شنبه ۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۵
کد مطلب : 124888
تشدید بحران اقتصادی در فرانسه، آلمان و انگلیس در پی داشت

از تظاهرات کادر درمان تا اعتصاب بخش‌های خدماتی

از تظاهرات کادر درمان تا اعتصاب بخش‌های خدماتی
سران اروپا که روزی قاره اروپا را باغ سبز می‌نامیدند این روزها چنان با بحران اقتصادی مواجه شده اند که بسیاری از این کشورها با اعتصاب‌ها و اعتراض‌های خیابانی مواجه شده‌اند که نمود آن را در فرانسه، آلمان و انگلیس می‌توان مشاهده کرد.
هزاران نفر از کادر پزشکی فرانسه برای شرایط کاری بهتر و افزایش حقوق در خیابان‌های پاریس تظاهرات برگزار کردند.هزاران نفر از کادر پزشکی فرانسه برای شرایط کاری بهتر و افزایش حقوق در پاریس تظاهرات کردند. به گزارش راشا تودی، آن‌ها در این اعتراضات شعار «ما از شما مراقبت می‌کنیم. از ما مراقبت کنید» سر دادند. در ویدئویی که در فضای مجازی منتشر شده، اعضایی از کادر پزشکی فرانسه با گذاشتن گوشی‌های خود مقابل فرمانداری شهر شارتر اعتراض خود را نشان می‌دهند. آن‌ها شعار دادند «پزشکی عمومی در حال مرگ است».
پیش‌تر گزارش شده بود که پزشکان فرانسوی قصد دارند پنجم ژانویه (۱۵ دی) در بحبوحه اعتصابات سراسری در پاریس، تظاهرات کنند. پزشکان فرانسوی که اعتصاب خود را ۲۶ دسامبر (پنجم دی) آغاز کردند هم تا هفتم ژانویه به آن ادامه خواهند داد. پزشکان عمومی فرانسه و همچنین پزشکان متخصص در بخش خصوصی خواستار دستمزد دوبرابری برای پذیرش بیماران هستند. پزشکان فرانسوی از شلوغی بیمارستان‌ها در میانه همه‌گیری آنفلوانزا، کرونا و برونشیولیت در این کشور شکایت دارند. فلورنس لاپیکا پزشک عمومی به شبکه فرانوسی BFMTV گفت: همه‌گیری وجود دارد اما بیماران مزمن هم هستند. امروز دیگر توانایی مدیریت بیماران خود را نداریم چه نوزاد باشند چه سالمند. فهرست کاملی برای وقت مشاوره داریم.
اتحادیه‌های کارگری و خدمات عمومی در آلمان در آستانه دور جدید چانه زنی‌ها با کارفرمایان بر سر افزایش دستمزدها تهدید کرده‌اند که در صورت نپذیرفته شدن خواسته آن‌ها اعتصاب را در دستور کار قرار می‌دهند.
اتحادیه های کارگری در آلمان خواهان ۱۰.۵ درصد درآمد بیشتر هستند و شهرداری ها آن را غیرقابل قبول می دانند . حدود ۲.۵ میلیون کارمند حالا تهدید کرده‌اند که اعتصاب کرده و کار را متوقف می کنند.در آستانه چانه زنی جمعی برای بخش عمومی در سطح فدرال و محلی، اولریش سیلبرباخ، رئیس انجمن کارمندان دولت dbb، تهدید به توقف های عمده و اعتصاب در کار کرده است. سیلبرباخ به راینیشه پست گفت: آنگونه که من اظهارات کارفرمایان را تفسیر می‌کنم، چاره ای جز اعتصاب‌های هشداردهنده اجباری دیده نمی شود. وی افزود: چون اگر آنها به ترمز زدن ادامه دهند اعتصابات منطقه‌ای بعید نیست. سپس واقعاً اوضاع ناراحت کننده می شود.در ۲۴ ژانویه، dbb و ver.di چانه زنی جمعی را برای حدود ۲.۵ میلیون کارمند فدرال و محلی آغاز می کنند. اتحادیه ها خواهان ۱۰.۵ درصد درآمد بیشتر، اما حداقل ۵۰۰ یورو بیشتر در ماه هستند. انجمن های کارفرمایان شهرداری (VKA) این مطالبات را غیرقابل قبول دانسته و آن را رد کرده بود.
در همین حال همزمان با اعتصاب‌های ریلی، نخست وزیر انگلیس می‌خواهد با یک قانون جدید بزرگترین موج اعتصاب‌های چند دهه اخیر که هرج و مرج زیادی در کشور ایجاد کرده است را بشکند. روزنامه زوددویچه سایتونگ در مطلبی نوشت: ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا به اتحادیه ها اعلام جنگ کرده است. او می خواهد با قانون جدید بزرگترین موج اعتصابات چند دهه اخیر را بشکند. اما آیا بسیاری از بریتانیایی ها فکر می کنند که این چیز خوبی است؟همین چند روز پیش، "ریشی سوناک" گفت که درهای او همیشه به روی اتحادیه ها باز است. نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه در سخنرانی سال نو خود گفت که آماده است در مورد مطالبات دستمزدی با اتحادیه ها صحبت کند. اما سیاست درهای باز چندان دوام نیاورد. تنها یک روز بعد، سوناک قانون جدیدی را اعلام کرد که با آن دولت قصد دارد حق اعتصاب را به میزان قابل توجهی محدود کند.
بریتانیا در زمستان امسال بزرگترین موج اعتصابات از دهه ۱۹۸۰ را تجربه می کند.پرستاران، کارکنان پست و راه آهن، مرزبانان و امدادگران وارد عمل شده اند. آنها خواهان دستمزدهای بالاتر برای کنترل افزایش هزینه زندگی هستند. نرخ تورم در بریتانیا حدود ده درصد است.سوناک اکنون به گرانت شاپس، وزیر بازرگانی دستور داده است که لایحه ای را برای محدود کردن حق اعتصاب در اسرع وقت ارائه کند. شاپس گفت: دولت باید از حق اعتصاب و همچنین زندگی و معیشت محافظت کند. به گفته وی اگرچه امید به راه حل های دوستانه است، اما به اصطلاح حداقل سطوح ایمنی معرفی خواهد شد. وی تاکید کرد: این حداقل استانداردها برای اطمینان از وجود نوعی خدمات اساسی در زمینه های مهم مانند خدمات بهداشتی، آتش نشانی یا حمل و نقل ریلی در نظر گرفته شده است.
از آغاز اعتصابات ریلی تاکنون در انگلیس حدود چهارصد میلیون پوند فقط به علت کاهش فروش بلیت، به شرکت‌های راه آهن این کشور خسارت وارد شده است. به گزارش گاردین، اعتصاب‌های زنجیره‌ای در انگلیس در اعتراض به نبود امنیت شغلی و شرایط کاری و دستمزد ادامه دارد و در پی آغاز اعتصاب ۴۸ ساعته کارکنان راه آهن در انگلیس، امروز و فردا نیز فقط یک پنجم قطار‌های این کشور حرکت می‌کنند.اتحادیه کارکنان را آهن اعلام کرده است دور تازه اعتصاب‌ها را تا تحقق خواسته ها‌ی کارکنان به طور متناوب ادامه خواهد داد.
نتایج بررسی یک اندیشکده اروپایی نشان می‌دهد که یک چهارم از مردم اروپا یا همان ۱۰۰ میلیون نفر از آن‌ها قادر به پرداخت قبوض گرمایشی و قادر به گرم کردن خانه‌هایشان در این فصل سرما نیستند . اندیشکده مجارستانی « سازادوگ» در تحقیقات جدید خود دریافته است که در پی تشدید بحران انرژی در اروپا، یک چهارم از اروپایی‌ها در گرم کردن خانه‌های خود در فصل سرد کنونی با مشکل مواجه هستند.طبق گزارش شبکه روسی راشاتودی، این اندیشکده مجارستانی می‌گوید که در بین کشورهای اروپایی، یونان وخیم‌ترین اوضاع را دارد و بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در یک بررسی گفته‌اند که در پرداخت قبوض مربوط به گرمایش با مشکل مواجه هستند.
https://siasatrooz.ir/vdciv5azvt1arv2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما