کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

برگی دیگر از جنایات صدام و حامیانش فاش شد

کشف گور جمعی شهدای انتفاضه شعبانیه در نجف

29 شهريور 1401 ساعت 21:54


در ادامه افشای جنایت کشورهای غربی و صدام، موسسه‌ای عراقی از کشف یک گور جمعی دیگر در نجف مربوط به دوران انتفاضه شعبانیه خبر داد.
«حیدر خضیر خطار» مسئول بخش گور‌های دسته جمعی در موسسه شهدای نجف اشرف از کشف گور جمعی ۲۰ شهید که براساس شواهد زنده دفن شده بودند در حوالی نجف اشرف خبر داد. او تایید کرد بررسی‌های اولیه نشان می ‎دهد که این اجساد مربوط به سال ۱۹۹۱ میلادی یعنی «انتفاضه شعبانیه» علیه رژیم صدام است.
براساس گزارش خبرگزاری الفرات عراق اغلب اجساد متعلق به جوانان و افراد کم سن و سال است و هیچ مدارکی که همراه‌شان باشد یا اثری از گلوله بر بقایای پیکرهایشان پیدا نشده است.انتفاضه شعبانیه عراق رویداد پراهمیتی در تاریخ معاصر این کشور به حساب می‌آید. پس از شکست ارتش درجنگ با کویت و براساس قطعنامه ۶۷۰ شورای امنیت، حرکت کلیه هواپیما‌ها و حتی بالگرد‌های ارتش عراق تحریم شد. در این هنگام مردم سرتاسر عراق که نارضایتی‌های دراز مدتی داشتند علیه رژیم صدام قیام کردند.قیام از شهر بصره شروع شد. یکی از نظامیان عراقی خسته از جنگ کویت، لوله تانک را به سمت عکسی از صدام گرفت و به سوی او شلیک کرد. مردم نیز به ساختمان حزب بعث در شهر بصره حمله کردند و همین مسئله نقطه آغاز قیام بود. در نتیجه این قیام، کنترل بخش اصلی کشور به دست نیرو‌های مردمی افتاد و از هجده استان عراق، چهارده به دست انقلابیون افتاد و تنها استان‌های مرکزی شامل صلاح الدین، بغداد، نینوا و الانبار در اختیار رژیم بعث بود. نیرو‌های رژیم صدام برای مقابله با این قیام دست به سرکوب گسترده انقلابیون زدند. بنابر آمار غیررسمی بین سیصد الی پانصد هزار نفر کشته و حدود دو میلیون نفر عراقی آواره شدند حتی. نیرو‌های رژیم صدام با توپ و تانک به کربلا و نجف حمله کردند در این حملات، مرقد امام علی (ع) و امام حسین (ع) آسیب دید و تا شش ماه درِ حرم‌های یاد شده بسته بود.
در ادامه رفتارهای بحران ساز غرب در عراق عدنان الکنانی کارشناس امنیتی عراقی گفت که آمریکا برای بی ثبات کردن عراق، قصد دارد ۳۰ هزار تروریست را از اردوگاه الهول به عراق منتقل نماید. با وجود هشدارهای سیاسی و امنیتی در مورد بازگشت خانواده‌های عناصر داعشی به عراق، طی روزهای گذشته این خانواده‌ها به استان نینوای عراق بازگشتند.
شیروان الدوبردانی نماینده سابق پارلمان عراق در این باره گفت: دولت عراق پنج‌شنبه آینده ۱۵۰ خانواده جدید از خانواده‌های عناصر داعش را وارد عراق می‌کند که از اردوگاه الهول سوریه به اردوگاه الجدعه در داخل عراق مستقر می‌شوند.الدوبردانی نسبت به خطر حضور این خانواده‌ها به ویژه در شهر موصل هشدار داد و افزود: خاک عراق به ویژه شهر موصل هر از چند گاهی شاهد عملیات تروریستی است و با بازگشت خانواده‌های عناصر تروریستی داعش، ناامنی بیشتر و بیشتر خواهد شد.از سوی دیگر، احمد رحیم، یکی از اعضای کمسیون امنیت پارلمان عراق گفت: گزارش‌های امنیتی حاکی از آن است که ۱۹ هزار نوجوان زیر ۱۸ سال در خانواده‌های داعشی وجود دارند که یا وارد عراق شدند یا قرار است طی روزهای آینده در موصل مستقر شوند.رحیم افزود: با توجه به شرایط نامناسب در استان نینوا، این نوجوانان طی سال‌های آینده، تهدید امنیتی ایجاد خواهند کرد.از سوی دیگر، عدنان الکنانی کارشناس امنیتی عراقی گفت که آمریکا برای بی ثبات کردن عراق، قصد دارد ۳۰ هزار تروریست را از اردوگاه الهول به عراق منتقل نماید.الکنانی افزود: اعضای اردوگاه الهول با هویت ناشناخته، حامل یک ایدئولوژی افراطی هستند و می‌توانند نسل جدید عناصر تروریستی را ایجاد کنند و بنابراین همانند یک بمب ساعتی علیه عراق عمل کنند.
خبر دیگر از عراق آنکه در ادامه روند سیاسی، چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعه در عراق یکشنبه شب اعلام کرد که محمد شیاع السودانی همچنان نامزد ما برای نخست وزیری جدید است.گفتنی است؛ پیشتر در پی معرفی محمد شیاع السودانی از سوی چارچوب هماهنگی شیعیان عراق (به استثنای مقتدا صدر) برای تصدی پست نخست وزیری و در آستانه برگزاری جلسه پارلمان برای معرفی وی به نمایندگان، هواداران مقتدا صدر رهبر جریان صدر در اعتراض به نامزدی السودانی وارد صحن پارلمان در منطقه سبز بغداد شده و به مدت یک ماه در آنجا تحصن کردند تا در نهایت در ۳۰ اوت گذشته به دستور صدر از این منطقه خارج شدند.
یک منبع پارلمانی خبر داد که نامزد ائتلاف «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) برای نخست وزیری عراق، با جمعی از نمایندگان پارلمان این کشور دیدار و برنامه‌های دولت خود را تشریح کرد.محمد شیاع السودانی نامزد کمیته هماهنگی احزاب شیعیه موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) برای نخست وزیری عراق بعد از ظهر امروز سه‌شنبه با بیش از ۶۰ نماینده پارلمان این کشور دیدار کرد.پایگاه خبری بغداد الیوم به نقل از یک منبع پارلمانی گزارش داد که این نشست در ساختمان پارلمان عراق برگزار شد تا السودانی برنامه‌های کابینه خود را شرح دهد. این منبع گفت که السودانی همچنین در این دیدار، برنامه‌های خود را برای نحوه اداره مرحله آینده، در صورت انتخاب به عنوان نخست وزیر شرح داده است.


کد مطلب: 123977

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/123977/کشف-گور-جمعی-شهدای-انتفاضه-شعبانیه-نجف

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir