سلاح-سنگین

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir