سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۴
کد مطلب : 123978
وقتی مسئول هماهنگی مذاکرات طرح خود را صرفا بهترین گزینه برای توافق عنوان می‌کند

خودشیفتگی زیان‌بار «بورل»

خودشیفتگی زیان‌بار «بورل»
در سخنان که بیانگر استمرار خودشیفتگی‌های کاذب سران غرب است که زمینه ساز به نتیجه نرسیدن مذاکرات تاکنون شده است مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تلاش برای افزایش فشار بر ایران، ضمن ادعای اینکه راهی بهتر از متن پیشنهادی خودش برای توافق هسته‌ای وجود ندارد، گفت که پاسخ‌های تهران کمکی به توافق نکردند.
مذاکرات لغو تحریم‌ها میان ایران و گروه ۱+۴ در کنار آمریکا طی هفته‌های اخیر در حالی به علت بحران داخلی آمریکا و ناتوانی بایدن در مدیریت بحران‌های داخلی و انتخابات میان دوره کنگره و نیز مداخلات مخرب صهیونیست‌ها در وضعیت ابهامی باقی مانده است هر چند که ابتکار عمل‌های جمهوری اسلامی مانع از بن بست در این مذاکرات شده اما نوع رفتار مقامات غربی بعضا حکایت از رویکردهای غیر سازنده آنها در قالب خودشیفتگی خودخواهانه در قبال مذاکرات دارد.
در همین چارچوب مشاهده می‌شود که «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد سه‌شنبه مدعی شد که متن پیشنهادی این اتحادیه برای حصول توافق در مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین، بهترین راه است.
بورل طی نشست خبری در نیویورک بعد از نشست غیررسمی وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، مدعی شد: «پاسخ‌های ایران، هیچ کمکی به حاصل‌شدن نتیجه [در مذاکرات وین] نمی‌کند».به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی در ادامه ادعاهای بی‌اساس و تلاش‌ها برای افزایش فشار بر ایران، گفت: «هیچ چیز جدیدی در پرونده هسته‌ای ایران وجود ندارد و من انتظار ندارم در این هفته اتفاق جدیدی رخ دهد».
این مقام اروپایی درباره پیش‌نویس متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای توافق در مذاکرات وین، ادعا کرد: «پیشنهاد من برای احیای توافق هسته‌ای ایران روی میز باقی خواهد ماند و راه حلی بهتر از آن نمی‌بینم».بورل که چند هفته‌ای است رویکرد دیپلماتیک را کنار گذاشته و نقش پلیس بد در مذاکرات با ایران را از فرانسه هم شدیدتر اجرا می‌کند، مدعی شد: «ما هنوز به دستیابی به یک نتیجه نهایی در مورد توافق هسته‌ای ایران نزدیک هستیم و باید ببینیم که در روزهای آینده چه اتفاقی خواهد افتاد».به نوشته اسپوتنیک، وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش نیز اظهار داشت که وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره کمک نظامی بیشتر به اوکراین گفتگو کردند.دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه از پنجشنبه گذشته، ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد. این مذاکرات به مدت چهار روز ادامه داشت و روز دوشنبه ۱۷ مرداد با پرواز هیئت‌های شرکت‌کننده به پایتخت‌ها به پایان رسید.تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ادعای بی‌فایده بودن دیدار با رئیس جمهور ایران در نیویورک برای حصول توافق در موضوع مذاکرات وین، مدعی شد که از نظر او احتمال هیچ پیشرفتی در این‌خصوص نیست.«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که این روزها نقش پلیس بد را برای مذاکرات رفع تحریم‌های ایران به‌عهده گرفته و مکرراً ادعاهایی را درباره دور از دسترس بودن توافق یا به بن‌بست رسیدن مذاکرات مطرح می‌کند، دوباره به دروغ‌پراکنی در این موضوع این‌بار با چاشنی نشست مجمع عمومی سازمان ملل پرداخت.
بورل در مصاحبه با نشریه «پالتیکو» مدعی شد که حتی دیدارهای هفته پیش‌رو در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک نیز نمی‌تواند پیشرفتی در مذاکرات و احتمال حصول توافق در موضوع هسته‌ای ایران حاصل کند.وی با ادعای اینکه اتحادیه اروپا در هفته‌های اخیر در تلاش برای مجاب کردن همه طرف‌ها جهت طی کردن آخرین گام‌ها برای «احیای توافق هسته‌ای ایران» بوده، گفت از نظر او احتمال هیچ پیشرفت بزرگی در این‌خصوص و مذاکرات وین وجود ندارد.این مقام ارشد اروپایی در حاشیه حضور در نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به پالتیکو گفت: «در سه ماه گذشته، تعامل‌ها و فرایند چند مرحله‌ای، در حال همگرایی بود. فعالیت‌ها بین طرف‌ها باعث بهبودی نتیجه شده بود. ولی در چند هفته گذشته، مسئله دیگر این نبود. ما اکنون در بن‌بست قرار داریم. ما متوقف شده‌ایم».بورل در تلاش برای انداختن توپ در زمین ایران و سلب مسئولیت از آمریکا و اروپا در اجرای تعهداتشان، اظهار داشت: «پیشنهاد و درخواست قبلی که توسط طرف ایرانی مطرح شد، فایده‌ای برای رسیدن به یک توافق نداشت و اینکه برخی می‌گویند ممکن است این هفته اتفاقی بیافتد، من که چنین گمان نمی‌کنم».
وی از پاسخ به این سوال پالتیکو که آیا شخصاً آماده دیدار با آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» ریاست جمهوری اسلامی ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل هست، طفره رفت و مدعی شد: «آنها (ایران) قول‌هایی به من داده بودند؛ وقتی که به دوحه سفر کردند، وقتی که به وین رفتند. گمان نمی‌کنم که دیدار با رئیس جمهور [رئیسی] هم بتواند چیزی را حل کند».بورل چند روز قبل هم مدعی شده بود مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین و توافق هسته‌ای، به بن‌بست خورده است. در همین حال کاترین کولونا وزیر امور خارجه فرانسه نیز گفته است پیشنهاد بهتری برای حصول توافق در وین روی میز نیست. پیشنهاد بهتری برای حصول توافق در وین روی میز نیست و این به ایران بستگی دارد که تصمیمات درست را اتخاذ کند.ابتکار عمل دیگری برای خروج از بن بست در مذاکرات رفع تحریم‌ها وجود ندارد. مواضع سه کشور اروپایی عضو برجام با ایالات متحد در خصوص مسائل پادمانی یکسان است در سخنان وی مشاهده می‌شود. پیش از اینها نیز وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا از بن بست رسیدن مذاکرات سخن گفته بود. در این میان اما نماینده روسیه در مذاکرات وین، در واکنش به اتهام‌زنی مجدد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران، گفت که حاصل نشدن نتیجه‌ای برای توافق هسته‌ای، به‌دلیل بحران داخلی آمریکا است.
ادعاهای «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره بن‌بست در مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین با واکنش نماینده روسیه در این مذاکرات همراه شد.«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین بامداد سه‌شنبه تحلیل کرد که عدم پیشرفت در مذاکرات وین و حاصل نشدن نتیجه‌ای برای توافق هسته‌ای، به‌دلیل بحران داخلی آمریکا است.اولیانوف در صفحه توئیتر خود نوشت: «اتهام‌زنی و گرفتن انگشت اتهام [به سمت ایران] گویا به نشانه‌ای برای به بن‌بست خوردن مذاکرات وین تبدیل شده است. اگر چنین چیزی هم باشد (بن‌بست در مذاکرات)، معلول عوامل متعددی است».وی با اشاره به اتهام‌زنی‌های بورل علیه تهران، توضیح داد: «تلاش‌ها برای انداختن تمام تقصیرها گردن ایران، منصفانه و عادلانه نیست. مذاکرات، بیش از حد بر وضعیت سیاسی داخل یکی از طرف‌های شرکت‌کننده در مذاکرات (آمریکا) وابسته شده است».
به هر تقدیر انچه مسلم است آنکه غربی‌ها هر چند خود موجب توقف مذاکرات و حاصل نشدن توافق تا این لحظه شده اند که برآنند تا از نشست سالیانه سازمان ملل به عنوان ابزاری برای اعمال فشار بر تهران بهره گیرند هر چند تاکید تهران بر تسلیم نشدن در برابر زیاده‌خواهی‌ها تحقق این رویای غربی‌ها را در ابهام فرو برده است.
https://siasatrooz.ir/vdchqxnz623niwd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما