کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سیاست روز اعلام کرد:

ارجاع پرونده ثبت سفارش ۶ هزار خودرو به دادگاه انقلاب تهران

12 مرداد 1401 ساعت 21:42


مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه دیروز در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوال سیاست روز درباره نتیجه دستورات رئیس قوه قضاییه در سفر اخیر به بوشهر و بازدید از انبارهای گمرک و اموال تملیکی استان، اظهار کرد: اخبار خوبی در راستای نگهداری اقلام متروکه و قاچاق در بعضی از استان ها به گوش می‌رسد که ریاست قوه قضاییه جهت پیگیری و مطالبه اقدامات انجام شده بدون هیچ‌گونه تشریفاتی در صحنه حضور پیدا کرده و نکاتی از جمله انباشته شدن برخی اقلام در انبارها را مورد توجه قرار داد.
وی افزود: در خصوص برخی از اقلام اعم از کانتینرها، خودروها، اقلام سریع الفساد و.. دستورات موکدی برای حل موضوع، جلوگیری از انباشتگی، جلوگیری از اطاله رسیدگی و نحو نگهداری داده شد. ستایشی بیان کرد: پرونده‌ای در رابطه با ثبت سفارش خودرو مطرح بوده که این پرونده در ناحیه ۲۸ دادسرای عمومی انقلاب تهران در حال رسیدگی است و امیدواریم تا ۱۰ روز آینده به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال شود.
سخنگوی قوه قضاییه در ادامه گفت: در این پرونده تعدادی وارد کننده به صورت سنتی خودرو وارد می‌کردند که پس از اجرایی شدن دستورالعمل ستاد فرمانده اقتصاد مقاومتی برابر گزارش‌های ضابط خاص و سازمان بازرسی کل کشور، اشخاصی که فاقد شرایط مذکور در دستور العمل بودند مبادرت به تبانی با برخی از کارکنان سازمان تجارت و اقدام به جعل داده ها در سامانه های مربوطه و همچنین اقدام به ثبت سفارش کردند. وی افزود: تعداد ۲۶۴ فقره ثبت سفارش وجود دارد که بالغ بر ۶ هزارو ۸۰۰ دستگاه خودرو سواری به کشور وارد شده است. این پرونده در شعبه بازپرسی کارکنان دولت مورد رسیدگی قرار گرفته و به دادگاه ارجاع شده است. دادگاه نیز برای حدود ۹۹نفر شخص حقیقی و حقوقی کیفرخواست صادر کرده و به دادگاه ارسال و بررسی نیز صورت گرفته است . دادگاه ایراداتی را به فرایند دادرسی گرفته و پرونده را اعاده کرده است و تا ۱۰ روز آینده این مطلب مورد اقدام واقع می‌شود.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر پرونده حمیدرضا خاوری و استرداد وی به کشور و همچنین انتشار اخبار و شایعات در این زمینه گفت: تمام اخبار و شایعات در خصوص دستگیری و استرداد حمید رضا خاوری تکذیب می‌شود و این موارد صحت ندارد. وی افزود: مکاتباتی با اینترپل در این زمینه صورت گرفته و از آنجایی که این فرد تبعه کشور کانادا است، لذا این کشور همکاری لازم برای استرداد خاوری به ایران را نداشته است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا دستگاه قضایی تقاضایی از وزارت امور خارجه برای تبادل زندانیان با بلژیک خصوصا برای بازگرداندن اسدالله اسدی داشته است؟ آیا می‌توانیم انتظار تبادل حمید نوری با یک زندانی سوئدی را داشته باشیم؟ گفت: آقای اسدی از ماموران دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در وین بوده و به وظیفه قانونی خود به عنوان دیپلمات رسیدگی می کرده است. وی افزود: اسدی براساس مقررات، واجد مصونیت سیاسی بوده و به صورت غیرقانونی در آلمان بازداشت شده و با ۱۰۱ روز بازداشت غیر قانونی در این کشور نگهداری و شرایط بسیار تاسف باری داشته است. بر اساس حکم غیر قانونی آلمان در اکتبر ۲۰۱۸ به بلژیک منتقل شده و پس از انتقال به دادگاه بلژیک، با وجود مصونیت دیپلماتیکی که داشته و همچنین با توجه به مقررات کمیسیون ۱۹۶۱، آقای اسدی را غیر قانونی در دادگاهی که سراسر خدشه و بدون رعایت موازین حقوق داخلی و بین المللی بوده به ۲۰ سال حبس محکوم کرده‌اند.
وی با اشاره به مصوبه مجلس درخصوص تبادل زندانیان با کشور بلژیک تصریح کرد: آقای اسدی باید مسترد شود و هم اکنون نیز به صراحت تقاضا می کنیم به دلیل اینکه محکومیت وی، بدون رعایت موازین حقوقی، قضایی و عرف حقوق بین المللی و ذیل یک فرآیند مخدوش و غیر قابل دفاع در بلژیک صورت گرفته است، استرداد وی باید بدون هیچ قید و شرطی انجام شود. قوه قضاییه مجدانه این موضوع را پیگیری می کند. ستایشی تأکید کرد بحث تبادل فعلا مطرح نیست.

نویسنده: هدی دهقان


کد مطلب: 123455

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/123455/ارجاع-پرونده-ثبت-سفارش-۶-هزار-خودرو-دادگاه-انقلاب-تهران

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir