سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۴
کد مطلب : 123561
پشت پرده اصرار اروپا و آمریکا بر ادامه یافتن جنگ اوکراین

تقلای ناامیدانه غرب برای حفظ هژمونی از دست رفته

تقلای ناامیدانه غرب برای حفظ هژمونی از دست رفته
این روزها آمریکا و اروپا در حالی با اعمال تحریم علیه مسکو و ارسال تسلیحات به اوکراین بر جنگ دامن می‌زنند که رئیس‌جمهور روسیه واشنگتن را مسئول طولانی شدن جنگ در اوکراین دانست و گفت کشورهای غربی در تلاش برای حفظ هژمونی خود به درگیری نیاز دارند.
«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی خود در کنفرانس مسکو در خصوص امنیت بین‌المللی، هشدار داد نخبگان غربی تمام تلاش خود را برای حفظ هژمونی می‌کنند.وی با بیان این که واشنگتن در امور داخلی کشورها دخالت می‌کند و کودتا و جنگ‌های داخلی را سازماندهی می‌کند، گفت کشورهای غربی با اعمال سیاست مهار و تضعیفِ هرگونه مسیر توسعه جایگزین برای سایر کشورها، در تلاش برای حفظ هژمونی هستند و برای حفظ آن به درگیری نیاز دارند.وی افزود: واشنگتن، اوکراین را به میدان جنگ تبدیل کرده است. ایالات متحده به دنبال طولانی کردن بحران اوکراین و شعله‌ور کردن درگیری‌ها در آسیا، آفریقا و و آمریکای لاتین است. مسئولیت طولانی شدن درگیری در اوکراین به گردن واشنگتن است.پوتین سپس با تاکید بر این که «روسیه و چین حاکمیت خود را حفظ می‌کنند و تسلیم فشارهای خارجی نمی‌شوند»، در خصوص سیاست تحریک‌آمیز آمریکا در قبال تایوان گفت: سیاست آمریکا در قبال تایوان نشان‌دهنده بی‌احترامی واشنگتن به حاکمیت کشورهاست. وی افزود: «آمریکا در تلاش است تا توجه شهروندان خود را از مشکلات حاد داخلی منحرف کند و شکست‌ها را گردن روسیه و چین بیندازد». رئیس‌جمهور روسیه در ادامه، سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان را یک ماجراجوی عمدی با هدف بی‌ثبات کردن اوضاع در منطقه خواند.پوتین تصریح کرد جهان چند قطبی مبتنی بر مشروعیت بین‌المللی تنها راه مقابله با چالش‌های زمانه است و افزود: عصر نظام جهانی تک قطبی در حال محو شدن است و تغییرات ژئوپلیتیکی در جهات مختلف در حال وقوع است. بیشتر کشورها و مردم آن به سمت مسیر توسعه مستقل متمایل می‌شوند.به گزارش «اسپوتنیک»، وی همچنین در خصوص تمایلات توسعه‌طلبانه ائتلاف غربی ناتو گفت: غرب به اصطلاح جمعی عمداً سیستم امنیتی اروپا را تخریب می‌کند و می‌خواهد به بهانه تقویت امنیت در اروپا بلوک ناتو را به سمت شرق سوق دهد. وعده‌های غرب برای تضمین امنیت در اروپا ریاکارانه است.
ولادیمیر پوتین در خصوص عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین هم گفت: غرب پروژه ضد روسیه را در اوکراین اجرا کرده است که چشم‌پوشی بر گسترش ایدئولوژی نئونازی و قتل‌عام ساکنان دونباس است. تصمیم برای انجام عملیات نظامی ویژه مطابق با منشور ملل متحد اتخاذ شد. اهداف عملیات به وضوح تعریف شده که تضمین امنیت روسیه و شهروندان ما و محافظت از ساکنان دونباس است. پوتین دوشنبه (۱۵ اوت) هم حین سخنرانی در مراسم افتتاح نمایشگاه بین‌المللی نظامی با حضور نمایندگان ۱۲۰ کشور درباره عملیات نظامی روسیه در اوکراین گفت: سربازان ما در کنار جنگجویان دونباس، به طور افتخار آمیزی وظایف خود را انجام می‌دهند و برای روسیه و زندگی در صلح در جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک می‌جنگند و به روشنی وظایف تعیین شده را اجرا می‌کند و قدم به قدم سرزمین دونباس را آزاد می‌کنند. او در ادامه گفت: آماده هستیم مدرن‌ترین انواع تسلیحات، از سلاح‌های سبک تا خودروهای زرهی و توپخانه و رزم هوایی و وسائل پروازی بدون سرنشین را برای متحدان خود پیشنهاد دهیم.
از سوی دیگر سفارت روسیه در آمریکا در بیانیه‌ای که در تلگرام منتشر شد، اعلام کرد آمریکا بدون توجه به امنیت و منافع کشورهای دیگر، به اقدامات خود ادامه می‌دهد. در بیانیه سفارت روسیه در آمریکا هشدار داده شده است: «امروز آمریکا بدون توجه به امنیت و منافع کشورهای دیگر که به افزایش خطرات اتمی کمک می‌کند، به اقداماتش ادامه می‌دهد. اقدامات آمریکا برای درگیر شدن بیشتر با روسیه در زمینه بحران اوکراین مملو از احتمال تشدید غیرقابل پیش‌بینی تنش و درگیری مستقیم نظامی قدرت‌های اتمی است».
همچنین یکی از مقام‌های روس اعلام کرده که عبور کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازدید از نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیا از طریق شهر «کی‌یف» پایتخت کی‌یف بسیار خطرناک است. خبرگزاری‌های روسیه به نقل از یک دیپلمات ارشد روس روز سه شنبه به نقل گزارش کردند که ماموریتی که آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای سازمان ملل برای بازرسی از نیروگاه زاپوریژژیا اوکراین انجام دهد، نمی‌تواند شامل عبور از کی‌یف پایتخت اوکراین باشد زیرا بسیار خطرناک خواهد بود.وزارت دفاع روسیه از آتش‌سوزی در قلمرو یک سایت نگهداری موقت مهمات در شمال شبه‌جزیره کریمه خبر داد که در نتیجه آن مهمات منفجر شد.
در ادامه فشارهای غرب علیه روسیه در پی بحران اوکراین، وزیر امور خارجه فنلاند گفت این کشور تعداد روادیدی که برای روس‌ها صادر می‌کند را به ۱۰ درصد تعداد فعلی کاهش می‌دهد.نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان نیز دیروز گفت: تعدادی از نیروهای ویژه سابق افغانستان در اوکراین به خدمت گرفته شده‌اند.ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان گفت: بعضی از این نیروهای ویژه به عضویت داعش درآمده و در داعش و سوریه می‌جنگند.
https://siasatrooz.ir/vdcfvmdyyw6d0ta.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما