کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نظرسنجی‌ها جمهوری‌خواهان را پیروز انتخابات می‌داند

انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا در بحبوحه نگرانی‌های اقتصادی

17 آبان 1401 ساعت 21:24


حوزه‌های رای‌گیری در ایالات متحده برای انتخابات میان‌دوره‌ای دیروز سه‌شنبه (هشتم نوامبر، ۱۷ آبان) باز شد. انتخاباتی که به طور سنتی همه‌پرسی درباره عملکرد حزب حاکم تلقی می‌شود. در شرایطی که اغلب آمریکایی‌ها نگران وضعیت دشوار اقتصادی هستند، برخی از سیاست‌های جو بایدن مثل کمک‌های میلیارد دلاری به اوکراین ممکن است منجر به از دست رفتن کنترل دموکرات‌ها بر کنگره و تسلط جمهوری‌خواهان بر آن شود.
«ریِل‌کلیرپالیتیکس» که نتایج نظرسنجی‌ها را گردآوری می‌کند، پیش‌بینی کرده جمهوری‌خواهان با ۲۲۷ کرسی در مجلس نمایندگان در مقابل ۱۷۴ کرسی دموکرات‌ها و در سنا هم ۵۳ به ۴۷ به نفع جمهوری‌خواهان پیروز این انتخابات خواهند بود. در همین حال تحلیلگران برجسته آمریکایی معتقدند شکست غیرمنتظره دموکرات ها در انتخابات میان دوره‌ای می تواند بازارهایی را که آرامش نسبی دارند، آشفته کند. نظرسنجی‌ها از پیروزی احتمالی جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان و پیروزی دموکرات ها در مجلس سنا می گوید و در نتیجه آمریکا در دو سال آینده دولتی منشعب خواهد داشت و این نتیجه مورد علاقه بازار در طولانی مدت خواهد بود. بازاریان آمریکایی بر این باورند که پیروزی غیرمنتظره دموکرات ها می تواند پیچشی را در بازارها ایجاد کند که به طور بالقوه به نگرانی های قبلی درباره قوانین بخش تکنولوژی و همچنین اختصاص بودجه که باعث تورم فزاینده در این کشور شده، دامن می زند.
تحلیلگران معتقدند نظارت کامل سالانه بر رویدادهای اقتصادی بزرگ همچون نشست هفته گذشته مقامات بانک مرکزی و انتشار داده های مربوط به قیمت مصرف کنندگان، باعث می شود بازرگانان تمرکز کمتری بر موضوع رای دادن داشته باشند.تحلیلگران شرکت مالی مورگان استنلی اظهار کردند که پیروزی دموکرات ها، سود بیشتری برای وزارت خزانه داری داشته و دلار را قوی تر می‌کند و این بدان معناست که صرف بودجه بیشتر می تواند باعث افزایش تورم شده و در نهایت بانک مرکزی را مجبور خواهد کرد تا نرخ بهره را بیشتر از حد انتظار بالا ببرد.به عبارت دیگر ایجاد یک تغییر بنیادین توسط جمهوری خواهان می تواند شانس آنها برای هزینه کردن منابع مسدودشده را افزایش داده و نیز موجودی خزانه را بالا ببرد و از اغلب پس زدگی ها در بازار سهام آمریکا حمایت کند.
البته در مجلس نمایندگان آمریکا چشم‌اندازها برای پیروزی جمهوری‌خواهان روشن‌‌تر از مجلس سنا است. در سنا، ۱۰۰ کرسی موجود در حال حاضر به صورت ۵۰-۵۰ میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها تقسیم شده، اما با توجه به آنکه رأی تساوی‌شکن از آن معاون رئیس‌جمهور است که در حال حاضر دموکرات است اکثریت این مجلس تاکنون به نوعی در دست دموکرات‌ها است.
در انتخابات میان‌دوره‌ای که معمولاً به عنوان همه‌پرسی برای عملکرد رئیس‌جمهور مستقر و حزب او قلمداد می‌شود تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا به رأی گذاشته می‌شوند. در قانون اساسی آمریکا دوران حضور هر قانونگذار مجلس نمایندگان دو سال و قانونگذاران سنا ۶ سال تعیین شده است. در سنا، دوره نمایندگی یک سوم سناتورها هر دو سال به پایان می‌رسد و بنابراین، سرنوشت یک سوم کرسی‌ها باید در انتخابات میان‌دوره‌ای مشخص شود.
این در حالی است که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا پیش بینی کرد پس از انتخابات میان دوره ای، حزب دموکرات اکثریت کرسی های مجلس سنا را در دست می گیرد. رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره احساس خود درآستانه انتخابات میان دوره ای و پیروزی احتمالی دموکرات ها گفت: من خوشبین هستم، من همیشه خوشبین هستم. من گمان می کنم حزب دموکرات اکثریت کرسی های مجلس سنا را از آن خود کند اما در مجلس نمایندگان موضوع اندکی دشوارتر است.
براساس این گزارش، انتظار می رود دموکرات ها در مجلس نمایندگان به شکلی گسترده، کرسی های خود را از دست بدهند اما در مجلس سنا اوضاع برای دموکرات ها بهتر است. بایدن همچنین افزود: همکاری و تعامل با کنگره ای که اکثریت آن را جمهوری خواهان تشکیل بدهند، بسیار دشوار خواهد بود.
بایدن در آخرین گردهمایی انتخاباتی خود هشدار داد که پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره‌ای باعث تضعیف دموکراسی در کشور می شود. رئیس جمهور آمریکا در این گردهمایی در کالج لارنس در شمال نیویورک اظهار کرد بسیاری از نامزدهای جمهوری خواه با تکرار ادعاهای نادرست ترامپ درباره انتخابات ۲۰۲۰ هنجارهای دموکراسی آمریکا را تهدید می کنند. دموکراسی در برگه های رای است. شما نمی توانید وقتی پیروز شدید کشور را فقط دوست داشته باشید. وی همچنین در سخنانی در پنسیلوانیا هشدار داد شکست احتمالی دموکرات‌ها در انتخابات میان دوره‌ای، دهه‌ها عواقب برای مردم این کشور دارد.

همه چیز درباره انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا
نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا تاثیر زیادی بر دو سال باقیمانده از ریاست‌جمهوری بایدن و انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ این کشور خواهد داشت.
این انتخابات برای تعیین کرسی‌های کنگره در آمریکاست که از دو بخش مجلس نمایندگان و سنا تشکیل شده است. انتخابات میان‌دوره‌ای هر دو سال یکبار برگزار می‌شود و به دلیل قرار گرفتن در میانه دوره چهار ساله ریاست‌جمهوری آمریکا، به آن میان‌دوره‌ای می‌گویند. کنگره آمریکا قوانین سراسری را وضع می‌کند که در آن مجلس نمایندگان تصمیم می‌گیرد که درباره کدام قوانین رای‌گیری شود، در حالی که سنا می‌تواند آن‌ها را رد یا تصویب کند، انتصاب‌ها از سوی رئیس‌جمهور را تایید کند و به ندرت تحقیقاتی علیه او انجام دهد.
هر ایالت در آمریکا دو سناتور دارد که برای دوره شش ساله انتخاب می‌شوند. اعضای مجلس نمایندگان آمریکا اما برای دوره دو ساله انتخاب می‌شوند و مناطق کوچکتر را نمایندگی می‌کنند. در انتخابات امروز برای همه کرسی‌های مجلس نمایندگان آمریکا و یک سوم کرسی‌های سنا رای‌گیری انجام می‌شود. چند ایالت بزرگ هم انتخاباتی برای تعیین فرماندار و مقامات محلی خود دارند.
حزب دموکرات آمریکا در دو سال گذشته هم در مجلس نمایندگان و هم در سنا اکثریت را در اختیار داشته که این به بایدن دموکرات در تصویب قوانینی که می‌خواسته کمک کرده است. اما فاصله برتری دموکرات‌ها بسیار کم بوده که باعث رقابت تنگاتنگی بین دو حزب می‌شود. بر اساس نتایج نظرسنجی‌ها، جمهوری‌خواهان ممکن است کنترل مجلس نمایندگان را به دست بگیرند اما دموکرات‌ها امکان حفظ اکثریت سنا را دارند.
از ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا تکلیف اغلب آن‌ها مشخص است و معلوم است به کدام یک از دو حزب تعلق می‌گیرد اما ۳۰ کرسی در این بین می‌تواند بین دو حزب بچرخد. مناطق حومه اطراف شهرهای ایالت‌هایی مثل پنسیلوانیا، کالیفرنیا، اوهایو و کارولینای شمالی کلیدی خواهند بود.
در سنا هم به نظر می‌رسد چهار کرسی از ۲۵ کرسی مورد رقابت می‌تواند به هر یک از دو سمت برود. رقابت‌های محوری در این مجلس در نوادا، آریزونا، جورجیا و پنسلیوانیا است. با توجه به این که انتظار می‌رود بسیاری از رقابت‌ها بسیار نزدیک باشد، ممکن است چند روز طول بکشد تا نتایج نهایی مشخص شود. جمهوری‌خواهان برای به دست آوردن اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا باید پنج کرسی به دست آورند، در حالی که تنها به یک کرسی برای کنترل سنا نیاز دارند. اگر رقابت سنا در جورجیا همان اندازه که انتظار می‌رود نزدیک باشد و هیچ نامزدی بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب نکند، دور دوم برای شش دسامبر (۱۵ آذر) برنامه‌ریزی شده که به این معناست که تا آن زمان نتیجه اکثریت سنا مشخص نخواهد شد. کنگره جدید آمریکا قرار است سوم ژانویه ۲۰۲۳ (۱۳ دی) آغاز به کار کند.

موضوعات مهم برای رای‌دهندگان آمریکایی
در آغاز سال ۲۰۲۲ به نظر می‌رسید که مسائل مهم مربوط به مهاجرت، جرم و جنایت و هزینه زندگی باشد که می‌تواند برای جمهوری‌خواهان محافظه‌کار رای بیاورد. اما در ماه ژوئن وقتی که دیوان عالی آمریکا حمایت‌های ملی از سقط جنین را لغو کرد این مسئله دچار تغییر شد و به دموکرات‌ها که از حق انتخاب زنان در این خصوص حمایت می‌کنند و آن را در کانون بسیاری از کارزارهای انتخاباتی خود قرار داده‌اند، فرصت جبران داد. در حال حاضر اما با کم رنگ شدن اثر فوری این تصمیم، جمهوری‌خواهان در تلاش هستند تا تمرکز رای‌دهندگان را به تورم، مهاجرت و جرایم خشونت‌بار بازگردانند.

اثرات نتایج انتخابات کنگره بر دولت بایدن
انتخابات میان‌دوره‌ای در آمریکا اغلب مثل حکمی درباره عملکرد رئیس‌جمهور این کشور عمل می‌کند و حزبی که در قدرت است معمولاً کرسی‌های خود را از دست می‌دهد. مسئله‌ای که به نگرانی‌ها بین حزب دموکرات با توجه به این که محبوبیت بایدن بین رای‌دهندگان از ماه اوت به زیر ۵۰ درصد رسیده، دامن زده است. اگر دموکرات‌ها بتوانند کنترل کنگره را حفظ کند، بایدن می‌تواند برنامه‌هایش را از جمله تشدید کنترل سلاح پیش ببرد. اما اگر جمهوری‌خواهان بتوانند کنترل هر یک از مجالس را به دست بگیرند، به شکلی موثر قادر خواهند بود این دستورکار را متوقف کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند کمیته‌های تحقیقاتی در کنگره را کنترل کنند، بنابراین می‌توانند به تحقیقات درباره حمله شش ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره آمریکا از سوی طرفداران ترامپ پایان دهند، گرچه کار آن قرار است تا آخر امسال پایان یابد. آن‌ها همچنین ممکن است تحقیقات جدیدی را درباره موضوعات محافظه‌کارانه‌تر مثل معاملات تجاری پسر بایدن با چین یا خروج ناگهانی نیروهای آمریکایی از افغانستان آغاز کنند. همچنین واگذار کردن کنترل کنگره به جمهوری‌خواهان کار بایدن را برای انتصابات جدید از جمله در دیوان عالی ایالت متحده دشوارتر می‌کند. این شکست همچنین سیاست خارجی دولت او بخصوص کمک واشنگتن به اوکراین برای مقابله با روسیه را مختل می‌کند. در عوض، جو بایدن هم می‌تواند با استفاده از حق وتوی خود، قوانین محافظه‌کارانه درباره سقط جنین، مهاجرت و مالیات را مسدود کند.
نتایج این انتخابات می‌تواند سرنخی درباره این بدهد که چه کسی در این رقابت ممکن است نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ باشد. اگر نامزدهای مورد حمایت ترامپ نتایج خوبی کسب نکنند، او احتمال کمتری دارد که از حمایت حزب جمهوری‌خواه برای رقابت مجدد برخوردار شود. در فلوریدا و تگزاس، ران دیسانتیس و گرگ ابوت فرمانداران جمهوری‌خواه امیدوارند انتخاب مجدد، آن‌ها را به سمت رقابت برای ورود به کاخ سفید ببرد. در طرف دیگر، اگر دموکرات‌ها بتوانند قدرت را در میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا حفظ کنند، این می‌تواند به آن‌ها در حالی که کارزار ۲۰۲۴ خود برای انتخاب مجدد بایدن را تشکیل می‌دهند، اعتماد به نفس بدهد.


کد مطلب: 124331

آدرس مطلب :
https://www.siasatrooz.ir/fa/report/124331/انتخابات-میان-دوره-ای-آمریکا-بحبوحه-نگرانی-های-اقتصادی

سیاست روز
  https://www.siasatrooz.ir